Rozdziele (Beskid Niski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rozdziele (789 m n.p.m.; dawniej również: Cyrhla, 790 m n.p.m.[1]) – niewybitny szczyt na południowo-zachodnim skraju Beskidu Niskiego, wznoszący się na północ od wsi Mochnaczka Wyżna, ok. 2 km na wschód od przełęczy Krzyżówka.

Leży w grzbiecie, stanowiącym wododział między dorzeczem Mochnaczki (a więc Popradu) na południowym zachodzie a dorzeczem Białej Dunajcowej na północnym wschodzie. Grzbiet ten, oddzielający się od głównego grzbietu wododziałowego Karpat na Czerteży (tuż na wschód od Dzielca, 792 m n.p.m.) biegnie na północny zachód przez Mizarne (770 m n.p.m.) i Piorun (743 m n.p.m.), po czym w szczycie Harniaków Wierchu (768 m n.p.m.) zakręca ku zachodowi, by przez Rozdziele i Garb (780 m n.p.m., dawniej 784 m n.p.m.[2]) osiągnąć przełęcz Krzyżówkę, za którą ponownie wznosi się i rozgałęzia, tworząc pasmo Jaworzyny Krynickiej. Najwyższy punkt wzniesienia leży nieco na południe od linii wspomnianego grzbietu.

Na zachodnich i południowych stokach szczytowego spiętrzenia Rozdziela mają swój początek niektóre źródłowe potoki Mochnaczki, natomiast na stokach wschodnich – źródłowe cieki jej lewobrzeżnego dopływu – Fataloszki.

Szczyt prawie w całości zalesiony, jedynie na południowo-wschodnich zboczach ciąg polan. W całym masywie Rozdziela i Harniaków Wierchu nie ma znakowanych szlaków turystycznych[3] co powoduje, że jest on bardzo rzadko odwiedzany przez turystów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Krygowski W.: Beskid Niski, Pogórze Ciężkowickie (...), s. 256
  2. Krygowski W.: Beskid Niski, Pogórze Ciężkowickie (...), s. 258
  3. Beskid Niski. Mapa turystyczna 1:50 000, wyd. X, Compass, Kraków 2013

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Beskid Niski. Mapa turystyczna 1:50 000, wyd. X, Compass, Kraków 2013, ​ISBN 978-83-7605-224-3​;
  • Krygowski Władysław: Beskid Niski, Pogórze Ciężkowickie (część wschodnia) i Pogórze Strzyżowsko-Dynowskie (część zachodnia), wyd. II poprawione i uzupełnione, wyd. Sport i Turystyka, Warszawa 1977;