Rozdziele (powiat gorlicki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rozdziele
Cerkiew Narodzenia Bogurodzicy, przeniesiona w 1985 z Serednicy (Pogórze Przemyskie)
Cerkiew Narodzenia Bogurodzicy, przeniesiona w 1985 z Serednicy (Pogórze Przemyskie)
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat gorlicki
Gmina Lipinki
Liczba ludności (2010) 272
Strefa numeracyjna (+48) 13
Kod pocztowy 38-304
Tablice rejestracyjne KGR
SIMC 0356027
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Rozdziele
Rozdziele
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rozdziele
Rozdziele
Ziemia 49°40′19″N 21°17′51″E/49,671944 21,297500

Rozdzielewieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie gorlickim, w gminie Lipinki.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa krośnieńskiego.

Jedna z wersji pochodzenia nazwy wsi mówi, że Rozdziele powstało z południowej części Lipinek, zasiedlonej przez Wołochów. Ponieważ mieszkańcy różnych wyznań nie żyli ze sobą w zgodzie, rozdzielono wieś na dwie połowy.

Obiekty sakralne[edytuj | edytuj kod]

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

  • Po południu 7 września 1939 oddział żołnierzy polskich z 1 Pułku Strzelców Podhalańskich stoczył w Rozdzielu zaciętą potyczkę z nacierającą od strony Krygu kolumną Niemców. W czasie walki zginął niemiecki oficer z patrolu zwiadowczego, zabity przez Łemka Stefana Chanasa, mieszkańca tej wioski, będącego w służbie Wojska Polskiego[2]. Następnego dnia Niemcy w odwecie podpalili sześć budynków w centrum wsi, ostrzeliwując biegnących na ratunek. W ten sposób zginęło ośmiu mieszkańców wsi.
  • Na pograniczu Lipinek i Rozdziela 17 sierpnia 1944 w czasie akcji partyzanckiej na dom członków ukraińskiej policji, partyzant kpr. Jan Sajchta z Krygu został ciężko ranny. Zaalarmowany strzałami oddział niemiecki przybył natychmiast na miejsce akcji i tu na podwórzu domu dobił partyzanta. Ludność z pobliskich domów zmuszona była schronić się w lesie.
  • W czasie okupacji w Rozdzielu zginęli: siedmioosobowa rodzina Kullerow, Józef i Michał Siwak oraz pięcioro dzieci z rodzin romów Siwaków, Piotr Dragan, Anastazja Tylawska razem z przechowywanym żydem Joskiem i inni.

Szlaki piesze[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Miejsca walki, straceń i męczeństwa ludności w powiecie gorlickiem w okresie II wojny światowej, Ludwik Dusza, Rzeszów, 1971.
  • Wojciech Krukar i inni: Przewodnik Beskid Niski dla prawdziwego turysty. Pruszków: Oficyna wydawnicza REWASZ, 2002, s. 367-368.

Przypisy

  1. Brykowski Ryszard: Zabytki architektury powiatu gorlickiego, w: "Nad rzeką Ropą. Szkice historyczne", Wydawnictwo Literackie, Kraków 1968, s. 472
  2. Адам, Федор Барча, Гоч: Лемкы в борбі о свою i не свою свободу. Ліґніця-Зичдранова: Oficyna Wydawnicza ATUT Wrocławskie Wydawnictwo Oświatowe, 2005, s. 30. ISBN brak.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]