Rozejm w Jamie Zapolskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rozejm w Jamie Zapolskim w 1582 roku, kolorem pomarańczowym zaznaczono terytoria oddane Rzeczypospolitej przez Carstwo Rosyjskie

Rozejm w Jamie Zapolskim - pokój kończący wojnę polsko-rosyjską podpisany 15 stycznia 1582 przy mediacji Antonia Possevina (legata papieża Grzegorza XIII). Kończył wojnę Stefana I Batorego z Iwanem Groźnym o Inflanty. Polska odzyskała Inflanty z Parnawą i Dorpatem, oraz ziemię połocką zagarniętą przez Rosję w 1563 roku. Pokój ustanawiał 10-letni rozejm pomiędzy walczącymi stronami[1].

Tło i wydarzenia poprzedzające[edytuj]

Kolejna faza wojen polsko-moskiewskich wiązała się z walką o dominację w Inflantach, na które w 1558 uderzył Iwan IV.

W roku 1561 ostatni wielki mistrz kawalerów mieczowych dokonał, na wzór Prus Zakonnych, sekularyzacji państwa zakonnego, a następnie poddał Inflanty pod opiekę polsko-litewską. Terytorium podzielono pomiędzy Rzeczpospolitą i lenne Księstwo Kurlandii i Semigalii. W 1577 roku Iwan Groźny uderzył na Inflanty i zajął ich terytorium, z wyjątkiem Księstwa Kurlandzkiego. Dopiero za rządów Stefana Batorego udało się Rzeczypospolitej odzyskać utracone terytorium. Batory przeprowadził trzy kampanie, zdobywając w roku 1579 Połock, w 1580 Wielkie Łuki, a w roku 1581 rozpoczął oblężenie Pskowa. Równoczesne zdobycie przez Szwecję Narwy zmusiły Iwana Groźnego do wycofania się z Inflant.

Przypisy

  1. Jam Zapolski - Encyklopedia PWN [dostęp 2016-02-14].