Rozejm w Mudros

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rozejm w Mudros
Mudros Agreement
Ilustracja
HMS „Agamemnon” na kotwicy w Mudros
Data

30 października 1918

Miejsce

Mudros

Przyczyna

I wojna światowa

Terytorium

Wielka Brytania/Królestwo Grecji

Strony traktatu
Ententa  Imperium Osmańskie
Przywódcy
Somerset Gough-Calthorpe Rauf Orbay

Rozejm w Mudrosukład rozejmowy kończący działania wojenne I wojny światowej pomiędzy Imperium Osmańskim a Ententą, podpisany 30 października 1918 na pokładzie okrętu liniowego Royal Navy HMS „Agamemnon”, stojącego na kotwicy w porcie Mudros na greckiej wyspie Lemnos.

Sygnatariuszami rozejmu był ze strony Ententy admirał Somerset Arthur Gough-Calthorpe, dowódca brytyjskiej eskadry Royal Navy Morza Śródziemnego, ze strony tureckiej Rauf Bej, minister marynarki wojennej Imperium Osmańskiego. Układ został zawarty w imieniu całej Ententy, pomimo protestu rządu Francji.

13 listopada 1918 do Konstantynopola zawinęła eskadra Royal Navy. Rozpoczęła się okupacja miasta przez siły brytyjskie, francuskie i włoskie, trwająca do 23 września 1923. W dwa tygodnie później cieśniny tureckie zostały obsadzone przez wojska brytyjskie, które zajęły znajdujące się tam fortyfikacje.

Rozejm w Mudros był wstępem do podziału terytoriów Imperium Osmańskiego, które znalazło kulminację w traktacie w Sevres 10 sierpnia 1920. Było to również preludium do upadku Imperium, tureckiej wojny o niepodległość, wojny grecko-tureckiej (1919–1922) i proklamowania Republiki Tureckiej.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]