Rozgrywka (pétanque)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rozgrywka – element gry w pétanque występujący po wylosowaniu drużyny rozpoczynającej grę oraz po zakończeniu każdej rozgrywki poprzedniej. Ostatnią rozgrywką w grze jest ta, podczas której zaistniała co najmniej jedna z poniższych sytuacji:

Wyjątkiem w drugiej sytuacji jest tzw. dodatkowy rzut koszonem, dodatkowy rzut świnką lub po prostu dodatkowy rzut. Może być ogłaszany przez organizatorów przed rozpoczęciem zawodów w ramach regulaminu zawodów.

W niektórych grach po zakończonym czasie lub po dodatkowym rzucie, żadna z drużyn nie zdobywa maksymalnej liczby punktów, a także brak jest przewagi punktowej jednej ze stron. W takiej sytuacji gra może i powinna być kontynuowana o kolejne rozgrywki do czasu wyłonienia zwycięzcy.

W rozgrywce zawodnicy starają się zazwyczaj zdobyć jak najwięcej punktów poprzez pozostawienie jak największej liczby bul własnych w bliskości celu - bliżej od kul przeciwnika.

Istnieją trzy sytuacje, które umożliwiają podsumowanie rozgrywki i ustalenie jej wyniku:

  • obie strony zagrały już wszystkimi bulami;
  • jedna ze stron rezygnuje z wykonywania kolejnych rzutów (ma taką możliwość jedynie wtedy, gdy przeciwnicy nie posiadają już bul na ręku);
  • cel znalazł się poza obszarem gry (nie ma znaczenia czy został wybity celowo czy przypadkowo).

Rozgrywka kończy się dopiero w momencie ustalenia jej wyniku przez obie grające strony.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]