Rozgrywka międzyplatformowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rozgrywka międzyplatformowa, cross-play, cross-platform play – możliwość wspólnej gry w konkretny tytuł niezależnie od posiadanej platformy. Cross-play często wiąże się z cross-save, czyli możliwością korzystania z tego samego zapisu gry/postaci na różnych platformach. Zdarza się jednak, że można importować lub korzystać z tego samego konta na innych sprzętach, ale wspólna gra na różnych platformach nie jest możliwa.

Tło[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywka międzyplatformowa, choć technicznie wykonalna przy użyciu dzisiejszego sprzętu komputerowego, jest utrudniona z dwóch powodów. Jednym z czynników jest różnica w schematach sterowania między komputerami osobistymi i konsolami, sterowanie za pomocą klawiatury i myszy często daje graczom komputerowym przewagę, której nie można łatwo naprawić. Drugi czynnik dotyczy zamkniętych usług online używanych na konsolach, które mają zapewnić bezpieczne i spójne środowisko dla graczy, które wymagają współpracy firm, aby umożliwić grę na różnych platformach[1].

Przykładem działającej funkcji cross-play jest darmowa strzelanka Fortnite Battle Royale, w którą wspólnie mogą grać użytkownicy PC, PlayStation 4, Xbox One, iOS, Nintendo Switcha oraz Androida[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rafał Rudnicki: Rozgrywka międzyplatformowa stanie się powszechna? Epic Games udostępni twórcom specjalne narzędzia (pol.). komputerswiat.pl, 2018-12-13. [dostęp 2021-04-17].
  2. Paweł Winiarski: Czym są cross-play oraz cross-save i czy faktycznie warto wymuszać je na producentach gier? (pol.). antyweb.pl, 2020-03-06. [dostęp 2021-04-17].