Rozkład Dirichleta

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rozkład Dirichleta
Gęstość prawdopodobieństwa
Ilustracja
Kilka wykresów gęstości prawdopodobieństwa dla rozkładu Dirichleta, kiedy dla różnych parametrów wektorów Zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara od górnego lewego: (6; 2; 2), (3; 7; 5), (6; 2; 6), (2; 3; 4).
Parametry

ilość kategorii (całkowitych)
parametry skupienia, gdzie

Nośnik

gdzie oraz

Gęstość prawdopodobieństwa


gdzie
gdzie

Wartość oczekiwana (średnia)


Moda

Wariancja


gdzie

Entropia

Rozkład Dirichleta – rodzina ciągłych rozkładów prawdopodobieństwa wielu zmiennych, określona wektorem dodatnich liczb rzeczywistych. Stanowi uogólnienie rozkładu beta w przestrzeni wielu zmiennych.

Rozkład Dirichleta jest często używany w rachunku prawdopodobieństwa wraz z twierdzeniem Bayesa jak rozkład aprioryczny i faktycznie rozkład Dirichleta jest rozkładem komunigacyjnym rozkładu dyskretnego. W efekcie funkcja rozkładu zwraca przekonanie, że prawdopodobieństwo możliwych zdarzeń losowych wynosi biorąc pod uwagę, że każde zdarzenie zostało zaobserwowane razy.

Wielowymiarowym uogólnieniem rozkładu Dirichleta jest proces Dirichleta.

Definicja formalna[edytuj | edytuj kod]

Wykres ilustruje jak zmienia się logarytm funkcji rozkładu kiedy i zmieniany jest wektor od (0,3, 0,3, 0,3) do (2,0, 2,0, 2,0), zachowując wszystkie równe sobie nawzajem.

Rozkład Dirichleta rzędu z parametrami ma funkcję rozkładu prawdopodobieństwa w mierze Lebesgue’a dla przestrzeni euklidesowej określoną zależnością:

na otwartym zbiorze -wymiarowego sympleksu określonego jako:

oraz zero poza.

Stałą normalizującą jest wielomianowa funkcja B, którą można wyrazić w zależności od funkcji gamma:

Nośnik[edytuj | edytuj kod]

Nośnikiem rozkładu Dirichleta jest zbiór -wymiarowych wektorów określonych liczbami rzeczywistymi w zakresie (0,1), tak więc co znaczy, że suma wszystkich składowych jest 1. Mogą być one przedstawiane jako prawdopodobieństwa -wymiarowego zdarzenia. Należy zauważyć, iż w praktyce zbiór punktów w nośnika dla -wymiarowego rozkładu Dirichleta jest zamkniętym zbiorem -sympleksów, znajdujących się w przestrzeni -wymiarowej. Przykładowo dla jest to trójkąt równoboczny zawarty w trójwymiarowej przestrzeni z wierzchołkami (1;0;0), (0;1;0) oraz (0;0;1), „dotykający” każdej z osi w odległości 1 od początku układu współrzędnych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]