Rozprawa o metodzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rozprawa o metodzie
Discours de la méthode
Ilustracja
Karta tytułowa pierwszego wydania.
Autor

René Descartes

Tematyka

metafizyka klasyczna, epistemologia

Typ utworu

traktat filozoficzny

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Lejda

Język

francuski

Data wydania

1637

Wydawca

Jan Maire

Pierwsze wydanie polskie
Data wydania polskiego

1878

Wydawca

I Związkowa Drukarnia

Przekład

Wojciech Dobrzycki

poprzednia
brak
następna
Medytacje o pierwszej filozofii (1641)

Rozprawa o metodzie (fr. Discours de la méthode) – podzielony na 6 części traktat filozoficzno – matematyczny, opublikowany przez Kartezjusza w roku 1637.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

To jedno z najbardziej wpływowych dzieł w historii, opisuje metodę poznawczą modelowaną na matematyce, która daje solidne podstawy rozwoju wszystkim nowoczesnym naukom ścisłym. Dzięki tej rozprawie odżyła na nowo antyczna idea sceptycyzmu – wątpienia o wszystkim – od której Kartezjusz zaczął, aby wyzbyć się błędnych przekonań i założeń, w które na co dzień kompletnie bezpodstawnie wierzy ludzkość. O wszystkim trzeba było udowodnić, że istnieje. Taka metoda określana jest jako sceptycyzm metodologiczny.

Rozprawa o metodzie razem z Zasadami filozofii (Principa philosophiae), Medytacjami o pierwszej filozofii (Meditationes de prima philosophia) i Prawidła do kierowania umysłem (Regulae ad directionem ingenii) stanowi podstawę kartezjańskiej teorii poznania.

Dzieło po raz pierwszy zostało wydane w Lejdzie w języku francuskim, razem z pracami Dioptryka (La Dioptrique), Meteory (Les Météorese) i Geometria (La Géométrie). W roku 1656, przetłumaczona na łacinę, opublikowana została w Amsterdamie.

Cytaty[edytuj | edytuj kod]

Dzieło rozpoczyna się następującą deklaracją:

Rozsądek jest to rzecz ze wszystkich na świecie najlepiej rozdzielona, każdy bowiem sądzi, że jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niźli posiadają.

Pochodzi z niego także jedna z najsłynniejszych maksym filozoficznych: "myślę więc jestem" (je pense, donc je suis, znane przede wszystkim w wersji łacińskiej cogito ergo sum), oraz pierwsze wprowadzenie do kartezjańskiego układu współrzędnych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]