Rozprawa o metodzie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rozprawa o metodzie
Discours de la méthode
{{{nazwa}}}
Karta tytułowa pierwszego wydania.
Autor René Descartes
Miejsce wydania Lejda
Język francuski
Data I wyd. 1637
Wydawca Jan Maire
Tematyka metafizyka klasyczna, epistemologia
Typ utworu traktat filozoficzny
Data I wyd. polskiego 1878
Pierwszy wydawca polski I Związkowa Drukarnia
Przekład Wojciech Dobrzycki
poprzednia
brak
następna
Medytacje o pierwszej filozofii (1641)
Galeria w Wikimedia Commons Galeria w Wikimedia Commons

Rozprawa o metodzie (fr. Discours de la méthode) – podzielony na 6 części traktat filozoficzno – matematyczny, opublikowany przez Kartezjusza w roku 1637. To jedno z najbardziej wpływowych dzieł w historii, opisuje metodę poznawczą modelowaną na matematyce która daje solidne podstawy rozwoju wszystkim nowoczesnym naukom ścisłym. Dzięki tej rozprawie odżyła na nowo antyczna idea sceptycyzmu – wątpienia o wszystkim – od której Kartezjusz zaczął, aby wyzbyć się błędnych przekonań i założeń, w które na co dzień kompletnie bezpodstawnie wierzy ludzkość. O wszystkim trzeba było udowodnić, że istnieje.

Rozprawa o metodzie razem z Zasadami filozofii (Principa philosophiae), Medytacjami o pierwszej filozofii (Meditationes de prima philosophia) i Prawidła do kierowania umysłem (Regulae ad directionem ingenii) stanowi podstawę kartezjańskiej teorii poznania.

Dzieło po raz pierwszy zostało wydane w Lejdzie w języku francuskim, razem z pracami Dioptryka (La Dioptrique), Meteory (Les Météorese) i Geometria (La Géométrie). W roku 1656, przetłumaczona na łacinę, opublikowana została w Amsterdamie.

Cytaty[edytuj | edytuj kod]

Dzieło rozpoczyna się następującą deklaracją:

Rozsądek jest to rzecz ze wszystkich na świecie najlepiej rozdzielona, każdy bowiem sądzi, że jest w nią tak dobrze zaopatrzony, iż nawet ci, których we wszystkim innym najtrudniej jest zadowolić, nie zwykli pragnąć go więcej, niźli posiadają.

Pochodzi z niego także jedna z najsłynniejszych maksym filozoficznych: "myślę więc jestem" (je pense, donc je suis, znane przede wszystkim w wersji łacińskiej cogito ergo sum), oraz pierwsze wprowadzenie do kartezjańskiego układu współrzędnych.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]