Rozrywanie obrazu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przykład rozrywania obrazu

Rozrywanie obrazu, rozchodzenie się obrazu[1] (ang. screen tearing) – błąd w wyświetlaniu obrazu polegający na tym, że wyświetlacz jednocześnie pokazuje informacje pochodzące z więcej niż jednej klatki animacji lub filmu.

Efekt ten wynika najczęściej z niedostosowania stałej częstotliwości odświeżania obrazu przez monitor do zmiennej liczby klatek na sekundę generowanych przez kartę graficzną i braku synchronizacji między nimi.

Najprostszą metodą zapobiegającą rozrywaniu obrazu jest zastosowanie V-Sync (synchronizacji pionowej), która synchronizuje liczbę klatek na sekundę animacji bądź filmu z częstotliwością odświeżenia monitora[2], co sprowadza się praktycznie do wykonywania zmian obrazu tylko w czasie, gdy monitor czeka na odświeżenie zawartości ekranu. Do bardziej zaawansowanych metod należą G-Sync i FreeSync[3], które wprowadzone zostały w kartach graficznych odpowiednio przez Nvidię i AMD, a które dostosowują częstotliwość odświeżania obrazu na wyświetlaczu z obrazem generowanym przez kartę graficzną[4], co ma znaczenie szczególnie w przypadku gier komputerowych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. JAK DZIAŁA TECHNOLOGIA NVIDIA G-SYNC?. Nvidia. [dostęp 2015-08-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-25)]. (pol.).
  2. qjin: Jakość przetwarzania końcowego (post-processing) – Ustawienia grafiki – co powinieneś wiedzieć o antyaliasingu, teselacji i innych opcjach graficznych. Gry-Online, 2015-02-19. [dostęp 2015-08-08]. (pol.).
  3. AMD FreeSync aims to reduce screen „tearing”. alphr. [dostęp 2016-01-23]. (ang.).
  4. NVIDIA G-SYNC. Nvidia. [dostęp 2015-08-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-08-19)]. (pol.).