Rozstępy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rozstępy skórne
Ilustracja
Klasyfikacje
ICD-10

L90.6

DiseasesDB

30027

MedlinePlus

003287

Rozstępy ciążowe u kobiety dwa tygodnie przed porodem
Rozstępy na kobiecej piersi
Rozstępy u mężczyzny

Rozstępy (łac. striae distensae) – wrzecionowate pasma, występujące najczęściej na skórze ud, brzucha, pośladków, rękach i piersi, a nawet plecach. W przypadku osób uprawiających kulturystykę lub sporty siłowe rozstępy najczęściej występują od wewnętrznej strony ramion, pod ramionami, na klatce piersiowej, barkach, wewnętrznej stronie ud. U osób, które przejawiają szybki przyrost masy mięśniowej rozstępy często występują w okolicy bicepsa. Podobnie u kobiet po zabiegu powiększania piersi, ze względu na zbyt mocne rozciągnięcie skóry mogą pojawić się rozstępy[1][2].

Przyczyny powstawania[edytuj | edytuj kod]

Przyczyny powstawania rozstępów to: czynniki hormonalne, znaczny wzrost masy ciała w krótkim czasie, ciąża, czynniki genetyczne oraz zaburzenie funkcjonowania tkanki łącznej oraz długotrwałe przyjmowanie substancji bogatych w kortykosteroidy. Powstają w wyniku nadmiernego rozciągania się skóry lub jej osłabienia, a także zerwania sieci włókien kolagenowych i elastynowych tworzących skórną strukturę. Rozstępy nie są niebezpieczne dla zdrowia jednak stanowią poważny defekt natury estetycznej. Z powodu rozstępów wiele osób wstydzi się rozebrać latem na plaży lub na basenie[3][4].

Rozwój wrzecionowatych pasm, zapoczątkowuje faza zapalna, wówczas rozstępy przyjmują ciemnoczerwoną, później siną barwę. Podczas fazy zapalnej, która trwa nawet do pół roku, następuje zniekształcenie włókien kolagenowych i obrzęku skóry właściwej. Kolejnym etapem jest faza zanikowa, podczas której rozstępy bledną i przyjmują wklęsłą, pomarszczoną strukturę. Podczas tej fazy dochodzi do znacznego spadku elastyny i kolagenu, a rozstępy przyjmują swoją ostateczną formę[5][6].

Zapobieganie i leczenie[edytuj | edytuj kod]

Rozstępy najlepiej leczyć w pierwszym etapie ich powstawania, wówczas możliwa jest odbudowa prawidłowych struktur kolagenu i elastyny. W tym czasie można zapobiec ich powstaniu, ograniczać ich poszerzanie się, ale gdy już się utworzą, można jedynie zmniejszyć ich widoczność. Całkowite usunięcie jest możliwe jedynie drogą operacyjną. Medycyna estetyczna dysponuje wieloma metodami, przy pomocy których rozstępy są redukowane, do metod tych można zaliczyć:[7]

Peelingi chemiczne[edytuj | edytuj kod]

W redukcji rozstępów przy wykorzystaniu peelingów chemicznych wykorzystuje się kwas glikolowy, ze względu na właściwości głęboko oczyszczające oraz regenerujące. Kwas glikolowy w znacznym stopniu wpływa na lepsze krążenie, co ma bezpośredni wpływ na zwiększenie produkcji kolagenu, a to z kolei wpływa na lepsze napięcie skóry[3].

Światłoterapia[edytuj | edytuj kod]

Światłoterapia wykorzystywana jest do leczenia rozstępów zarówno w fazie zapalnej jak i zanikowej. Zabieg wykorzystuje lampę triWings, która poprzez odpowiednie łączenie 5 rodzajów światła i długości fal stymuluje komórki skóry do regeneracji. Efektem czego jest wybielenie i spłycenie rozstępów[8].

Osocze bogatopłytkowe[edytuj | edytuj kod]

Osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest we wczesnej fazie powstawania rozstępów. Osocze ma bardzo silne właściwości regeneracyjne, co powoduje, że po podaniu osocza rozstępy stają się bielsze i płytsze[4].

Mikrodermabrazja[edytuj | edytuj kod]

Mikrodermabrazja to zabieg podczas którego ścierana jest warstwa rogowa naskórka. Wskutek czego skóra stymulowana jest do większej produkcji kolagenu. Więcej włókien kolagenowych sprawia, że skóra jest bardziej jędrna, a rozstępy mniej widoczne. Dla uzyskania lepszego efektu zabieg należy powtórzyć kilkukrotnie[4].

Laser frakcyjny CO2[edytuj | edytuj kod]

Laser frakcyjny CO2 ma działa pobudzająco na skórę pobudzając ja do produkcji kolagenu i regeneracji. W wyniku promieni lasera, skóra znajdująca się w głębszych warstwach zostaje podgrzana i odparowana (tzw. ablacja), co przyczynia się do uruchomienia procesów naprawczych[5].

Lipotransfer[edytuj | edytuj kod]

Lipotransfer, czyli przeszczep własnej tkanki tłuszczowej, może być stosowany do redukcji rozstępów. Tkanka tłuszczowa bogata jest w komórki macierzyste, które odpowiadają za procesy regeneracyjne, które wygładzają powstałe rozstępy[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Witold S. Gumułka, Wojciech Rewerski: Encyklopedia Zdrowia. Wydawnictwo PWN, Warszawa 1992.
  2. Maria Noszczyk: Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010.
  3. a b c Rozstępy – jak skutecznie z nimi walczyć?. [dostęp 2017-03-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-15)].
  4. a b c J. Holle: Chirurgia plastyczna. Warszawa 1996: Wydawnictwo Lekarskie PZWL.
  5. a b R. Bartkowiak, A. Kaszuba, A. Halbina: Metody fotoodmładzanie skóry. Dermatologia dla kosmetologów.. Poznań: Naukowe Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu, 2008.
  6. A. Galęba, B. Bajurna: Przedwczesne starzenie się skóry – proces, któremu można zapobiec.. Pielęgn. Pol., 2009.
  7. J.L. Pfenninger, G.C. Flower, A. Kaszuba: Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej. Wydawnictwo: Elselvier Urban&Partner, Wrocław 2012.
  8. Zabiegi kosmetyczne. W: K. Padlewska: Medycyna estetyczna i kosmetologia. Wydawnictwo Lekarskie PZWL.