Roztoka-Brzeziny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Roztoka-Brzeziny
Państwo  Polska
Województwo małopolskie
Powiat nowosądecki
Gmina Gródek nad Dunajcem
Liczba ludności 635 mieszkańców (30 czerwca 2006)
Strefa numeracyjna (+48) 18
Kod pocztowy 33-316
Tablice rejestracyjne KNS
SIMC 0426466
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Roztoka-Brzeziny
Roztoka-Brzeziny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Roztoka-Brzeziny
Roztoka-Brzeziny
Ziemia 49°47′18″N 20°42′44″E/49,788333 20,712222

Roztoka-Brzeziny (do 2010 Roztoka) – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowosądeckim, w gminie Gródek nad Dunajcem.

W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa nowosądeckiego.

Położenie[edytuj]

Wieś Roztoka-Brzeziny leży na Pogórzu Rożnowskim, w dolinie Dunajca, przy drodze powiatowej Bartkowa-PosadowaTropie. Pod względem kościelnym należy do parafii Tropie, część wsi obsługuje parafia Rożnów. Roztoka-Brzeziny od zachodu opiera się o rzekę Dunajec, od północnego zachodu graniczy ze wsią Tropie, od północy i wschodu ze wsią Dzierżaniny, a od południa ze wsią Rożnów.

Pod względem topograficznym wieś należy do górzystych. Jej najniższy poziom to poziom rzeki Dunajec, około 250 m n.p.m. Najwyższym punktem jest szczyt leśnego wzgórza Majdan (512 m n.p.m.). Wody Roztoki spływają do potoku Kąty i dalej do Dunajca.

Historia[edytuj]

Najdawniejsze dzieje tej okolicy były pod przemożnym wpływem gospodarczym i administracyjnym panów na Tropsztynie. Wiązały się też z dziejami parafii Tropie.

kaplica św. Cyryla i Metodego w Roztoce-Brzezinach

Nazwę miejscowości, w formie Rostok, po raz pierwszy wymienia dokument z roku 1409. W tym czasie wieś należy do rodziny Rożenów z Rożnowa, Kąśnej i Jastrzębiej. W 1428 wspominane są razem: Roztoka i Brzeziny, jako własność sprzedana Zawiszy Czarnemu, właścicielowi także Rożnowa od 1426 r. W 1662 roku Brzeziny, Sarys oraz część Roztoki przechodzą do nowo utworzonej parafii Rożnów; podstawowa część Roztoki pozostaje do dziś przy parafii Tropie.

We wsi znajduje się kaplica rzymskokatolicka (należąca do parafii Tropie) poświęcona Apostołom Słowian i patronom Europy, świętym Cyrylowi i Metodemu. Istnieje poważne przypuszczenie historyków, że apostołowie Słowian, św. Cyryl i Metody, wywierali swój misyjny wpływ na ludność doliny Dunajca. Śladem tego oddziaływania jest może wczesne tu chrześcijaństwo i święty Andrzej Świerad, rodak z Tropia. Budowę tej kaplicy rozpoczęto w roku 1985. Kamień węgielny pod budowę tej świątyni poświęcił papież Jan Paweł II podczas wizyty w Tarnowie 10 czerwca 1987 r.

Zobacz też[edytuj]

Roztoka, Roztoka Ryterska, Roztoka Wielka