Korowiec sosnowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rozwałek korowiec)
Korowiec sosnowy
Aradus cinnamomeus
(Panzer, 1806)
Ilustracja
Uskrzydlony samiec korowca sosnowego.
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

pluskwiaki

Podrząd

pluskwiaki różnoskrzydłe

Rodzina

korowcowate

Rodzaj

Aradus

Gatunek

korowiec sosnowy

Korowiec sosnowy, rozwałka sosnowa (Aradus cinnamomeus) – gatunek owada z rzędu pluskwiaków. Szkodnik lasów sosnowych występujący w Europie i Ameryce Północnej.

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Jajo owalne i gładkie, początkowo białe, z czasem ciemniejące, tuż przed wykluciem się larwy ciemnoczerwone. Larwa przypomina kształtem i barwą postać dorosłego osobnika, ale ma krótsze czułki i jest mniejsza. Imago o owalnym ciele, silnie spłaszczonym. Barwa ciemnobrunatna, podobna do kory sosny. Głowa masywna, wyciągnięta ryjkowato, z krótkimi czułkami. Nitkowata kłujka jest kilkakrotnie dłuższa od ciała. Samiec ma przednie skrzydła zesklerotyzowane, a tylne całkowicie zredukowane. Samica występuje w dwóch formach: długo- i krótkoskrzydłej. Żywe owady pachną cynamonem.

Ekologia[edytuj | edytuj kod]

Zarówno imagines jak i larwy tego owada przebywają pod łuskami kory i żywią się sokami wysysanymi z miazgi, łyka i wierzchnich warstw bielu drzewa. Zimują zarówno imagines jak i larwy schowane pod łuskami kory lub w ściółce. Dorosłe owady składają jaja od końca kwietnia do początku maja na korze 5-30-letnich sosen, a czasem także młodych modrzewi.

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Pospolity, ale ponieważ unika światła jest stosunkowo rzadko spotykany. W przypadku masowego występowania korowca następuje odpadanie płatów kory od pnia, a także żółknięcie i opadanie igieł. Szczególnie groźny korowiec jest dla młodników. Do naturalnych wrogów korowca należą wielbłądki.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Andrzej Kolk, Jerzy Starzyk: Atlas owadów uszkadzających drzewa leśne. Warszawa: Multico, 2009. ISBN 978-83-7073-858-7.