Przejdź do zawartości

RuPaul’s Drag Race

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
RuPaul’s Drag Race
Ilustracja
Rodzaj programu

Reality show

Kraj produkcji

 Stany Zjednoczone

Język

angielski

Prowadzący

RuPaul

Jury

RuPaul
Michelle Visage
Santino Rice
Ross Matthews
Carson Kressley
Ts Madison

Data premiery

2 lutego 2009

Lata emisji

Od 2009

Czas trwania odcinka

42-60 minut

Format nadawania

NTSC 480i
HDTV 1080i

Produkcja
Produkcja

World of Wonder

Reżyseria

Nick Murray

Stacja telewizyjna

Logo TV (2009–2016)
VH1 (2017–2022)
MTV (2023)

Nagrody

150 tys. dolarów amerykańskich
Roczny zapas kosmetyków do makijażu

Strona internetowa

RuPaul’s Drag Raceamerykański program telewizyjny typu reality show, produkowany przez World of Wonder dla stacji Logo TV. W latach 2017–2023 emitowany był na VH1. Od 2023 emitowany na MTV.

Celem programu jest wyłonienie spośród uczestników najciekawszej i najbardziej utalentowanej drag queen, która otrzymuje tytuł America’s Next Drag Superstar oraz nagrody rzeczowe i pieniężne. Gospodarzem programu jest drag queen RuPaul, który jest również głównym jurorem programu.

Tytuł programu jest grą słów; nawiązuje do słowa drag (ang. in drag – być w przebraniu osoby płci przeciwnej) i do formy wyścigów samochodowych znanych jako drag racing.

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Od 2009 wyemitowano trzynaście sezonów programu, a także osiem sezonów spin-offuRuPaul’s Drag Race: All Stars, którego zasady był podobne, a uczestniczyły w nim zaproszone przez RuPaula drag queens z poprzednich sezonów głównego show. Od samego początku show produkowana była też zakulisowa seria RuPaul’s Drag Race: Untucked (ang. tuck – chowanie penisa i moszny pomiędzy nogami w taki sposób, aby krocze bardziej przypominało kobiece), której sezony od drugiego do szóstego emitowane były w Logo TV, pozostałe zaś publikowane były przez producenta na YouTube. Program cieszył się dużą popularnością wśród światowej społeczności LGBT (w szczególności w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Wielkiej Brytanii) i był jednocześnie najchętniej oglądanym i najbardziej rozpoznawalnym show stacji Logo[1].

RuPaul’s Drag Race był nominowany do trzydziestu dziewięciu nagród Emmy i wygrał dwadzieścia cztery[2][3][4]. Został również nominowany do dziewięciu nagród Reality Television Awards, zdobywając trzy[5] i nominowany do sześciu nagród NewNowNext, wygrywając trzy[6]. Program został nagrodzony Outstanding Reality Program Award na GLAAD Media Awards. Był nominowany do czterech nagród Critics’ Choice Television Awards, w tym dla najlepszego programu reality i dla najlepszego gospodarza reality show dla RuPaul. W 2018 roku stał się pierwszym programem, który zdobył nagrodę Primetime Emmy za wybitny program reality oraz nagrodę Primetime Emmy dla najlepszego prowadzącego program reality show.[7] Program zajął 93. miejsce na liście 100 najlepszych programów telewizyjnych XXI wieku The Guardian[8].

Program doczekał się wielu spin-offów i zagranicznych edycji:

Spin-offy

[edytuj | edytuj kod]
 • RuPaul’s Drag U (2010–2012): W każdym odcinku trzy kobiety są łączone z byłymi uczestnikami Drag Race („Drag Professors”), którzy robią im metamorfozę i pomagają dotrzeć do ich „wewnętrznych div”[9].
 • RuPaul’s Drag Race All Stars (2012 – obecnie): Byli zawodnicy powracają i rywalizują o miejsce w Drag Race Hall of Fame. Format programu jest podobny do formatu RuPaul’s Drag Race, z wyzwaniami i panelem sędziowskim.
 • Dancing Queen (2018): W kwietniu 2013 RuPaul potwierdził, że planuje być producentem wykonawczym spin-offu Drag Race, w którym występuje Alyssa Edwards, uczestniczka piątego sezonu i drugiego sezonu All Stars. Alyssa Edwards potwierdziła, że tytuł spin-offu to Beyond Belief (później przemianowany na Dancing Queen)[10], a jej studio tańca w Mesquite w Teksasie jest miejscem akcji. Serial został wyemitowany w serwisie Netflix 5 października 2018[11]
 • RuPaul’s Secret Celebrity Drag Race (2020 – obecnie): 10 kwietnia 2020 r. VH1 ogłosiło, że celebrycka edycja Drag Race ma być emitowana przez cztery tygodnie, począwszy od 24 kwietnia 2020 r. W obu sezonach celebryci rywalizowali o pieniądze przeznaczane na cele charytatywne, stając się artystami drag, których mentorami byli absolwenci z poprzednich sezonów RuPaul’s Drag Race (nazywane „Queen Supremes”)[12]. W pierwszym sezonie każdy odcinek był samodzielną rywalizacją między trzema zawodnikami, którzy rywalizowali w wyzwaniach Drag Race. Podobnie jak w przypadku głównej serii, każdy odcinek zawierał mini i maxi challenge, po których następowała ostatnia runda lip-sync, aby wyłonić zwycięzcę[13]. Drugi sezon zmienił się w trwającą cały sezon rywalizację, skupiającą się wyłącznie na występach lip-sync. Sezon rozpoczął się od obsady dziewięciu anonimowych zawodników, przedstawionych jedynie jako ich drag persony. W każdym odcinku uczestnicy wykonują solowy występ dla sędziów i publiczności w studiu. Dwaj najsłabsi uczestnicy rywalizują w rundzie „Lip Sync for Your Life”, aby określić, kto przejdzie do następnego odcinka, a kto zostanie wyeliminowany i musi ujawnić swoją prawdziwą tożsamość[14][15]. Ostatni celebryta, który pozostał na koniec sezonu, wygrał 100 000 $ na wybraną przez siebie organizację charytatywną. Nowy format został opisany jako podobny do The Masked Singer.
 • RuPaul’s Drag Race: Vegas Revue (2020): sześcioodcinkowy serial dokumentalny o RuPaul’s Drag Race Live!, którego premiera odbyła się na VH1 21 sierpnia 2020 r.[16][17]
 • RuPaul’s Drag Race Superstar to gra mobilna autorstwa East Side Games, spółki zależnej World of Wonder i Leaf Mobile, która została wydana 25 października 2021 r.

Edycje międzynarodowe

[edytuj | edytuj kod]
 • The Switch Drag Race (2015–2018): program zrealizowany w Chile na licencji Drag Race, premiera odbyła się w październiku 2015 r. na kanale Mega.
 • Drag Race Thailand (od 2018 r.): W październiku 2017 r. Kantana Group nabyła prawa do produkcji własnej wersji Drag Race. Sezon 1 Drag Race Thailand spotkał się z dobrymi ocenami w tajskiej telewizji. Później ogłoszono, że pierwszy sezon będzie miał premierę w Stanach Zjednoczonych w maju 2018 r. Pierwszy sezon wywołał również poruszenie w azjatyckiej społeczności LGBT, z których najbardziej znaną była kampania mająca na celu stworzenie wersji Drag Race na Filipinach i Tajwanie, dwóch państwach najbardziej przychylnych społeczności LGBT w Azji[18][19].
 • RuPaul’s Drag Race UK (2019 – obecnie): 5 grudnia 2018 roku ogłoszono, że brytyjska wersja RuPaul’s Drag Race zostanie wyemitowana w BBC Three. W 2019 Visage potwierdziła w mediach społecznościowych, że wystąpi jako jurorka[20].
 • Canada’s Drag Race (2020 – obecnie): 27 czerwca 2019 r. Crave, serwis streamingowy OutTV i Bell Media, ogłosiły, że współtworzyły kanadyjską wersję Drag Race. Dodatkowo, Brooke Lynn Hytes, która zajęła 2 miejsce w 11 sezonie Drag Race, została potwierdzona jako jeden z jurorów, stając się pierwszym uczestnikiem Drag Race, który występował jako stały juror. Program miał swoją premierę 2 lipca 2020 roku[21][22].
 • Drag Race Holland (2020 – obecnie): Holenderska wersja Drag Race została ogłoszona 26 lipca 2020 r. Program zadebiutował w Videoland w Holandii i był emitowany na WOW Presents Plus na całym świecie. Program jest prowadzony przez Freda van Leera, a jego premiera odbyła się 18 września 2020[23][24]
 • RuPaul’s Drag Race Down Under (2021 – obecnie):[25]26 sierpnia 2019 r. ogłoszono, że wersja australijska i nowozelandzka będzie w produkcji i miała zostać wyemitowana w 2020 r., ale prawdopodobnie została opóźniona z powodu pandemii COVID-19.[26] Zdjęcia rozpoczęły się w Auckland w Nowej Zelandii w styczniu 2021 roku. Program miał swoją premierę w TVNZ 2 i TVNZ OnDemand w Nowej Zelandii, Stan w Australii oraz na międzynarodowej platformie WOW Presents Plus 1 maja 2021[27] W skład jury wchodzą RuPaul, Michelle Visage i Rhys Nicholson.
 • Drag Race España (2021 – obecnie): 16 listopada 2020 r. Atresmedia ogłosiła, że wyprodukuje hiszpańską wersję Drag Race wraz z Buendía Estudios po osiągnięciu porozumienia z Passion Distribution na rzecz World of Wonder. Seria zadebiutowała w serwisie streamingowym Atresmedia ATRESplayer Premium 30 maja 2021 r. oraz została wyemitowana na całym świecie w WOW Presents Plus.[28] Jest prowadzona przez Supremme de Luxe.
 • Drag Race Italia (2021 – obecnie): włoska wersja Drag Race została ogłoszona 30 czerwca 2021 r. Seria zadebiutowała w listopadzie 2021 r. Na Discovery +.
 • RuPaul’s Drag Race: UK Vs the World (2022): 21 grudnia 2021 roku World of Wonder ogłosiło, że premiera spin-offowej serii RuPaul’s Drag Race UK będzie miała miejsce w lutym 2022 roku. W nakręconym w Wielkiej Brytanii programie udział wzięły międzynarodowe królowe które rywalizowały w serii Drag Race na całym świecie[29][30].
 • Drag Race France (2022 – obecnie): 17 listopada 2021 r. Ogłoszono francuską wersję Drag Race. Gospodarzem jest francuska drag queen Nicky Doll, która startowała w dwunastym sezonie RuPaul’s Drag Race i zajęła dziesiąte miejsce. W jury zasiadają również Daphné Bürki i Kiddy Smile[31]. Drag Race France zadebiutował 25 czerwca 2022 roku na France.tv Slash[32]. W sierpniu 2022 roku ogłoszono drugi sezon[33].
 • Drag Race Philippines (2022 – obecnie): 17 sierpnia 2021 r. Ogłoszono filipińską wersję Drag Race. Program miał swoją premierę 17 sierpnia 2022 roku, jest produkowany przez World of Wonder i Fullhouse Asia Production Studios[34]. Paolo Ballesteros, znany także jako Mawma Pao, jest gospodarzem i głównym sędzią[35]. Jiggly Caliente (uczestniczka 4. sezonu RuPaul’s Drag Race i 6. sezonu All Stars) oraz osobowość telewizyjna KaladKaren pełnią funkcję stałych sędziów[36][37]. BJ Pascual, Jon Santos i Rajo Laurel byli sędziami naprzemiennymi w sezonie 1.Drugi sezon został ogłoszony 19 października 2022 roku.
 • Canada’s Drag Race: Canada vs. the World (2022): sezon „międzynarodowych gwiazd” serii Drag Race, którego premiera odbyła się za pośrednictwem Crave i WOW Presents Plus w listopadzie 2022 r. Seria jest spin-offem Canada’s Drag Race i drugą edycją serii Drag Race, w której występują królowe z wielu międzynarodowych wersji programu[38]. Gospodarzem programu jest Brooke Lynn Hytes[39]. Ma ten sam format, co RuPaul’s Drag Race: UK vs the World.
 • Drag Race Belgique (2023): belgijska wersja Drag Race została ogłoszona 29 kwietnia 2022 r. i ma być emitowana od lutego 2023 r. w Tipik oraz w WOW Presents Plus na całym świecie[40]. Program poprowadzi kanadyjska drag queen Rita Baga, która zajęła drugie miejsce w pierwszym sezonie Canada’s Drag Race[41]. Do panelu sędziowskiego dołączą Lufy i Mustii[42].
 • Drag Race Sverige: szwedzka wersja Drag Race została ogłoszona 5 kwietnia 2022 r. Będzie emitowana w telewizji Sveriges i transmisji strumieniowej w WOW Presents Plus.[43]
 • Drag Race España All Stars: spin-off Drag Race España, jest to pierwsza międzynarodowa wersja formatu All Stars. Został ogłoszony we wrześniu 2022 roku i ma zostać wyemitowany po nadchodzącym trzecim sezonie Drag Race España.
 • Drag Race Brasil: ogłoszono 12 grudnia 2022 r.
 • Drag Race Mexico: ogłoszono 12 grudnia 2022 r.
 • Drag Race Germany: ogłoszono 12 grudnia 2022[44]

Format i zasady programu

[edytuj | edytuj kod]

W castingu mogą wziąć udział osoby o dowolnej orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, chociaż większość uczestników do tej pory to homoseksualni cispłciowi mężczyźni. Uczestnicy transpłciowi stają się coraz bardziej powszechni w miarę upływu sezonów; Sonique, biorąca udział w drugim sezonie, została pierwszą uczestniczką otwarcie transpłciową, kiedy ujawniła, że jest kobietą podczas reunion. Sonique wygrała później All Stars 6, stając się pierwszą transpłciową kobietą, która wygrała anglojęzyczną wersję programu i drugą w klasyfikacji generalnej. Monica Beverly Hillz (sezon 5) została pierwszą uczestniczką, która podczas trwania programu ujawniła się jako transpłciowa kobieta. Peppermint (sezon 9) jest pierwszą uczestniczką, która przeszła tranzycję przed emisją swojego sezonu. Inne uczestniczki dokonały coming-outu po swojej eliminacji, w tym Carmen Carrera, Kenya Michaels, Stacy Layne Matthews, Jiggly Caliente, Gia Gunn, Laganja Estranja i Gigi Goode. Ponadto Gottmik (sezon 13) był pierwszym AFAB i obecnie jedynym jawnie transpłciowym zawodnikiem płci męskiej w historii franczyzy. Różni uczestnicy również identyfikują się jako osoby niebinarne, w tym Jinkx Monsoon i Adore Delano. Jednakże pojawił się zwyczaj, według którego uczestniczki, mówiąc o sobie lub innych drag queens, używają żeńskich zaimków osobowych również wtedy, gdy nie są ucharakteryzowane.

Rola RuPaul'a jako prowadzącego program, polega nie tylko na ocenie i decydowaniu o eliminacji uczestniczek i wybieraniu zwyciężczyni, ale także stałe doradzanie uczestniczkom w czasie przygotowań do każdego zadania[45]. W każdym odcinku RuPaul wraz z innymi członkami jury ocenia drag queens rywalizujące w różnych konkurencjach i zadaniach, wybiera najlepszą z nich (która otrzymuje nagrody rzeczowe), a także dwie, które wypadły najsłabiej. Dwie uczestniczki, które zostały ocenione najniżej przez jury, biorą udział w konkurencji Lipsync for your life, która polega na krótkim występie z wcześniej przygotowaną piosenką odtwarzaną z playbacku. Ta, która w tej konkurencji wypadnie lepiej – pozostaje w programie, druga zaś – zostaje wyeliminowana.

Zadania w RuPaul’s Drag Race dzielą się na małe oraz duże, skupiają się one głównie na modzie, aktorstwie, tańcu, śpiewie i komedii. Małe zadania występują na początku niemal każdego odcinka i nie wymagają dłuższego czasu na przygotowanie się do nich. Duże zaś najczęściej polegają na przygotowaniu różnego rodzaju widowisk teatralnych czy filmów – grupowo bądź indywidualnie. Od sezonu drugiego jednym z dużych zadań zawsze pojawiających się w programie jest Snatch Game – przypominający amerykański teleturniej Match Game – w którym drag queens parodiują znane postaci (zazwyczaj kobiety). Ponadto stałym elementem show jest pokaz mody, w którym uczestniczki prezentują zaprojektowane przez siebie stroje na podstawie wcześniej podanego motywu.

Stałymi jurorami programu, oprócz RuPaula, byli: Michelle Visage (od sezonu 3), Ross Matthews i Carson Kressley (od sezonu 7) oraz Ts Madison (od sezonu 15). Oprócz nich, w każdym odcinku w jury zasiadają goście specjalni, którzy nie tylko oceniają uczestniczki, ale też mogą pomagać im czasie przygotowań do zadań. Wśród gości specjalnych RuPaul’s Drag Race pojawili się między innymi:  Paula AbdulPamela AndersonEveAriana GrandeNeil Patrick HarrisKathy Griffin, Khloé KardashianLa Toya JacksonAdam LambertDemi LovatoLady Gaga, Bob MackieRose McGowanOlivia Newton-JohnRebecca RomijnGigi Hadid, Sharon Osbourne i Miley Cyrus.

Nagroda dla zwyciężczyni programu różni się zależnie od sezonu, najczęściej obejmuje ona jednak pieniądze (w początkowych sezonach było to 20 tys. dolarów amerykańskich, od sezonu czwartego – 100 tys. dolarów), koronę wykonaną przez firmę Drag Jewels oraz roczny lub dożywotni zapas kosmetyków do makijażu. Oprócz tego w finałowym odcinku wybierana jest też Miss Congeniality – drag queen, która w danym sezonie została uznana za ulubienicę fanów i innych uczestniczek.

Sezony

[edytuj | edytuj kod]
Sezon Premiera Finał Zwyciężczyni Miss Publiczności Nagrody
1 2 lutego 2009 23 marca 2009 BeBe Zahara Benet Nina Flowers
 • 20 000 dolarów sponsorowane przez V&S Group i MAC Cosmetics
 • Udział w trasie Drag Race Tour
 • Pojawienie się w reklamie L.A. Eyeworks
 • Zdjęcie opublikowane w magazynie Paper
 • Korona od Fierce Drag Jewels
2 1 lutego 2010 26 kwietnia 2010 Tyra Sanchez Pandora Boxx
 • 25 000 dolarów
 • Dożywotni zapas kosmetyków NYX oraz zostanie ich twarzą
 • Udział w trasie Drag Race Tour
 • Pojawienie się w reklamie L.A. Eyeworks
 • Roczny kontrakt z firmą LGBT public relations firm Project Publicity
 • Korona od Fierce Drag Jewels
3 24 stycznia 2011 2 maja 2011 Raja Yara Sofia
 • 75 000 dolarów
 • Dożywotni zapas kosmetyków Kryolan
 • Udział w trasie Drag Race Tour
 • Korona od Fierce Drag Jewels
4 30 stycznia 2012 30 kwietnia 2012 Sharon Needles Latrice Royale
 • 100 000 dolarów
 • Dożywotni zapas kosmetyków NYX
 • Udział w trasie Drag Race Tour
 • Wyjazd na wakacje
 • Korona od Fierce Drag Jewels
5 28 stycznia 2013 6 maja 2013 Jinkx Monsoon Ivy Winters
 • 100 000 dolarów
 • Zapas kosmetyków ColorEvolution
 • Udział w trasie Drag Race Tour
 • Wyjazd na wakacje
 • Korona od Fierce Drag Jewels
6 24 lutego 2014 19 maja 2014 Bianca Del Rio BenDeLaCreme
 • 100 000 dolarów
 • Zapas kosmetyków ColorEvolution
 • Korona od Fierce Drag Jewels
7 2 marca 2015 1 czerwca 2015 Violet Chachki Katya
 • 100 000 dolarów
 • Roczny zapas kosmetyków Anastasia Beverly Hills
 • Korona od Fierce Drag Jewels
8 7 marca 2016 16 maja 2016 Bob The Drag Queen Cynthia Lee Fontaine
 • 100 000 dolarów
 • Roczny zapas kosmetyków Anastasia Beverly Hills
 • Korona od Fierce Drag Jewels
9 24 marca 2017 23 czerwca 2017 Sasha Velour Valentina
 • 100 000 dolarów
 • Roczny zapas kosmetyków Anastasia Beverly Hills
 • Korona i berło od Shandar Fashion Accessories & Shoes
10 22 marca 2018 28 czerwca 2018 Aquaria Monét X Change
 • 100 000 dolarów
 • Roczny zapas kosmetyków Anastasia Beverly Hills
 • Korona i berło od Fierce Drag Jewels
11 28 lutego 2019 30 maja 2019 Yvie Oddly Nina West
 • 100 000 dolarów
 • Roczny zapas kosmetyków Anastasia Beverly Hills
 • Korona i berło od Fierce Drag Jewels
12 28 lutego 2020 29 maja 2020 Jaida Essence Hall Heidi N Closet
 • 100 000 dolarów
 • Roczny zapas kosmetyków Anastasia Beverly Hills
 • Korona i berło od Fierce Drag Jewels
13 1 stycznia 2021 23 kwietnia 2021 Symone LaLa Ri
 • 100 000 dolarów
 • Roczny zapas kosmetyków Anastasia Beverly Hills
 • Korona i berło od Fierce Drag Jewels
14 7 stycznia 2022 22 kwietnia 2022 Willow Pill Kornbread "The Snack" Jeté
 • 150 000 dolarów
 • Roczny zapas kosmetyków Anastasia Beverly Hills
 • Korona i berło od Fierce Drag Jewels
15 6 stycznia 2023 14 kwietnia 2023 Sasha Colby Malaysia Babydoll Foxx
 • 200 000 dolarów
 • Roczny zapas kosmetyków Anastasia Beverly Hills
 • Korona i berło od Fierce Drag Jewels
16 5 stycznia 2024 19 kwietnia 2024 Nymphia Wind Sapphira Cristál

Xunami Muse

 • 200 000 dolarów
 • Roczny zapas kosmetyków Anastasia Beverly Hills
 • Korona i berło od Fierce Drag Jewels

Uczestnicy

[edytuj | edytuj kod]

Legenda

     Uczestnik wygrał sezon.

     Uczestnik powrócił po eliminacji w trakcie sezonu.

     Uczestnik powrócił po eliminacji w poprzednim sezonie.

     Uczestnik zdobył tytuł Miss Congeniality.

wskazuje, że Uczestnik nie żyje.

Sezon 1

[edytuj | edytuj kod]
Uczestnik Prawdziwe imię i nazwisko Wiek Miejscowość Wynik
BeBe Zahara Benet Nea Marshall Kudi 28 Minneapolis 1. miejsce
Nina Flowers Jorge Luis Flores Sanchez 34 Bayamón 2. miejsce
Rebecca Glasscock Javier Rivera 26 Fort Lauderdale 3. miejsce
Shannel Bryan Watkins 29 Las Vegas 4. miejsce
Ongina Ryan Ong Palao 26 Los Angeles 5. miejsce
Jade David Sotomayo 25 Chicago 6. miejsce
Akashia Eric Flint 24 Cleveland 7. miejsce
Tammie Brown Keith Glen Schubert 29 Long Beach 8. miejsce
Victoria „Porkchop” Parker Victor Bowling 39 Raleigh 9. miejsce

Sezon 2

[edytuj | edytuj kod]
Uczestnik Prawdziwe imię i nazwisko Wiek Miejscowość Miejsce
Tyra Sanchez James Ross 21 Orlando 1. miejsce
Raven David Petruschin 30 Riverside 2. miejsce
Jujubee Airline Inthyrath 25 Boston 3. miejsce
Tatianna Joey Santolini 21 Falls Church 4. miejsce
Pandora Boxx Michael Steck 37 Rochester 5. miejsce
Jessica Wild José David Sierra 29 San Juan 6. miejsce
Sahara Davenport Antoine Ashley 25 Nowy Jork 7. miejsce
Morgan McMichaels Thomas White 28 Mira Loma 8. miejsce
Sonique Kylie Love 26 Atlanta 9. miejsce
Mystique Summers Madison Donte Sims 25 Bedford 10. miejsce
Nicole Paige Brooks Brian Christopher Pryor 36 Atlanta 11. miejsce
Shangela Laquifa Wadley D.J. Pierce 28 Studio City 12. miejsce

Sezon 3

[edytuj | edytuj kod]
Uczestnik Prawdziwe imię i nazwisko Wiek Miejscowość Miejsce
Raja Sutan Amrull 36 Los Angeles 1. miejsce
Manila Luzon Karl Westerberg 28 Nowy Jork 2. miejsce
Alexis Mateo Alexis Mateo Pacheco 30 St. Petersburg 3. miejsce
Yara Sofia Gabriel Burgos Ortiz 26 Manati 4. miejsce
Carmen Carrera Carmen Roman 25 Elmwood Park 6. miejsce
Shangela D.J. Pierce 29 Los Angeles 5. miejsce
Delta Work Gabriel Villarreal 34 Norwalk 7. miejsce
Stacy Layne Matthews Stacy Jones 25 Back Swamp 8. miejsce
Mariah Elijah Kelly 29 Atlanta 9. miejsce
India Ferrah Shane Richardson 23 Dayton 10. miejsce
Mimi Imfurst Braden Chapman 27 Nowy Jork 11. miejsce
Phoenix Brian Trapp 29 Atlanta 12. miejsce
Venus D-Lite Adam Guerra 26 Los Angeles 13. miejsce

Sezon 4

[edytuj | edytuj kod]
Uczestnik Prawdziwe imię i nazwisko Wiek Miejscowość Miejsce
Sharon Needles Aaron Coady 29 Pittsburgh 1. miejsce
Chad Michaels Chad Michaels 40 San Diego 2. miejsce
Phi Phi O’Hara Jaremi Carey 25 Chicago
Latrice Royale Timothy Wilcots 39 South Beach 4. miejsce
Kenya Michaels Kenya Olivera Bonilla 21 Dorado 5. miejsce
DiDa Ritz Xavier Hairson 25 Chicago 6. miejsce
Willam Willam Belli 29 Los Angeles 7. miejsce
Jiggly Caliente Bianca Castro 30 Queens 8. miejsce
Milan Dwayne Cooper 36 Nowy Jork 9. miejsce
Madame LaQueer Carlos Melendez 29 Carolina 10. miejsce
The Princess Adam Biga 31 Chicago 11. miejsce
Lashauwn Beyond Jamall Jackson 21 Fort Lauderdale 12. miejsce
Alisa Summers Alex Hernandez 23 Tampa 13. miejsce

Sezon 5

[edytuj | edytuj kod]
Uczestnik Prawdziwe imię i nazwisko Wiek Miejscowość Miejsce
Jinkx Monsoon Jerick Hoffer 24 Seattle 1. miejsce
Alaska Justin Honard 27 Pittsburgh 2. miejsce
Roxxxy Andrews Michael Feliciano 28 Orlando
Detox Matthew Sanderson 27 Los Angeles 4. miejsce
Coco Montrese Martin Cooper 37 Las Vegas 5. miejsce
Alyssa Edwards Justin Johnson 32 Mesquite 6. miejsce
Ivy Winters Dustin Winters 26 Nowy Jork 7. miejsce
Jade Jolie Josh Green 25 Gainesville 8. miejsce
Lineysha Sparx Andy Trinidad 24 San Juan 9. miejsce
Honey Mahogany Alpha Mulugeta 29 San Francisco 10. miejsce
Vivienne Pinay Michael Donehoo 26 Nowy Jork
Monica Beverly Hillz Monica Dejesus-Anaya 27 Owensboro 12. miejsce
Serena ChaCha Myron Morgan 21 Tallahassee 13. miejsce
Penny Tration Tony Cody 39 Cincinnati 14. miejsce

Sezon 6

[edytuj | edytuj kod]
Uczestnik Prawdziwe imię i nazwisko Wiek Miejscowość Miejsce
Bianca Del Rio Roy Haylock 37 Nowy Jork 1. miejsce
Adore Delano Danny Noriega 23 Azusa 2. miejsce
Courtney Act Shane Jenek 31 West Hollywood
Darienne Lake Gregory Meyer 41 Rochester 4. miejsce
BenDeLaCreme Benjamin Putnam 31 Seattle 5. miejsce
Joslyn Fox Patrick Joslyn 26 Worcester 6. miejsce
Trinity K. Bonet Joshua Jones 22 Atlanta 7. miejsce
Laganja Estranja Jay Jackson 24 Van Nuys 8. miejsce
Milk Dan Donigan 25 Nowy Jork 9. miejsce
Gia Gunn Gia Keitaro Ichikawa 23 Chicago 10. miejsce
April Carrión Jason Carrión 24 Guaynabo 11. miejsce
Vivacious Osmond Vacious 40 Nowy Jork 12. miejsce
Magnolia Crawford Reynolds Engelhart 28 Seattle 13. miejsce
Kelly Mantle Kelly Mantle 36 Los Angeles

Sezon 7

[edytuj | edytuj kod]
Uczestnik Prawdziwe imię i nazwisko Wiek Miejscowość Miejsce
Violet Chachki Jason Dardo 22 Atlanta 1. miejsce
Ginger Minj Joshua Eads Brown 29 Orlando 2. miejsce
Pearl Matthew James Lent 23 Brooklyn
Kennedy Davenport Reuben Asberry Jr. 33 Dallas 4. miejsce
Katya Brian McCook 32 Boston 5. miejsce
Trixie Mattel Brian Firkus 24 Milwaukee 6. miejsce
Miss Fame Kurtis Dam-Mikkelsen 29 Nowy Jork 7. miejsce
Jaidynn Diore Fierce Christopher Williams 25 Nashville 8. miejsce
Max Max Malanaphy 22 Hudson 9. miejsce
Kandy Ho Frank Diaz 28 Cayey 10. miejsce
Mrs. Kasha Davis Ed Popil 43 Rochester 11. miejsce
Jasmine Masters Martell Robinson 37 Los Angeles 12. miejsce
Sasha Belle Jared Breakenridge 28 Iowa City 13. miejsce
Tempest DuJour Patrick Holt 46 Tucson 14. miejsce

Sezon 8

[edytuj | edytuj kod]
Uczestnik Prawdziwe imię i nazwisko Wiek Miejscowość Miejsce
Bob the Drag Queen Christopher Caldwell 29 Nowy Jork 1. miejsce
Kim Chi Sang-Young Shin 27 Chicago 2. miejsce
Naomi Smalls Davis Heppenstall 21 Redlands
Chi Chi DeVayne Zavion Davenport 29 Shreveport 4. miejsce
Derrick Barry Derrick Barry 32 Las Vegas 5. miejsce
Thorgy Thor Shane Galligan 31 Brooklyn 6. miejsce
Robbie Turner Jeremy Baird 33 Seattle 7. miejsce
Acid Betty Jamin Ruhren 37 Brooklyn 8. miejsce
Naysha Lopez Fabian Rodriguez 31 Chicago 9. miejsce
Cynthia Lee Fontaine Carlos Diaz 34 Austin 10. miejsce
Dax ExclamationPoint Dax Martin 31 Savannah 11. miejsce
Laila McQueen Tyler Devlin 22 Gloucester

Sezon 9

[edytuj | edytuj kod]
Uczestnik Prawdziwe imię i nazwisko Wiek Miejscowość Miejsce
Sasha Velour Sasha Steinberg 29 Brooklyn 1. miejsce
Peppermint Agnes Moore 37 Nowy Jork 2. miejsce
Shea Couleé Jaren Merrell 27 Chicago 3. miejsce
Trinity Taylor Ryan Taylor 31 Orlando
Alexis Michelle Alex Michaels 32 Nowy Jork 5. miejsce
Nina Bo'Nina Brown Pierre Leverne Dease 34 Riverdale 6. miejsce
Valentina James Andrew Leyva 25 Echo Park 7. miejsce
Farrah Moan Cameron Clayton 23 Las Vegas 8. miejsce
Aja Venus Nadya Oshun 22 Brooklyn 9. miejsce
Cynthia Lee Fontaine Carlos Diaz 35 Austin 10. miejsce
Eureka O’Hara Eureka D. Huggard 25 Johnson City 11. miejsce
Charlie Hides Charlie Hides 52 Boston 12. miejsce
Kimora Blac Von Nguyen 27 Las Vegas 13. miejsce
Jaymes Mansfield James Wirth 26 Milwaukee 14. miejsce

Sezon 10

[edytuj | edytuj kod]
Uczestnik Prawdziwe imię i nazwisko Wiek Miejscowość Miejsce
Aquaria Giovanni Palandrani 21 Brooklyn 1. miejsce
Eureka O’Hara Eureka D. Huggard 27 Johnson City 2. miejsce
Kameron Michaels Dane Young 31 Nashville
Asia O’Hara Antwan Lee 35 Dallas 4. miejsce
Miz Cracker Maxwell Heller 33 Nowy Jork 5. miejsce
Monét X Change Kevin Bertin 27 Bronx 6. miejsce
The Vixen Anthony Taylor 26 Chicago 7. miejsce
Monique Heart Kevin Richardson 31 Kansas City 8. miejsce
Blair St. Clair Andrew Bryson 22 Indianapolis 9. miejsce
Mayhem Miller Dequan Johnson 35 Riverside 10. miejsce
Dusty Ray Bottoms Dustin Rayburn 29 Nowy Jork 11. miejsce
Yuhua Hamasaki Yuhua Ou 27 Nowy Jork 12. miejsce
Kalorie Karbdashian-Williams Daniel Hernandez 27 Albuquerque 13. miejsce
Vanessa Vanjie Mateo Jose Cancel 25 Tampa 14. miejsce

Sezon 11

[edytuj | edytuj kod]
Uczestnik Prawdziwe imię i nazwisko Wiek Miejscowość Miejsce
Yvie Oddly Jovan Bridges 24 Denver 1. miejsce
Brooke Lynn Hytes Brock Hayhoe 32 Nashville 2. miejsce
A'keria Chanel Davenport Gregory D'Wayne 30 Dallas 3. miejsce
Silky Nutmeg Ganache Reginald Steele 28 Chicago
Vanessa Vanjie Mateo Jose Cancel 26 Los Angeles 5. miejsce
Nina West Andrew Levitt 39 Columbus 6. miejsce
Shuga Cain Jesus Martinez 40 Nowy Jork 7. miejsce
Plastique Tiara Duc Tran 21 Dallas 8. miejsce
Ra'jah O’Hara Benni Miller 33 Dallas 9. miejsce
Scarlet Envy Jacob James 26 Nowy Jork 10. miejsce
Ariel Versace Bryan Neel 26 Cherry Hill 11. miejsce
Mercedes Iman Diamond Curran 30 Minneapolis 12. miejsce
Honey Davenport James Heath-Clark 32 Nowy Jork 13. miejsce
Kahanna Montrese Tyrone Hardiman 25 Las Vegas 14. miejsce
Soju Tony Hyunsoo Ha 27 Los Angeles 15. miejsce

Sezon 12

[edytuj | edytuj kod]
Uczestnik Prawdziwe imię i nazwisko Wiek Miejscowość Miejsce
Jaida Essence Hall Jared Johnson 32 Milwaukee 1. miejsce
Crystal Methyd Cody Harness 28 Springfield 2. miejsce
Gigi Goode Gigi Goode 21 Los Angeles
Sherry Pie Joey Gugliemelli 27 Nowy Jork 4. miejsce (dyskwalifikacja)
Jackie Cox Darius Rose 34 Nowy Jork 5. miejsce
Heidi N. Closet Trevien Anthonie Cheek 24 Ramseur 6. miejsce
Widow Von'Du Ray Fry 30 Kansas City 7. miejsce
Jan Charlie Mantione 26 Nowy Jork 8. miejsce
Brita Jesse Havea 34 Nowy Jork 9. miejsce
Aiden Zhane Devin Lewis 29 Acworth 10. miejsce
Nicky Doll Karl Sanchez 28 Nowy Jork 11. miejsce
Rock M. Sakura Bryan Steven Bradford 28 San Francisco 12. miejsce
Dahlia Sin Erick Anthony 28 Los Angeles 13. miejsce

Sezon 13

[edytuj | edytuj kod]
Uczestnik Prawdziwe imię i nazwisko Wiek Miejscowość Miejsce
Symone Reggie Gavin 25 Los Angeles 1. miejsce
Kandy Muse Kevin Candelario 25 Nowy Jork 2. miejsce
Gottmik Kade Gottlieb 23 Los Angeles 3. miejsce
Rosé Ross McCorkell 31 Nowy Jork
Olivia Lux Fred Carlton 26 Nowy Jork 5. miejsce
Utica Queen Ethan Mundt 25 Minneapolis 6. miejsce
Tina Burner Kristian Seeber 39 Nowy Jork 7. miejsce
Denali Cordero Zuckerman 28 Chicago 8. miejsce
Elliott With 2 Ts Eliott Puckett 26 Las Vegas 9. miejsce
LaLa Ri LaRico Potts 30 Atlanta 10. miejsce
Tamisha Iman Will Crawford 49 Atlanta 11. miejsce
Joey Jay Joey Jadryev 30 Phoenix 12. miejsce
Kahmora Hall Paul Tran 28 Chicago 13. miejsce

Sezon 14

[edytuj | edytuj kod]
Uczestnik Wiek Miejscowość Miejsce
Willow Pill 26 Denver 1. miejsce
Lady Camden 31 San Fransisco 2. miejsce
Angeria Paris VanMichaels 27 Atlanta 3. miejsce
Bosco 28 Seattle
Daya Betty 25 Springfield
DeJa Skye 31 Fresno 6. miejsce
Jorgeous 21 Nashville
Jasmine Kennedie 22 Nowy Jork 8. miejsce
Kerri Colby 24 Los Angeles 9. miejsce
Maddy Morphosis 26 Fayetteville 10. miejsce
Orion Story 25 Grand Rapids 11. miejsce
Kornbread "The Snack" Jeté 29 Los Angeles 12. miejsce
Alyssa Hunter 26 Cataño 13. miejsce
June Jambalaya 29 Los Angeles 14. miejsce

Sezon 15

[edytuj | edytuj kod]
Uczestnik Wiek Miejscowość Miejsce
Sasha Colby 37 Los Angeles 1. miejsce
Anetra 25 Las Vegas 2. miejsce
Luxx Noir London 22 East Orange 3. miejsce
Mistress Isabelle Brooks 24 Houston
Loosey LaDuca 32 Ansonia 5. miejsce
Salina EsTitties 31 Los Angeles 6. miejsce
Marcia Marcia Marcia 25 Nowy Jork 7. miejsce
Malaysia Babydoll Foxx 32 Miami 8. miejsce
Spice 23 Los Angeles 9. miejsce
Jax 25 Nowy Jork 10. miejsce
Aura Mayari 30 Nashville 11. miejsce
Robin Fierce 26 Hartford 12. miejsce
Amethyst 27 West Hartford 13. miejsce
Sugar 23 Los Angeles 14. miejsce
Princess Poppy 26 San Francisco 15. miejsce
Irene Dubois 29 Seattle 16. miejsce

Sezon 16

[edytuj | edytuj kod]
Uczestnik Wiek Miejscowość Miejsce
Nymphia Wind 27 New York City, Nowy Jork 1. miejsce
Sapphira Cristál 34 Philadelphia, Pennsylwania 2. miejsce
Plane Jane 24 Boston, Massachusetts 3. miejsce
Q 26 Kansas City, Missouri 4. miejsce
Morphine Love Dion 25 Miami, Floryda 5. miejsce oraz tytuł „Queen of She Done Already Done Had Herses”
Dawn 24 New York City, Nowy Jork 6. miejsce
Mhi'ya Iman Le'Paige 34 Miami, Floryda 7. miejsce
Plasma 24 New York City, Nowy Jork 8. miejsce
Xunami Muse 33 New York City, Nowy Jork 9. miejsce
Megami 33 New York City, Nowy Jork 10. miejsce
Geneva Karr 30 Brownsville, Teksas 11. miejsce
Amanda Tori Meating 26 Los Angeles, California 12. miejsce
Mirage 29 Las Vegas, Nevada 13. miejsce
Hershii LiqCour-Jeté 31 Los Angeles, Kalifornia 14. miejsce

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
 1. For 'RuPaul’s Drag Race' Mainstream Is Jumping the Shark”. Entertainment Tonight.
 2. RuPaul’s Drag Race [online], Television Academy [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 3. RuPaul’s Drag Race: Untucked [online], Television Academy [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 4. RuPaul’s Drag Race Whatcha Packin' With Michelle Visage [online], Television Academy [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 5. American Reality Television Awards, 6th Annual Reality Television Awards – Winners [online], PRLog [dostęp 2023-02-04].
 6. Logo, Logo's "NewNowNext Awards" 2011 Hosted by James Van Der Beek Announces This Year’s Winners [online], prnewswire.com [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 7. Outstanding Host For A Reality Or Reality Competition Program Nominees / Winners 2018 [online], Television Academy [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 8. Kate Abbott i inni, The 100 best TV shows of the 21st century, „The Guardian”, 16 września 2019, ISSN 0261-3077 [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 9. RuPaul’s Drag U [online], facebook.com [dostęp 2023-02-04] (pol.).
 10. Update on Alyssa Edwards' New Spin-Off 'Beyond Belief' [online], Drag Official [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 11. Patrick Crowley, ‘Drag Race’s Alyssa Edwards to Star in Netflix Docu-Series: Watch the Trailer [online], Billboard, 22 sierpnia 2018 [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 12. Dino-Ray Ramos, ‘RuPaul’s Secret Celebrity Drag Race’ Event Series Sets Premiere Date [online], Deadline, 10 kwietnia 2020 [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 13. Andy Swift, RuPaul’s Celebrity Drag Race Ordered at VH1 – Which Queens Are Returning? [online], TVLine, 22 października 2019 [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 14. Andy Swift, RuPaul’s Secret Celebrity Drag Race Returns to VH1 for Totally Revamped Second Season – Watch Trailer [online], TVLine, 18 lipca 2022 [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 15. RuPaul’s Secret Celebrity Drag Race Season 2: See the First 5 Minutes of the Starry Premiere [online], Peoplemag [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 16. Adam B. Vary, ‘RuPaul’s Drag Race’ to Launch New Docuseries on Las Vegas Live Show [online], Variety, 22 lipca 2020 [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 17. 'RuPaul’s Drag Race' Is Launching Yet Another TV Show [online], out.com [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 18. Why 'RuPaul’s Drag Race' is essential viewing in a post-Duterte/Trump world [online], RAPPLER, 12 września 2017 [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 19. 700, Philippines Was Well Represented At RuPaul’s Drag Race Season 9 Finale [online], bluebay700.com [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 20. RuPaul’s Drag Race coming to BBC Three in 2019, „BBC News”, 5 grudnia 2018 [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 21. Crave’s Drag Race Canada on starting line [online], C21media [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 22. These Are 'Canada’s Drag Race' Season 1 Queens [online], out.com [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 23. Drag Race Holland host and air date revealed [online], Digital Spy, 14 sierpnia 2020 [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 24. Joey Nolfi, RuPaul announces 'Drag Race Holland' will sashay to the global stage] [online], Entertainment Weekly [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 25. RuPaul’s Drag Race Down Under Premieres This Year on WOW Presents Plus, Stan, TVNZ OnDemand [online], The WOW Report, 18 stycznia 2021 [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 26. Reiss Smith, RuPaul’s Drag Race Australia has been announced [online], PinkNews | Latest lesbian, gay, bi and trans news | LGBTQ+ news, 26 sierpnia 2019 [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 27. Who is RuPaul? Why does he have a Drag Race? A guide to the local version of the hit US series, „ABC News”, 30 kwietnia 2021 [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 28. ATRESplayer PREMIUM adaptará para España el fenómeno global ‘Drag Race’, ganador de 19 premios Emmy [online], Atresplayer Premium, 16 listopada 2020 [dostęp 2023-02-04] (hiszp.).
 29. New BBC Three commissions for a new BBC Three channel [online], bbc.co.uk [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 30. Mishti Ali, Drag Race announces UK All Stars edition – with a gag-worthy twist [online], PinkNews | Latest lesbian, gay, bi and trans news | LGBTQ+ news, 21 grudnia 2021 [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 31. Joey Nolfi, 'Drag Race France' crowns Nicky Doll as its host [online], EW.com [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 32. « Drag Race France arrive sur France Télévisions » [online], 20minutes.fr, 3 grudnia 2021 [dostęp 2023-02-04] (fr.).
 33. "Drag Race France" : Une saison 2 annoncée par France Télévisions [online], ozap.com [dostęp 2023-02-04] (fr.).
 34. ABS-CBN News, 'Drag Race Philippines' to stream on discovery+, HBO Go starting Aug 17 [online], ABS-CBN News [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 35. Dana Cruz, Paolo Ballesteros tapped to host ‘Drag Race Philippines’ [online], INQUIRER.net, 12 lipca 2022 [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 36. Antonio Josiah, 'Drag Race Philippines' to air on Aug. 17 with 'Untucked'; Jiggly Caliente serves as judge [online], 15 maja 2022 [dostęp 2023-02-04].
 37. Confirmed! Kaladkaren is here to slay as ‘Drag Race Philippines’ judge [online], RAPPLER, 20 lipca 2022 [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 38. Joey Nolfi, See the 'Canada’s Drag Race: Canada vs. the World' cast of international all-stars [online], EW.com [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 39. Joey Nolfi, 'Canada’s Drag Race: Canada vs. the World' to unite global queens [online], EW.com [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 40. Joey Nolfi, RuPaul werks her waffle to Belgium for 'Drag Race Belgique' [online], EW.com [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 41. Joey Nolfi, 'Canada’s Drag Race' queen Rita Baga to host 'Drag Race Belgique' [online], EW.com [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 42. Here Are the Judges Joining Rita Baga On Drag Race Belgique [online], pride.com [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 43. Joey Nolfi, 'Drag Race Sweden' is now the gayest Swedish art since Robyn's music [online], EW.com [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 44. ‘RuPaul’s Drag Race’ Jumps From VH1 to MTV as Brand Expands to Brazil, Germany and Mexico [online], yahoo.com [dostęp 2023-02-04] (ang.).
 45. „RuPaul Leads Hopefuls in 'Drag Race.”, USA Today, 1 grudnia 2008.