RuPaul’s Drag Race

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
RuPaul’s Drag Race
Rodzaj programu Reality show
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Prowadzący RuPaul
Jury RuPaul

Michelle Visage
Santino Rice
Ross Matthews
Carson Kressley

Data premiery Ziemia 2 lutego 2009
Lata emisji Od 2009
Czas trwania odcinka 42-60 minut
Format nadawania NTSC 480i

HDTV 1080i

Produkcja
Produkcja World of Wonder
Reżyseria Nick Murray
Stacja telewizyjna Stany Zjednoczone Logo TV

Stany Zjednoczone VH1

Nagrody 100 tys. dolarów amerykańskich

Roczny zapas kosmetyków do makijażu

RuPaul’s Drag Raceamerykański program telewizyjny typu reality show, produkowany przez World of Wonder dla stacji Logo TV. Od 2017 roku emitowany jest na VH1. Celem programu jest wyłonienie spośród uczestniczek najciekawszej i najbardziej utalentowanej drag queen, która otrzymuje tytuł America's Next Drag Superstar[1] oraz nagrody rzeczowe i pieniężne. Gospodarzem programu jest jeden z najbardziej znanych drag queens na świecie, RuPaul, który jest również głównym jurorem programu i decyduje o odejściu uczestniczki z programu lub pozostaniu w nim, a także o zwyciężczyni każdego sezonu. RuPaul występuje zarówno jako drag queen, jak i bez charakteryzacji. Oprócz niego w jury zasiada też kilka innych osób, a dwie lub jedna z nich – jako gość specjalny każdego odcinka. Tytuł programu jest grą słów – nawiązuje do słowa drag (ang. in drag - być w przebraniu osoby płci przeciwnej) i do formy wyścigów samochodowych znanych jako Drag Racing.

Od 2009 roku wyemitowano dziewięć sezonów programu, a także dwa sezony jego spin-offuRuPaul’s Drag Race: All Stars, którego zasady są podobne, a uczestniczą w nim zaproszone przez RuPaula drag queens z poprzednich sezonów głównego show, które nie zostały ich zwyciężczyniami. Produkowana jest też od samego początku show zakulisowa seria RuPaul's Drag Race: Untucked (ang. tuck - chowanie penisa i moszny pomiędzy nogami w taki sposób, aby krocze bardziej przypominało kobiece), której sezony od drugiego do szóstego emitowane były w Logo TV, pozostałe zaś publikowane są przez producenta na YouTube. Program cieszy się dużą popularnością wśród światowej społeczności LGBT (w szczególności w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Wielkiej Brytanii) i jest jednocześnie najchętniej oglądanym i najbardziej rozpoznawalnym show stacji Logo[2]. W 2016 roku program otrzymał nagrodę Emmy, nagrodzony też został na GLAAD Media Awards. Jedyną zagraniczną edycją RuPaul's Drag Race jest emitowana od 2015 roku w Chile The Switch - zglokalizowana wersja programu na licencji oryginalnego.

Format i zasady programu[edytuj | edytuj kod]

W castingu do programu mogą wziąć udział osoby od 21 lat, niezależnie od orientacji seksualnej, przede wszystkim mężczyźni (lub biologiczni mężczyźni identyfikujący się jako osoby niebinarne płciowo). Osoby transseksualne nie są wykluczane z programu – kilka uczestniczek w czasie jego trwania lub po nim wyznało, że są transseksualnymi kobietami. W sezonie 9 pojawiła się uczestniczka, która jako pierwsza rozpoczęła rywalizację w programie jako transpłciowa kobieta - Peppermint (właśc. Agnes Moore). Najczęściej jednak uczestniczą w programie homoseksualni mężczyźni, dla których drag jest sposobem artystycznej ekspresji. Ponieważ uczestniczy się w nim jako drag queen, nie zaś jako osoba prywatna, do uczestników prowadzący i jurorzy zwracają się w rodzaju żeńskim. Jednakże pojawił się w nim również zwyczaj, według którego uczestniczki, mówiąc o sobie lub innych drag queens, używają żeńskich zaimków osobowych również wtedy, gdy nie są ucharakteryzowane.

Rola RuPaula jako prowadzącego program polega nie tylko na ocenie i decydowaniu o eliminacji uczestniczek i wybieraniu zwyciężczyni, ale także stałe doradzanie uczestniczkom w czasie przygotowań do każdego zadania[3]. W każdym odcinku RuPaul wraz z innymi członkami jury ocenia drag queens rywalizujące w różnych konkurencjach i zadaniach, wybiera najlepszą z nich (która otrzymuje nagrody rzeczowe), a także dwie, które wypadły najsłabiej. Dwie uczestniczki, które zostały ocenione najniżej przez jury, biorą udział w konkurencji Lipsync for your life, która polega na krótkim występie z wcześniej przygotowaną piosenką odtwarzaną z playbacku. Ta, która w tej konkurencji wypadnie lepiej – pozostaje w programie, druga zaś – zostaje wyeliminowana.

Zadania w RuPaul’s Drag Race dzielą się na małe oraz duże, skupiają się one głównie na modzie, aktorstwie, tańcu, śpiewie i komedii. Małe zadania występują na początku niemal każdego odcinka i nie wymagają dłuższego czasu na przygotowanie się do nich. Duże zaś najczęściej polegają na przygotowaniu różnego rodzaju widowisk teatralnych czy filmów – grupowo bądź indywidualnie. Od sezonu drugiego jednym z dużych zadań zawsze pojawiających się w programie jest Snatch Game – przypominający amerykański teleturniej Match Game – w którym drag queens parodiują znane postaci ( zazwyczaj kobiety) . Ponadto stałym elementem show jest pokaz mody, w którym uczestniczki prezentują zaprojektowane przez siebie stroje na podstawie wcześniej podanego motywu.

Obecnie (sezon 9) stałymi jurorami programu, oprócz RuPaula, są Michelle Visage (od sezonu 3), Ross Matthews i Carson Kressley (od sezonu 7). Oprócz nich, w każdym odcinku w jury zasiadają goście specjalni, którzy nie tylko oceniają uczestniczki, ale też mogą pomagać im czasie przygotowań do zadań. Wśród gości specjalnych RuPaul’s Drag Race pojawili się między innymi:  Paula AbdulPamela AndersonEveAriana GrandeNeil Patrick HarrisKathy Griffin, Khloé KardashianLa Toya JacksonAdam LambertDemi LovatoBob MackieRose McGowanOlivia Newton-JohnRebecca RomijnGigi Hadid i Sharon Osbourne.

Nagroda dla zwyciężczyni programu różni się zależnie od sezonu, najczęściej obejmuje ona jednak pieniądze (w początkowych sezonach było to 20 tys. dolarów amerykańskich, od sezonu czwartego – 100 tys. dolarów), koronę wykonaną przez firmę Drag Jewels oraz roczny lub dożywotni zapas kosmetyków do makijażu. Oprócz tego w finałowym odcinku wybierana jest też Miss Congeniality - drag queen, która w danym sezonie została uznana za ulubienicę fanów i innych uczestniczek.

Sezony i uczestniczki[edytuj | edytuj kod]

Data emisji 02.02.2009- 23.03.2009 01.02.2010- 26.02.2010 24.01.2011- 02.05.2011 30.01.2012- 30.04.2012 28.01.2013- 06.05.2013 24.02.2014- 19.05.2014 02.03.2015- 01.06.2015 07.03.2016- 16.05.2016 24.03.2017- 23.06.
Miejsce Sezon 1 Sezon 2 Sezon 3 Sezon 4 Sezon 5 Sezon 6 Sezon 7 Sezon 8 Sezon 9
1. BeBe Zahara Benet Tyra Sanchez Raja Sharon Needles Jinkx Monsoon Bianca del Rio Violet Chachki Bob The Drag Queen Sasha Velour
2./Runner-Up Nina Flowers Raven Manila Luzon Phi Phi O'Hara

Chad Michaels

Alaska

Roxxxy Andrews

Adore Delano

Courtney Act

Ginger Minj

Pearl

Kim Chi

Naomi Smalls

Peppermint
Runner Up Shea Coulee

Trinity Taylor

3. Rebecca Glasscock Jujubee Alexis Mateo
4. Shannel Tatianna Yara Sofia Latrice Royale Detox Darienne Lake Kennedy Davenport Chi Chi Devayne
5. Ongina Pandora Boxx Carmen Carrera Kenya Michaels Coco Montrese BenDelaCreme Katya Derrick Barry Alexis Michelle
6. Jade Sotomayor Jessica Wild Shangela Laquifa Wadley Dida Ritz Alyssa Edwards Joslyn Fox Trixie Mattel Thorgy Thor Nina Bo'nina Brown
7. Akashia Sahara Davenport Delta Work Willam Ivy Winters Trinity K. Bonet Miss Fame Robbie Turner Valentina
8. Tammie Brown Morgan McMichaels Staycy Lanye Matthews Jiggly Caliente Jade Jolie Laganja Estranja Jaidynn Diore Fierce Acid Betty Farrah Moan
9. Victoria "Porkchop" Parker Sonique Marriah Milan Lineysha Sparx Milk Max Naysha Lopez Aja
10. Mystique Summers Madison Inida Ferrah Madame LaQueer Honey Mahogany

Vivienne Pinay

Gia Gunn Kandy Ho Cynthia Lee Fontaine Cynthia Lee Fontaine
11. Nicole Paige Brooks Mimi Imfurst The Princess Monica Beverly Hillz April Carrion Mrs. Kasha Devis Dax ExclamationPoint

Laila McQueen

Eureka O'Hara
12. Shangela Laquifa Wadley Phoenix Lashauwn Beyond Serena Cha Cha Vivacious Jasmine Masters Charlie Hides
13. Venus D-Lite Alisa Summers Penny Tration Magnolia Crawford

Kelly Mantle

Sasha Belle Kimora Blac
14. Tempest Dujour Jaymes Mansfield

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hughes, Scarlett (May 16, 2008). „"http://tv.rightcelebrity.com/rupauls-drag-race/201. Right TV. Right TV..
  2. For 'RuPaul’s Drag Race' Mainstream Is Jumping the Shark”. Entertainment Tonight.
  3. "RuPaul Leads Hopefuls in 'Drag Race.”, USA Today, 1 grudnia 2008.