Rubel naddniestrzański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rubel naddniestrzański
Pridniestrowie one ruble.jpg
1 rubel naddniestrzański
Kod ISO 4217 brak
Państwo Naddniestrze Naddniestrze
Podział 1 rubel = 100 kopiejek
Symbol p.
Monety 5, 10, 25, 50 kopiejek
Banknoty 1, 5, 10, 25, 50, 100, 200, 500 rubli
Bank centralny Bank Republiki Naddniestrzańskiej

Rubel naddniestrzański – oficjalna jednostka płatnicza w nieuznawanej Republice Naddniestrzańskiej. Wprowadzona jako oficjalna waluta republiki w sierpniu 1994 roku. W związku ze statusem Naddniestrza, waluta nie posiada kodu ISO 4217 dla waluty, choć niektóre instytucje naddniestrzańskie (Agroprombank i Gazprombank) używają kodu PRB, a Bank Republiki Naddniestrzańskiej niekiedy określa go jako RUP[1].

Na wypuszczonych banknotach znajdowały się podobizny rosyjskiego dowódcy Aleksandra Suworowa, który był założycielem Tyraspola, będącego stolicą republiki, oraz ukraińskiego hetmana Bohdana Chmielnickiego. Galopująca hiperinflacja doprowadziła do bardzo szybkiego spadku wartości waluty: w 2000 r. najmniejszy pozostający w obrocie banknot miał wartość 10 000 rubli.

Na początku 2001 przeprowadzono denominację rubla naddniestrzańskiego w stosunku 1 000 000:1.

Na nowych banknotach widnieją podobizny Aleksandra Suworowa (banknoty o wartości 1, 5, 10, 25 rubli), ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki (banknot o wartości 50 rubli) oraz mołdawskiego hospodara Dymitra Cantemira (banknot sturublowy).

Moneta dziesięcio-kopiejkowa bita w Polsce. Aluminium, średnica 20mm

Około 8 milionów rubli naddniestrzańskich zostało wybitych w 2004 roku w polskiej Mennicy Państwowej (po zmianie nazwy w 2005Mennica Polska). Doszło na tym tle do dyplomatycznych kłopotów pomiędzy Polską, Ukrainą i Mołdawią, ponieważ Republika Naddniestrzańska nie jest państwem uznawanym w świecie; przedstawiciele mennicy tłumaczyli się, że zamówiono u nich wyprodukowanie żetonów, a nie środków płatniczych, i że jest to przedsięwzięcie czysto komercyjne[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bank Republiki Naddniestrzańskiej (ros.)
  2. (...) o zaprzestaniu współpracy z Bankiem Republiki Naddniestrzańskiej w zakresie dostaw żetonów z uwagi na próby politycznego uwikłania Spółki w zakresie działalności, która ma czysto handlowy charakter.Fragment ze sprawozdania Rady Nadzorczej Mennicy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]