Rubel naddniestrzański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rubel naddniestrzański
Pridniestrowie one ruble.jpg
1 rubel naddniestrzański
Kod ISO 4217 brak
Państwo Naddniestrze Naddniestrze
Podział 1 rubel = 100 kopiejek
Symbol p.
Monety 5, 10, 25, 50 kopiejek 1, 3, 5, 10 rubli
Banknoty 1, 5, 10, 25, 50, 100, 200, 500 rubli
Bank centralny Bank Republiki Naddniestrzańskiej

Rubel naddniestrzański – oficjalna jednostka płatnicza w nieuznawanej Republice Naddniestrzańskiej. Wprowadzona jako oficjalna waluta republiki w sierpniu 1994 roku. W związku ze statusem Naddniestrza, waluta nie posiada kodu ISO 4217 dla waluty, choć niektóre instytucje naddniestrzańskie (Agroprombank i Gazprombank) używają kodu PRB, a Bank Republiki Naddniestrzańskiej niekiedy określa go jako RUP[1].

Na wypuszczonych banknotach znajdowały się podobizny rosyjskiego dowódcy Aleksandra Suworowa, który był założycielem Tyraspola, będącego stolicą republiki, oraz ukraińskiego hetmana Bohdana Chmielnickiego. Galopująca hiperinflacja doprowadziła do bardzo szybkiego spadku wartości waluty: w 2000 r. najmniejszy pozostający w obrocie banknot miał wartość 10 000 rubli.

Na początku 2001 przeprowadzono denominację rubla naddniestrzańskiego w stosunku 1 000 000:1.

Na nowych banknotach widnieją podobizny Aleksandra Suworowa (banknoty o wartości 1, 5, 10, 25 rubli), ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki (banknot o wartości 50 rubli) oraz mołdawskiego hospodara Dymitra Cantemira (banknot sturublowy).

Moneta dziesięcio-kopiejkowa bita w Polsce. Aluminium, średnica 20mm

Około 8 milionów rubli naddniestrzańskich zostało wybitych w 2004 roku w polskiej Mennicy Państwowej (po zmianie nazwy w 2005Mennica Polska). Doszło na tym tle do dyplomatycznych kłopotów pomiędzy Polską, Ukrainą i Mołdawią, ponieważ Republika Naddniestrzańska nie jest państwem uznawanym w świecie; przedstawiciele mennicy tłumaczyli się, że zamówiono u nich wyprodukowanie żetonów, a nie środków płatniczych, i że jest to przedsięwzięcie czysto komercyjne[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bank Republiki Naddniestrzańskiej (ros.)
  2. (...) o zaprzestaniu współpracy z Bankiem Republiki Naddniestrzańskiej w zakresie dostaw żetonów z uwagi na próby politycznego uwikłania Spółki w zakresie działalności, która ma czysto handlowy charakter.Fragment ze sprawozdania Rady Nadzorczej Mennicy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]