Ruben Sandwich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ruben Sandwich - odmiana Katz's Deli
Ruben Sandwich
Ruben Sandwich
Ruben Sandwich

Ruben Sandwich lub Reuben Sandwichamerykańska kanapka.

Ruben sandwich to tosty lub kanapki z kapustą, serem szwajcarskim, wołowiną konserwową i sosem rosyjskim lub – w niektórych wariantach – z sosem tysiąca wysp, przygotowywane na chlebie żytnim. Jest to jeden z najpopularniejszych produktów żywnościowych z Nowego Jorku. Można je znaleźć we wszystkich restauracjach w Nowym Jorku oraz w największych miastach Ameryki Północnej. Istnieje kilka wariantów tego sandwicha.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ruben (Reuben) Kulakofsky, z pochodzenia Litwin, właściciel sklepu spożywczego w Omaha, w Nebrasce, stworzył tę przekąskę około roku 1920, kiedy grał w pokera w Hotelu Blackstone. Właściciel tego hotelu, Charles Schimmel, umieścił ją w menu obiadowym restauracji hotelowej. Wkrótce wygrała krajowy konkurs gastronomiczny.

Inni historycy, uważają że ten sandwich wymyślił Arnold Ruben, niemiecki właściciel sławnych niegdyś, nieistniejących już Delikatesów Rubena w Nowym Jorku. Według wywiadu z Craig Claiborne – wynalazł kanapkę ok. 1914 roku. Najwcześniejszą wzmianką, że kanapki te powstały w Nowym Jorku, jest tekst w Theatre Magazine z 1926 roku, który odwołuje się do sandwicha Rubena. Natomiast Alfred Scheuing, szef kuchni Rubena, twierdził, że Arnold Ruben wymyślił sandwicha dla swego syna Arnolda Juniora Rubena w 1930 roku.


Odmiany[edytuj | edytuj kod]

  • Sandwich Racheli jest wariantem standardowej wersji, gdzie używa się pastrami zamiast konserwowej wołowiny i surówki z białej kapusty (colesaw) zamiast kiszonej. Inne wersje podobne do tej to Turecka Rachela, Georgia Reuben lub Southern Reuben, gdzie czasami wykorzystuje się sos barbecue zamiast sosu rosyjskiego.
  • Rybny Sandwich Rubena – surówkę z kiszonej kapusty zastępuje się białą kapustą, jak również dodaje się rybę. Ta odmiana jest często podawana w restauracjach na Florydzie.
  • Sandwich Rubena z jajkami, nazywana niekiedy irlandzką roladą jajeczną lub kulkami Reubena – do wewnątrz standardowego sandwicha Rubena dodaje się smażone jajka. Zazwyczaj podawane z sosem jako przystawka lub przekąska. Pierwszy taki sandwich powstał w Mader, niemieckiej restauracji w Milwaukee (Wisconsin), w której szef kuchni Dennis Wegner stworzył go na letnie festiwale ok. roku 1990.
  • Pizza Rubena – pizza ta została pokazana w telewizyjnym kanale Travel Channel w show Man vs Food. Restauracja Pizza Black Market w Ames, Iowa, specjalizuje się w tego rodzaju przekąskach. Ten Ruben Sandwich składa się ze słodkiego ciasta ziemniaczanego z dodatkiem sosu tysiąca wysp, sera szwajcarskiego, wołowiny, kapusty kiszonej, mozzarelli i nasion żyta, jest pieczona, a następnie przed podaniem dodaje się ogórki.


Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Claiborne, Craig. Whence the Reuben? Omaha, It Seems. „The New York Times" (May 17, 1976).
  • McMorris, Robert. Omaha Saw Invention of Reuben Sandwich. „Omaha Evening World-Herald" (September 11, 1965).
  • McMorris, Robert. Just When You Thought Reuben's Roots Were Safe. „Omaha World-Herald" (January 31, 1986): 2.
  • McMorris, Robert. This Reuben Explanation Seems Hard to Swallow. „Omaha World-Herald" (July 24, 1989): 2.