Ruch Demokratyczny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ruch Demokratyczny
Lider François Bayrou
Data założenia 2007
Ideologia polityczna socjalliberalizm, centryzm
Europejska Grupa
Parlamentarna
Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy
Barwy pomarańczowy
strona oficjalna

Ruch Demokratyczny (fr. Mouvement démocrate, MoDem) – francuska centrowa i socjalliberalna partia polityczna, działająca od 2007.

Historia[edytuj]

Ugrupowanie powstało w związku z wyborami prezydenckimi w 2007. Zostało założone z inicjatywy jednego z kandydatów i jednocześnie lidera Unii na rzecz Demokracji Francuskiej, François Bayrou, który w pierwszej turze zajął trzecie miejsce wynikiem 18,57% głosów. MoDem miał stać się nowym, dużym centrowym stronnictwem, które zajęłoby miejsce UDF.

9 maja 2007 ogłoszono powołanie ruchu, co poparły władze UDF oraz mała partia byłej minister Corinne Lepage, CAP21. Jednocześnie spośród 30 deputowanych centrystów, zaledwie sześciu zgłosiło swój akces do Ruchu Demokratycznego. Większość pozostałych, opowiadających się za współpracą z nowo wybranym prezydentem, Nicolasem Sarkozym, powołała własną partię pod nazwą Nowe Centrum.

W wyborach parlamentarnych przeprowadzonych także w 2007, MoDem uzyskał tylko 5 mandatów w Zgromadzeniu Narodowym, przy czym dwóch posłów przeszło wkrótce do większości prezydenckiej. W 2009 partia wprowadziła 6 przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. W 2012 François Bayrou ponownie bezskutecznie ubiegał się o prezydenturę. W wyborach do Zgromadzenia Narodowego jego ugrupowanie uzyskało dwa mandaty, przy czym sam lider nie uzyskał reelekcji. W wyborach europejskich w 2014 MoDem wystartował w koalicji z Unią Demokratów i Niezależnych, wspólna lista uzyskała 9,9% głosów i wprowadziła 7 przedstawicieli do Europarlamentu VIII kadencji (w tym 4 reprezentantów ruchu).

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]