Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ruch Odrodzenia Gospodarczego
im. Edwarda Gierka
Skrót ROG
Lider Paweł Bożyk
Data założenia 17 grudnia 2004
Adres siedziby ul. Hoża 62 lok. 68,
00-682 Warszawa
Ideologia polityczna socjalizm demokratyczny
Poglądy gospodarcze socjalizm
Obecni posłowie
0 / 460
Obecni senatorowie
0 / 100
Obecni eurodeputowani
0 / 51
Obecni radni wojewódzcy
0 / 552
Strona internetowa

Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka (ROG) – polska lewicowa partia polityczna o programie socjalistycznym, odwołująca się do dorobku rządów Edwarda Gierka (I sekretarza KC PZPR w latach 1970–1980). Założył ją 17 grudnia 2004 prof. Paweł Bożyk (partię zarejestrowano 14 marca 2005). Największe struktury terenowe zlokalizowane są w Zagłębiu i w Warszawie. Ugrupowanie bierze aktywny udział w pracach Kongresu Porozumienia Lewicy.

Partia opowiada się za aktywnym uczestnictwem Polski w Unii Europejskiej przy jednoczesnych przyjaznych stosunkach ze Wschodem, a także za zaprzestanie działań w ramach NATO. Postulowała wycofanie wojsk z Iraku.

Wśród założycieli ugrupowania, oprócz Pawła Bożyka (niegdysiejszego szefa zespołu doradców Edwarda Gierka), byli m.in. syn Edwarda Gierka i eurodeputowany, prof. Adam Gierek[1] (należący do Unii Pracy), a także senator klubu SLD-UP „Lewica Razem” Jerzy Pieniążek (który wcześniej opuścił SLD)[2]. ROG im. Edwarda Gierka w wyborach parlamentarnych w 2005 startował z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nie udało się mu jednak wprowadzić do parlamentu żadnego swego przedstawiciela. W wyborach prezydenckich w tym samym roku partia popierała kandydaturę Włodzimierza Cimoszewicza z SLD, a po jego rezygnacji zasugerowała poparcie Andrzeja Leppera z Samoobrony RP[1]. W wyborach prezydenckich w 2010 partia postanowiła poprzeć kandydata SLD Grzegorza Napieralskiego[3]. W wyborach parlamentarnych w 2011 szef partii Paweł Bożyk startował do Sejmu z 2. miejsca na katowickiej liście SLD, uzyskując 1035 głosów, co nie dało mu mandatu poselskiego[4]. W 2013 partia współorganizowała szereg konferencji poświęconych Edwardowi Gierkowi, z okazji stulecia jego narodzin. W wyborach parlamentarnych w 2015 ROG poparł koalicję Zjednoczona Lewica, a ówczesny wiceprzewodniczący partii Eugeniusz Wypijewski wystartował z jej ramienia do Senatu w okręgu włocławskim[5], zajmując 3. miejsce spośród 6 kandydatów (uzyskał 13,57% głosów)[6]. Przed wyborami samorządowymi w 2018 ROG współtworzył koalicję SLD Lewica Razem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]