Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ruch Odrodzenia Gospodarczego
im. Edwarda Gierka
Skrót ROG
Lider Paweł Bożyk
Data założenia 17 grudnia 2004
Adres siedziby ul. Hoża 62 lok. 68,
00-682 Warszawa
Ideologia polityczna socjalizm demokratyczny
Poglądy gospodarcze socjalizm
Obecni posłowie
0 / 460
Obecni senatorowie
0 / 100
Obecni eurodeputowani
0 / 51
Obecni radni wojewódzcy
0 / 555
Strona internetowa

Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka (ROG) – polska lewicowa partia polityczna o programie socjalistycznym, odwołująca się do dorobku rządów Edwarda Gierka (I sekretarza KC PZPR w latach 1970–1980). Założył ją 17 grudnia 2004 prof. Paweł Bożyk (partię zarejestrowano 14 marca 2005). Największe struktury terenowe zlokalizowane są w Zagłębiu i w Warszawie. Ugrupowanie bierze aktywny udział w pracach Kongresu Porozumienia Lewicy.

Partia opowiada się za aktywnym uczestnictwem Polski w Unii Europejskiej przy jednoczesnych przyjaznych stosunkach ze Wschodem, a także za zaprzestanie działań w ramach NATO. Postulowała wycofanie wojsk z Iraku.

Wśród założycieli ugrupowania, oprócz Pawła Bożyka (niegdysiejszego szefa zespołu doradców Edwarda Gierka), byli m.in. syn Edwarda Gierka i eurodeputowany, prof. Adam Gierek[1] (należący do Unii Pracy), a także senator klubu SLD-UP „Lewica Razem” Jerzy Pieniążek (który wcześniej opuścił SLD)[2]. ROG im. Edwarda Gierka w wyborach parlamentarnych w 2005 startował z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Nie udało się mu jednak wprowadzić do parlamentu żadnego swego przedstawiciela. W wyborach prezydenckich w tym samym roku partia popierała kandydaturę Włodzimierza Cimoszewicza z SLD, a po jego rezygnacji zasugerowała poparcie Andrzeja Leppera z Samoobrony RP[1]. W wyborach prezydenckich w 2010 partia postanowiła poprzeć kandydata SLD Grzegorza Napieralskiego[3]. W wyborach parlamentarnych w 2011 szef partii Paweł Bożyk startował do Sejmu z 2. miejsca na katowickiej liście SLD, uzyskując 1035 głosów, co nie dało mu mandatu poselskiego[4]. W 2013 partia współorganizowała szereg konferencji poświęconych Edwardowi Gierkowi, z okazji stulecia jego narodzin. W wyborach parlamentarnych w 2015 ROG poparł koalicję Zjednoczona Lewica, a wiceprzewodniczący partii Eugeniusz Wypijewski wystartował z jej ramienia do Senatu w okręgu włocławskim[5], zajmując 3. miejsce spośród 6 kandydatów (uzyskał 13,57% głosów)[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]