Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ruch Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata MAITRI - katolicki ruch kościelny, działający w Polsce i w Czechach. Powstał w roku 1975 w Warszawie w następstwie spotkania jej założyciela, Jacka Wójcika, ze św. Teresą z Kalkuty.

Geneza i nazwa Ruchu[edytuj | edytuj kod]

Słowo "maitri" pochodzi z sanskrytu i oznacza "przyjaźń". Zostało przyjęte jako nazwa Ruchu, by wyrazić szacunek wobec tych, którym pomagają jego uczestnicy. Początkowo pomoc polegała na wysyłce darów rzeczowych (odzieży, leków, opatrunków, sprzętu medycznego, przyborów szkolnych, środków do prania i mycia, różnych przedmiotów codziennego użytku) w formie paczek pocztowych do Matki Teresy do Kalkuty, później do innych (głównie polskich) placówek misyjnych w Indiach i Afryce.

Ta forma pomocy upadła ze względu na ogromny wzrost kosztów wysyłki paczek po zmianach ustrojowych w Polsce. Ostatnią tego rodzaju akcją była wysyłka dwóch kontenerów z darami do Rwandy i jednego do Kalkuty oraz dostarczenie dużej części darów i wsparcie finansowe wysyłki kontenera do Burkina Faso przez Redemptorystów.

Czasy komunistyczne[edytuj | edytuj kod]

Maitri był jednym z bardzo nielicznych ruchów kościelnych, działających w Polsce w czasach komunizmu. W szczytowym okresie rozwoju Ruch liczył około 35 ośrodków w parafiach na terenie całego kraju.

Zmiany ustrojowe przyczyniły się także do znacznego zmniejszenia ilości ośrodków Ruchu i jego uczestników - zarówno z powodu niemożności kontynuowania dotychczasowych form działalności, jak i z powodu otwarcia się szerokich możliwości zaangażowania w różne inne działania w ramach Kościoła oraz w organizacjach pozarządowych.

Maitri obecnie[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie Ruch zajmuje się przede wszystkim pomocą sierotom i najuboższym dzieciom w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Największym dziełem Ruchu jest program Adopcji Serca. Od 2017 r. w jego ramach pomaga niepełnosprawnym dzieciom, młodzieży i dorosłym w Aleppo w Syrii[1]. Ruch wspiera też systematycznie misyjne ośrodki dożywiania dla zagłodzonych dzieci, a także finansuje jednorazowe projekty, jak np. remonty czy budowy szkół w Afryce, zakup samochodów dla ośrodków misyjnych itp.

Aktualnie w Polsce wspólnoty Ruchu Maitri znajdują się w Białymstoku, Bytomiu, Gdańsku, Gliwicach, Lublinie, Raciborzu, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. Niektóre wspólnoty lokalne Ruchu posiadają zarejestrowane sądownie organy Ruchu: Stowarzyszenie Ruchu "Maitri" w Gdańsku czy Stowarzyszenie Adopcji Serca "Maitri" w Bytomiu.

Ruch jest członkiem-założycielem Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich. Długoletnim asystentem kościelnym Ruchu był ks. dr Roman Forycki SAC, który zginął w wypadku samochodowym 25 czerwca 2011 roku. Od marca 2017 r. Duszpasterzem Krajowym jest ks. dr Andrzej Panasiuk[2].

Linki do wspólnot lokalnych[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. K. Tobolska, Pośród ruin Aleppo, „Przewodnik Katolicki”, 17 marca 2017.
  2. Joanna Lipke, Wybory 375. Zebrania Plenarnego KEP | Konferencja Episkopatu Polski, episkopat.pl [dostęp 2017-03-17] (pol.).