Ruczaj (Kraków)
Jeden z bloków na osiedlu | |
Państwo | |
---|---|
Miasto | |
Dzielnica | |
Data budowy |
lata 80. XX w. |
Położenie na mapie Krakowa | |
Położenie na mapie Polski | |
Położenie na mapie województwa małopolskiego | |
50°01′25,6″N 19°54′13,0″E/50,023778 19,903611 |
Ruczaj – obszar Krakowa wchodzący w skład Dzielnicy VIII Dębniki, położony około 4 km na południowy zachód od centrum Krakowa. Nie stanowi jednostki pomocniczej niższego rzędu w ramach dzielnicy. Nazwa ta nie funkcjonuje również jako oficjalna jednostka urbanistyczna, ale funkcjonuje powszechnie w świadomości mieszkańców.
Składa się z dwóch części: osiedla wielkopłytowego Ruczaj-Zaborze z lat 1986–1993 oraz nowych osiedli mieszkaniowych powstających w latach. 90. XX wieku i na początku XXI wieku na południe od ul. Zachodniej.
Rozwój tej części miasta związany jest z budową nowego kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz rozwojem podstrefy Kraków-Pychowice specjalnej strefy ekonomicznej Krakowski Park Technologiczny.
Historia
[edytuj | edytuj kod]Współczesny Ruczaj zajmuje obszar dawnych dzielnic katastralnych Zakrzówek, Pychowice, Kobierzyn i Skotniki. Zabudowa istniała głównie wzdłuż ul. Kobierzyńskiej, tworzyły ją także rozsiane wśród pól uprawnych pojedyncze zabudowania.
Nazwa Ruczaj pojawia się w nazwie ul. Ruczaj, która historycznie biegła od ul. Tynieckiej aż do Wilgi[1].
Osiedle Ruczaj-Zaborze
[edytuj | edytuj kod]- Osobny artykuł:
Początek zabudowy blokowej wiąże się z powstaniem wielkopłytowego osiedla Ruczaj-Zaborze, które powstało w latach 1986–1993 między ulicami Grota-Roweckiego, Zachodnią, Kobierzyńską, Miłkowskiego i Lipińskiego.
Osiedle to tradycyjnie dzieli się na trzy części, głównie ze względu na usytuowanie geograficzne. Część pierwsza rozciąga się od rzeki Wilgi do ulicy Kobierzyńskiej i jej skrzyżowania z ulicą Ruczaj i Rostworowskiego. Część druga to teren w pobliżu Skałek Twardowskiego, znajdujący się pomiędzy ulicami: Kobierzyńską, Rostworowskiego i Grota-Roweckiego. Część trzecia, najbardziej wysunięta, sięga w kierunku Kampusu UJ od ulicy Rostworowskiego, między ulicami Kobierzyńską i Grota-Roweckiego do ulicy Zachodniej dawnej pętli autobusowej „Ruczaj”.
Nowy Ruczaj
[edytuj | edytuj kod]Na południowy zachód od ulicy Zachodniej, pomiędzy ulicami Bobrzyńskiego i Kobierzyńską, rozciągają się nowe osiedla mieszkaniowe, powstające od końca lat. 90. XX wieku. Pojedyncze budynki lub zespoły budynków były realizowane przez różnych inwestorów. Część z nich ma charakter osiedli zamkniętych. Największym osiedlem w nowej części Ruczaju jest wysunięte najbardziej na południe Osiedle Europejskie.
Ważniejsze osiedla mieszkaniowe:
- bloki Powszechnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ul. Drukarskiej,
- osiedle przy ul. Bobrzyńskiego, zrealizowane w latach 2005–2012[2]
- osiedle przy ul. Szuwarowej, zrealizowane w latach 1996–2003[3]
- osiedle Zielona Galicja przy ul. Chmieleniec i Szwai[4]
- osiedle Cztery Życzenia przy ul. Szwai
- osiedle Zielony Ruczaj przy ul. Lubostroń
- Osiedle Europejskie[5]
- osiedle Czerwone Maki
- osiedle Piltza[6]
- osiedle Zielona Polana[7]
Nowa część Ruczaju krytykowana jest za chaos urbanistyczny i brak planowej zabudowy. W 2013 otrzymało, wraz ze znajdującym się na obszarze Górki Narodowej osiedlem „Kuźnica Kołłątajowska”, tytuł Archi-Szopy przyznawany tradycyjnie najgorszym budynkom Krakowa[8]. Jurorzy zwrócili uwagę na „niesamowitą plątaninę bezhołowia urbanistycznego” tych osiedli i na stracone szanse Krakowa na stworzenie spójnej tkanki miejskiej przy sprzyjającym ruchu inwestorskim i posiadanych funduszach.
Otoczenie
[edytuj | edytuj kod]III Kampus UJ
[edytuj | edytuj kod]- Osobny artykuł:
Na północ od osiedla Ruczaj-Zaborze powstaje kompleks budynków III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do tej pory powstały m.in. następujące budynki:
- Centrum Badań Przyrodniczych i Aparatury Naukowej
- Kompleks Nauk Biologicznych,
- Wydział Matematyki i Informatyki,
- Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej,
- Instytutu Zoologii,
- Małopolskiego Centrum Biotechnologii,
- Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej.
W pobliżu kampusu powstał również budynek biblioteki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
Specjalna strefa ekonomiczna
[edytuj | edytuj kod]Na południowy zachód od kampusu uniwersyteckiego znajduje się podstrefa specjalnej strefy ekonomicznej zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny. Obecnie na jej terenie zlokalizowane są następujące budynki:
- biurowiec Nokia Networks,
- budynki parku technologicznego Life Science Park Jagiellońskiego Centrum Innowacji,
- biurowiec firmy Ericsson
- synchrotron Solaris
- zespół biurowców Green Office, w którym mieści się m.in. centrum oprogramowania koncernu Motorola Solutions,
- budynek serwerowni Onet.pl,
- budynek Cyfronetu,
- budynek Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych
- zespół biurowców DOT Office (w budowie).
Planowano również budowę siedziby krakowskiego oddziału TVN ze studiami produkcyjnymi, ale prawdopodobnie do niej nie dojdzie[9].
Tereny zielone
[edytuj | edytuj kod]Na północ od osiedla Ruczaj-Zaborze znajduje się kompleks skał wapiennych, miejsce do spacerów, wycieczek pieszych i rowerowych, według legendy wiązane z Panem Twardowskim. W rzeźbie terenu widoczne są formy antropogeniczne – wyrobiska dawnych kamieniołomów wapienia jurajskiego. Wierzchowinę Skałek Twardowskiego porasta zieleń parkowa wprowadzona tu przez człowieka. Obszar ten, a także tereny łąkowe i leśne na północ od nowej części Ruczaju, wchodzą w skład Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.
W nowej części osiedla planowane jest powstanie parku Park Ruczaj-Lubostroń[10]. Na tym terenie mieści się Krakowski Klub Jazdy Konnej. W jego obrębie znajduje się również niewielki cmentarz komunalny Kobierzyn-Lubostroń. Drugi cmentarz komunalny położony jest na południe od Osiedla Europejskiego – cmentarz Kobierzyn-Maki Czerwone powiązany z położonym nieco dalej na południe szpitalem psychiatrycznym w Kobierzynie.
Ważniejsze obiekty
[edytuj | edytuj kod]Kościoły i związki wyznaniowe:
- Kościół Zesłania Ducha Świętego przy ul. Kobierzyńskiej i Rostworowskiego.
- Kościół Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Zamiejskiej
- Parafia św. Jana Pawła II przy ul. Bobrzyńskiego
- Kompleks Sal Królestwa Świadków Jehowy[11][a]
Szkoły i przedszkola:
- Gimnazja nr 23 i 25
- Szkoły podstawowe nr 40, 53, 151 i 158
- Przedszkole Samorządowe nr 5
Centra kultury, sportu i rekreacji
- Centrum Kultury „Ruczaj” przy ul. Rostworowskiego
- Biblioteka Kraków – filia 31
- Krakowski Klub Jazdy Konnej
- Centrum Sportu i Rekreacji Cascada
Hotele
- Sympozjum
- Ruczaj
- Aparthotel Vanilla
Komunikacja
[edytuj | edytuj kod]Komunikacja autobusowa
[edytuj | edytuj kod]Główne osie komunikacyjne osiedla stanowią:
Ulice Grota-Roweckiego i Kobierzyńska
[edytuj | edytuj kod]- 106: Łagiewniki – Skotniki Szkoła
- 136: Pod Fortem – Łagiewniki ( wkrótce 136 będzie jeździć do Osiedla Podwawelskiego)
- 194: Pod Fortem – Krowodrza Górka P+R
- 196: Kozienicka/Skotniki Szkoła – Łagiewniki
- 494: Pod Fortem – Azory (linia Kursująca tylko w dni powszednie)
- 608: Pod Fortem – Czyżyny Dworzec (linia nocna)
Ulice Grota-Roweckiego i Bobrzyńskiego
[edytuj | edytuj kod]- 578: Czerwone Maki P+R – Mistrzejowice
- 662: Czerwone Maki P+R – Plac Centralny im. R.Reagana (linia nocna)
Kobierzyńska i Trasa Łagiewnicka
[edytuj | edytuj kod]- 196: Kozienicka/Skotniki Szkoła – Łagiewniki
- 608: Pod Fortem – Czyżyny Dworzec (linia nocna)
Inne linie autobusowe
[edytuj | edytuj kod]- 203: Czerwone Maki P+R – Skawina (kursuje przez Tyniec)
- 204: Czerwone Maki P+R – Wieliczka Miasto
- 213: Czerwone Maki P+R – Krzęcin Pętla
- 223: Czerwone Maki P+R – Brzeźnica Dworzec
- 233: Czerwone Maki P+R – Skawina ( kursuje przez Sidzinę i Skawinę-Korabniki)
- 253: Czerwone Maki P+R – Wola Radziszowska Pętla
- 263: Czerwone Maki P+R – Radziszów PKP
- 283: Czerwone Maki P+R – Skawina
- 903: Czerwone Maki P+R – Skawina (linia nocna)
Komunikacja tramwajowa
[edytuj | edytuj kod]Historia
[edytuj | edytuj kod]29 listopada 2010 rozpoczęto budowę nowej linii tramwajowej na os. Ruczaj, która miała połączyć istniejącą trasę, wiodącą ulicami Kapelanka – Brożka, z projektowaną pętlą tramwajową w rejonie skrzyżowania ul. M. Bobrzyńskiego z ul. Czerwone Maki. Budowana trasa przebiegać miała wzdłuż ulic Grota-Roweckiego i Bobrzyńskiego. Długość budowanej linii tramwajowej wynosiła (bez pętli) prawie 3,5 km. Na projektowanym odcinku znalazło się 6 przystanków tramwajowych, łącznie 15 peronów przystankowych.
27 sierpnia 2011[12] oddano do użytku płytę pierwszego skrzyżowania przebudowywanego w ramach inwestycji. Było to skrzyżowanie ulic Kapelanka, Brożka, Grota-Roweckiego i 8 Pułku Ułanów (obecnie ul. Lipińskiego). Ta ostatnia ma obecnie formę jedynie wylotu ze skrzyżowania w stronę projektowanej trasy[13], która w nieokreślonej przyszłości stanowić będzie kolejną oś komunikacyjną osiedla (docierając aż do ul. Zawiłej).
25 października 2011 oddano do użytku przebudowane skrzyżowanie ulic Kobierzyńskiej i Grota-Roweckiego wraz z przejazdem tramwajowym wzdłuż tej drugiej.
Od 30 grudnia 2011 pierwszy odcinek trasy (do przystanku „Ruczaj” włącznie) był wykorzystywany liniowo[14] przy zastosowaniu tramwajów dwukierunkowych (z powodu braku pętli na tymczasowej końcówce), zastępując w tym rejonie część komunikacji autobusowej. Linia nr 12 kursowała na Wieczystą, a nr 18 do Cichego Kącika.
15 października 2012 zawieszono obie linie[15] na kilka tygodni, ponieważ trzeba było połączyć wykorzystywaną już część z trasy z nowo wybudowaną resztą.
16 listopada 2012 zorganizowano oficjalną uroczystość otwarcia nowej linii wraz z pętlą „Czerwone Maki” i parkingiem funkcjonującym w systemie Parkuj i Jedź[16] z udziałem prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego, a dzień później zaczęły na niej regularnie kursować tramwaje. Otwarcie pętli nastąpiło równocześnie z (od dawna planowaną) zmianą siatki połączeń autobusowych i tramwajowych[17].
25 czerwca 2016 r. nazwa pętli została zmieniona na „Czerwone Maki P+R”.
Linie
[edytuj | edytuj kod]Linie jadące ciągiem ulic Grota-Roweckiego i Bobrzyńskiego, z przystankiem końcowym na pętli „Czerwone Maki P+R”:
- 11: Czerwone Maki P+R – Mały Płaszów
- 17: Czerwone Maki P+R – Dworzec Towarowy
- 18: Czerwone Maki P+R – Górka Narodowa P+R
- 52: Czerwone Maki P+R – Os. Piastów
- 62: Czerwone Maki P+R – Plac Centralny im. R. Reagana (linia nocna)
Uwagi
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Zbory: Kraków–Opatkowice, Kraków–Podgórze, Kraków–Rosyjski, Kraków–Ruczaj, Kraków–Ukraiński, Kraków–Salwator.
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ Stare mapy, 1964
- ↑ Interbud, Bobrzyńskiego.
- ↑ Interbud, Szuwarowa.
- ↑ Zielona Galicja. mlocum.com.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-27)]..
- ↑ Osiedle Europejskie. osiedleeuropejskie.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-09-27)]..
- ↑ Osiedle Piltza.
- ↑ Osiedle Zielona Polana.
- ↑ „Ruczaj i Kuźnica – Archi Szopa 2012” (krakow.gazeta.pl).
- ↑ Onet.pl i TVN zainwestują w Krakowie 150 mln zł. [dostęp 23.02.2011 r].
- ↑ Park Ruczaj-Lubostroń.
- ↑ Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2019-04-20] .
- ↑ W sobotę tramwaje wracają na Kapelankę. [dostęp 28.08.2011 r].
- ↑ Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Rejonu przebiegu ulicy 8 Pułku Ułanów. [dostęp 28.08.2011 r].
- ↑ Tramwaj na Ruczaj pojedzie w piątek. Zmiany w ruchu – Onet Wiadomości.
- ↑ ZIKiT. zikit.krakow.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-04-03)]..
- ↑ lovekrakow.pl.
- ↑ love.krakow.pl. lovekrakow.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-11-14)]..