Rudawka (dopływ Wisły)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy rzeki w Warszawie. Zobacz też: inne znaczenia słowa „Rudawka”.

Rudawka, nazywana też Rudawą, w górnym biegu zaś Pisią – częściowo skanalizowana rzeka w Warszawie, mająca pierwotnie swoje źródła w dzielnicy Wola i Bemowo, płynąc także przez Żoliborz wpada do Wisły w dzielnicy Bielany w Lesie Bielańskim. Rzeka dała nazwę wsi Ruda (obecnie osiedle Ruda).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Rudawka miała swój obszar źródliskowy w rejonie Powązek, Koła i Parysowa (Lasek na Kole), choć nie jest wykluczone, że także na terenie podmokłym na Górcach od strony Koła. Dalej rzeka płynęła przez Powązki, zasilając dziś nieistniejące stawy na Powązkach, w późniejszym parku założonym przez księżną Izabelę Czartoryską, Słodowiec, dzisiejszy Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Olszyna, Marymont i Potok.

Nad Rudawką znajdowało się dawniej kilka młynów, m.in. w rejonie Słodowca i Marymontu.

W 1974, w związku z budową nowych osiedli na Marymoncie, rozpoczęto prace nad budową nowego, 1,5-kilometrowego koryta Rudawki[1]. Przebieg rzeki został ostatecznie zatarty przez budowę trasy AK. Obecnie widoczny jest tylko jej ostatni, uregulowany prosty odcinek na krańcu ul. Klaudyny przy Podleśnej, a następnie fragment starego koryta (także uregulowany) w Lasku Bielańskim. Innym śladem po rzece jest fragment jej koryta naprzeciwko wejścia na cmentarz Powązkowski oraz kępa olch przy trasie AK (park Olszyna).

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Danuta Zawierucha. Kronika wydarzeń w Warszawie 1 I–31 III 1974. „Kronika Warszawy”. 3 (19), s. 144, 1974. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]