Rudný vrch

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rudný vrch
Państwo  Czechy
Położenie Šonov
Pasmo Sudety
Góry Kamienne
Góry Suche
Wysokość 654 m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Rudný vrch
Rudný vrch
Ziemia50°36′23,979″N 16°24′08,151″E/50,606661 16,402264

Rudný vrch (654 m n.p.m., niem. Hopprich, cz. Rudný vrch lub Rudný) – góra w północno-zachodnich Czechach, w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, w paśmie Gór Suchych (cz. Javoří hory).

Wzniesienie położone w Sudetach Środkowych, w Górach Kamiennych, we wschodniej części pasma Gór Suchych, w bocznym grzbieciku, odchodzącym ku południowemu zachodowi od głównego grzbietu Gór Suchych, między masywami Czarna-Słoneczna Kopa a Głowy. Tworzy wyraźnie wyodrębniony masyw z odgałęzieniem ku południowi, zakończonym wierzchołkiem Liščí vrch. Na południe od szczytu znajduje się miejscowość Šonov. Na północny wschód, grzbietem Gór Suchych biegnie polsko-czeska granica państwowa.

Jest to wzniesienie zbudowane z permskich skał wylewnych - melafirów (trachybazaltów), należących do północno-wschodniego skrzydła niecki śródsudeckiej.

Szczyt porośnięty lasem świerkowym regla dolnego, zwany Střelcův les. Poniżej szczytu rozciągają się łąki (zespółTrifolio-Festucetum rubrae) i pastwiska (zespół Cynourion). Szczyt wzniesienia obejmuje rezerwat przyrody. Cały masyw znajduje się w Obszarze Chronionego Krajobrazu Broumovsko.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W pobliżu znajdują się 2 inne wzniesienia noszące niemiecką nazwę Hopprich. Jedno leży na południe od Otovic i poczesku nazywa się Hopprich, drugie po polskiej stronie, między Tłumaczowem a Radkowem i nazywa się Gardzień.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Chráněná krajinná oblast Broumovsko, turistická mapa 1:25 000, red. Jiří Rohlík, Nakladatelstvi ROSY, 2008, ​ISBN 978-80-86170-48-0