Rudolf Beer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rudolf Beer (ur. 17 lutego 1911, zm. 1981[1]) – zbrodniarz hitlerowski, kierownik (Schutzhaftlagerführer) obozu koncentracyjnego w Ravensbrück i SS-Obersturmführer.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pełnił służbę w obozach koncentracyjnych Dachau i Auschwitz-Birkenau. Od października 1941 do lipca 1944 sprawował stanowisko kierownika obozu żeńskiego w Ravensbrück. Okrutnie znęcał się nad więźniarkami, czasem ze skutkiem śmiertelnym. W bezwzględny sposób eksploatował również ich pracę przymusową. Następnie pełnił także między innymi służbę w Dywizji SS „Wiking”.

W 1950 toczyły się przeciwko Beerowi przed zachodnioniemieckim Sądem w Stuttgarcie dwie sprawy w związku z jego zbrodniami popełnionymi w Ravensbrück. Pierwsza z nich dotyczyła morderstw i innych okrucieństw popełnionych na więźniarkach różnych narodowości (zwłaszcza polskiej, rosyjskiej i niemieckiej). 19 stycznia 1951 Beer skazany został za powyższe zbrodnie na 15 lat pozbawienia wolności. Druga sprawa dotyczyła zabójstwa rosyjskiego więźnia, który został schwytany podczas próby ucieczki. Tym razem Beer został uniewinniony.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]