Rudolf Eucken

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rudolf Eucken
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

5 stycznia 1846
Aurich

Data i miejsce śmierci

15 września 1926
Jena

Narodowość

niemiecka

Ważne dzieła

Wielcy myśliciele i ich poglądy na życie

podpis
Nagrody

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury

Rudolf Christoph Eucken (ur. 5 stycznia 1846 w Aurich, zm. 15 września 1926 w Jenie) – niemiecki myśliciel i eseista, ceniony zwłaszcza jako filozof kultury i religii[1], przedstawiciel neoidealizmu oraz optymizmu[2], przeciwnik naturalizmu na rzecz centralnej roli duchowości w całokształcie ludzkiego życia, poznania i twórczości[1][3], luteranin[4], laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1908.

Był nauczycielem i promotorem takich filozofów, jak Max Scheler czy Leopold Ziegler[4]. Współcześnie często zestawiany z Henri Bergsonem[5].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował w Getyndze i Berlinie. Wykładał filozofię w Bazylei, od 1874 na uniwersytecie w Jenie, a od 1912 w Harvardzie. Napisał m.in.: Wielcy myśliciele i ich poglądy na życie (wyd. 1890). W 1908 roku został laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Z uzasadnienia komisji Noblowskiej otrzymał on nagrodę za „poszukiwanie prawdy, przenikającą wszystko siłę myśli, szeroki horyzont, bystrość i sugestywność, z którymi bronił on i rozwijał filozofię idealistyczną”[6].

Przed przyznaniem literackiej nagrody Nobla Eucken był myślicielem cenionym w środowisku akademickim, lecz niezbyt poczytnym poza uniwersytetem; prawdziwą sławą zaczął się cieszyć dopiero jako Noblista[7]. Po śmierci jego wpływ i rozgłos zaczęły szybko słabnąć[5].

Był ojcem fizykochemika Arnolda Euckena oraz ekonomisty Waltera Euckena.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Rudolf Eucken był przedstawicielem neoidealizmu jako nurtu filozoficznego, który dokonuje odnowy myślenia idealistycznego w odpowiedzi na rozwój nauk biologicznych[1][3]. Z tej pozycji krytykował pozytywizm, materializm oraz ewolucjonizm w tym aspekcie, który ogranicza wizję życia ludzkiego do walki o przetrwanie[1][3]. W jego ujęciu ewolucja gatunków w zestawieniu z rozwojem kultury, nauki i sztuki dowodzi istnienia w człowieku zarówno poziomu biologicznego, jak również idealistycznego, skierowanego na transcendencję, a więc nieograniczającego się wyłącznie do materii[5].

Eucken był również przeciwny poglądom, które zakładały, że świat można poznać wyłącznie dzięki nauce i całkowicie wytłumaczyć za pomocą czynników naturalnych[8]. Uważał, że losy i dzieje ludzkie leżą w rękach Boskiej siły, rozmaicie pojmowanej, nazywanej w różnoraki sposób na miarę ludzkich kultur w ramach wielu religii świata[9]. W jego ujęciu pomiędzy idealizmem a naturalizmem zachodzi konflikt nie do pogodzenia, ponieważ oba te nurty myślenia inaczej definiują cel istnienia[8]. Zarazem w pismach niemieckiego filozofa można wskazać elementy witalistyczne:

Jeżeli zapoznamy się z pracami Euckena, to stwierdzimy, że odmienia on termin „życie” przez wszystkie możliwe przypadki. Więcej, że stanowi ono klucz do jego filozofii (...). W swej filozofii poszukuje uniwersum życia, fenomenu życia, najwyższej formy życia, wartości życia, życia ducha, całości i znaczenia życia, życia jako fenomenu pierwotnego itd. Rozpatruje to wszystko w perspektywie historycznej i religijnej, gdyż tylko z tego punkt widzenia jesteśmy w stanie ujrzeć życie duchowe człowieka[5].

Edmund Husserl pisał o Euckenie:

Możliwe są dwie drogi, by odkryć pierwotny, wszelki świat doświadczenia konstytuujący w sobie życie, dwie drogi, aby przeniknąć rozdział między człowiekiem w przyrodzie a ludzkością w duchu, by wskazać bieg życia ludzkości wspinającej się, aż do ukazania duchowej jedności życia i cofającą się zarazem do pierwotnych źródeł. Pierwsza to droga Rudolfa Euckena i jego filozofii życia duchowego, druga – fenomenologicznej filozofii[10].

Ważnym elementem myśli Euckena była religia chrześcijańska, którą filozof uważał jednak za jedną z możliwych ekspresji rzeczywistości transcendentnej[11]. Jezus nie był przez Euckena utożsamiany z Bogiem, jednak jego naukom przypisywał znaczenie mistyczne, które dotyka świata wiecznego[11].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Aduszkiewicz (red.) 2009 ↓, s. 163.
 2. Bęben 2010 ↓, s. 85.
 3. a b c Gibson 1906 ↓, s. 53-67.
 4. a b Bęben 2010 ↓, s. 76.
 5. a b c d Bęben 2010 ↓, s. 77.
 6. Nobelprize.org: Rudolf Eucken – Facts. Nobel Media AB 2014. [dostęp 2014-12-30]. (ang.).
 7. Bęben 2010 ↓, s. 75-76.
 8. a b Bęben 2010 ↓, s. 83.
 9. Bęben 2010 ↓, s. 77-78.
 10. Bęben 2010 ↓, s. 86.
 11. a b Bęben 2010 ↓, s. 78.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Adam Aduszkiewicz (red.): Słownik filozofii. Warszawa: Świat Książki, 2009.
 • Dariusz Bęben. Idealizm w epoce wilhelmińskiej. Wokół literackiej nagrody Nobla Rudolfa Euckena. „Studia nad strukturą i rozwojem pojęć filozoficznych”, 2010. 
 • Boyce Gibson: Rudolf Eucken’s Philosophy Of Life. London: Adam And Charles Black, 1906.
 • Czesław Głombik: Eucken i milczenie czasu. Z historii polskich odczytań filozofa noblisty. Katowice: Wydawnictwo „Śląsk”, 2015.
 • Tomasz Kubalica. „Przewrót Kanta” w ujęciu Rudolfa Euckena. Studium z historii problemu prawdy. „Idea. Studia nad strukturą i rozwojem pojęć filozoficznych”, 2008. 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]