Rudolf Gundlach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Schemat peryskopu odwracalnego z amerykańskiego patentu Grundlacha z roku 1936.

Rudolf Gundlach (ur. 28 marca 1892, zm. 1957) – major broni pancernych Wojska Polskiego, inżynier, konstruktor broni pancernej, wynalazca.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Politechniki Ryskiej gdzie należał do polskiej korporacji akademickiej Welecja. W 1924 roku był oficerem 4 Dywizjonu Samochodowego w Łodzi[1].

18 lutego 1930 awansował na kapitana ze starszeństwem z 1 stycznia 1930 i 1. lokatą w korpusie oficerów samochodowych. W 1932 pełnił służbę w Wojskowym Instytucie Badań Inżynieryjnych w Warszawie.

Przed II wojną światową był szefem Wydziału Projektów i Konstrukcji Biura Badań Technicznych Broni Pancernych, uzyskując stopień majora. W 1929 był głównym projektantem samochodu pancernego wz.29, następnie nadzorował także prace nad innymi pojazdami, w tym czołgiem 7TP i prototypem czołgu 10TP. W latach 1938–1939 był też członkiem Komitetu Redakcyjnego "Przeglądu Wojsk Pancernych".

Jego najbardziej znanym wynalazkiem był czołgowy peryskop odwracalny z 1934, znany także jako peryskop odwracalny Gundlacha.

Gundlach po kampanii wrześniowej w roku 1939, przedostał się przez Rumunię do Francji – tam pozostał przez cały czas wojny. Po wojnie i długim procesie sądowym, w roku 1947 uzyskał z tytułu sprzedaży patentu wysokie wynagrodzenie, co pozwoliło na kupno fermy we Francji pod Paryżem, gdzie pozostał do końca życia.

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]