Rudolf Smend (1851–1913)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rudolf Smend

Rudolf Smend (ur. 5 listopada 1851 r. w Lengerich, zm. 27 grudnia 1913 w Ballenstedt – niemiecki teolog (badacz Starego Testamentu) i orientalista.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rudolf Smend pochodził ze starej rodziny o tradycjach prawniczych i teologicznych. Przez trzy pokolenia członkowie rodziny, w XVIII i XIX w. pełnili funkcję pastora w zborze ewangelicko-reformowanym w Lengerich. Jego bratem był teolog Julius Smend. Również jego syn Rudolf został wybitnym znawcą prawa państwowego i kościelnego, a wnuk Rudolf, podobnie jak dziadek, jest badaczem Starego Testamentu.

Po zdaniu matury w 1869 roku w Münster studiował teologię i języki semickie na uniwersytetach w Getyndze, Berlinie i Bonn, gdzie 28 stycznia 1874 roku otrzymał tytuł doktora filozofii broniąc pracę o arabskiej poezji. W 1875 roku został doktorem teologii na uniwersytecie w Halle i tam również się habilitował. W 1880 roku został profesorem nadzwyczajnym w dziedzinie Starego Testamentu na uniwersytecie w Bazylei. Zawarł tam znajomość z Jacobem Burckhardtem, Franzem Overbeckem i Jacobem Wackernagelem.Od 1881 roku był tam profesorem zwyczajnym. W 1889 roku wrócił do Getyngi jako profesor zwyczajny nauk biblijnych i języków semickich. Tam ponownie spotkał się z swoim byłym nauczycielem Juliusem Wellhausenem, który wywarł na niego duży wpływ i którego metody badania źródeł dalej rozwinął. Zasłużył się między innymi krytycznym opracowaniem pięcioksięgu Tory. W 1907 roku razem z Alfredem Rahlfsem wysłali pismo do wpływowego pruskiego polityka Friedricha Althoffa z prośbą o pomoc przy edycji Septuaginty. Ich prośba została pozytywnie rozpatrzona przez ministerstwo i w 1908 roku założono instytut Göttinger Septuaginta-Unternehmen.

Pisma[edytuj | edytuj kod]

  • Der Prophet Ezechiel. 1880.
  • Lehrbuch der alttestamentlichen Religionsgeschichte. 2. Auflage. Freiburg i. Br. u.a. 1899.
  • Die Weisheit des Jesus Sirach. Hebräisch und deutsch. Mit einem hebräischen Glossar. Berlin 1906.
  • Die Erzählung des Hexateuch auf ihre Quellen untersucht. Berlin 1912.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Friedrich Wilhelm Graf, Smend, Hermann Rudolf W: Neue Deutsche Biographie 24 (2010), s. 509.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]