Rudolph Giuliani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rudolph Giuliani
Rudy Giuliani.jpg
Data urodzenia 1944
Burmistrz Nowego Jorku
Okres od 1 stycznia 1994
do 31 grudnia 2001
Przynależność polityczna Partia Republikańska
Poprzednik David Dinkins
Następca Michael Bloomberg
Rudy Giuliani Signature.svg
Odznaczenia
Order Zasługi Republiki Włoskiej I Klasy (Włochy) Order Zasługi Republiki Włoskiej II Klasy (Włochy) Order Imperium Brytyjskiego II Klasy (Wielka Brytania) Medal za Bohaterstwo (Czechy)

Rudolph Giuliani, Rudolph William Louis „Rudy” Giuliani III (ur. 28 maja 1944) – amerykański polityk, burmistrz Nowego Jorku od 1 stycznia 1994 do 31 grudnia 2001, Amerykanin pochodzenia włoskiego.

Karierę polityczną rozpoczął jako prokurator, doprowadzając do skazania kilku czołowych finansistów z Wall Street za insider trading – nielegalny handel akcjami firmy, przez osobę z nią związaną (ang. inside – wewnątrz), z wykorzystaniem informacji, które nie są powszechnie znane, a które mają wpływ na kondycję tejże firmy. Później był urzędnikiem w Departamencie Sprawiedliwości.

Pierwszy raz startował w wyborach na burmistrza Nowego Jorku w roku 1989, z ramienia Partii Republikańskiej, jednak przegrał. Burmistrzem został dopiero w 1993.

Na początku swojej kadencji Giuliani wzmocnił policję i przeprowadził kampanię walki z przestępczością, oczyszczając Nowy Jork, który wcześniej był najbardziej niebezpiecznym miastem Stanów Zjednoczonych.

Harold Giuliani (1908–1981) – ojciec przyszłego burmistrza Nowego Jorku i kandydata na prezydenta USA – 2 kwietnia 1934 r. trafił na półtora roku do więzienia. Pobyt w Sing Sing pchnął karierę Harolda na nowe tory. W latach 40. Harold Giuliani zaczął ochraniać lichwiarski interes swego szwagra Leo D'Avanzo, który trudnił się także nielegalnymi zakładami bukmacherskimi. Gdy w 1944 r. przyszedł na świat Rudy, jego ojciec kijem baseballowym łamał nogi opornym dłużnikom, był także zamieszany w zabójstwa na zlecenie mafijnego klanu Lucchese, jednego z pięciu, które w latach 40. rządziły Nowym Jorkiem. Zmarł na raka prostaty w 1980 r., ale jego niechlubna przeszłość stała się powszechnie znana dopiero w 2006 r., po publikacji książki Wayne Barrett „Wielka iluzja: nieopowiedziana historia Rudy’ego Giulianiego i 11 września”.

Giuliani junior, dziś czołowy kandydat republikanów na prezydenta, przez lata skrzętnie ukrywał rodzinny sekret. We wspomnieniach napisał tylko, że ojciec uczył go boksu, interesował się sportem i głosował na partię republikańską. Gdy Rudy w 1981 r. zaczął robić karierę w ministerstwie sprawiedliwości i FBI rutynowo pytała go o zdarzenia z przeszłości, mogące utrudnić mu walkę z przestępczością, nawet nie zająknął się o mafijnych powiązaniach ojca. Dziś Giuliani mówi, że to właśnie ojciec wpoił mu szacunek do prawa. Harold nie chciał, by syn poszedł w jego ślady. Rudy wziął to sobie podobno do serca.

Jest uważany za jednego z tzw. republikanów tylko z nazwy. Giuliani jest też członkiem liberalnego skrzydła w większości konserwatywnej Partii Republikańskiej (jest m.in. zwolennikiem prawa do przerywania ciąży, ochrony mniejszości seksualnych), co powoduje jego krytykę w środowiskach prawicy amerykańskiej.

W 2000 wystartował w wyborach do senatu przeciwko żonie Billa Clintona, Hillary, wycofał się jednak z przyczyn zdrowotnych (rak prostaty). Nieoficjalnie jednak mówiono, iż jego szanse zostały podkopane przez przyznanie się do zdrady małżeńskiej z sekretarką.

Od 11 września 2001 Giuliani jest również powszechnie szanowany za jego postawę w trakcie akcji ratunkowej po zamachu terrorystycznym na World Trade Center. Został za to uhonorowany tytułem Człowieka Roku 2001 przez „Time”.

Guiliani kandydował w wyborach prezydenckich w 2008 roku, jednak nie uzyskał nominacji Partii Republikanskiej.

Odznaczenia[edytuj]

Przypisy

  1. Cavaliere di Gran Croce Ordine al Merito della Repubblica Italiana (wł.). quirinale.it, 28 września 2001. [dostęp 22 sierpnia 2010].
  2. Grande Ufficiale Ordine al Merito della Repubblica Italiana (wł.). quirinale.it, 2 czerwca 1987. [dostęp 22 sierpnia 2010].
  3. Former New York City Mayor Rudy Giuliani Knighted by Queen Elizabeth (cz.). cnn.com, 13 lutego 2002. [dostęp 22 sierpnia 2010].
  4. Odznaczeni Medalem za Bohaterstwo (od 1994) (cz.). Pražský hrad (www.hrad.cz). [dostęp 3 sierpnia 2010].