Rudzki Klub Sportowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Logo przy siedzibie klubu
Hala sportowa RKS

Rudzki Klub Sportowy w Łodzi, RKS Łódź – klub sportowy założony w 1924 r. w Rudzie Pabianickiej, która przed II wojną światową była samodzielnym miastem, a od 1946 roku wchodzi w skład Łodzi. Początkowo założony jako klub piłkarski, rok później powstała sekcja lekkoatletyki. W historii klubu istniały także sekcje: szachów, siatkówki, piłki ręcznej i kolarstwa. Obecnie w klubie prowadzone są 3 sekcje: piłka nożna, boks i lekkoatletyka. Prezesem klubu jest Lech Krakowiak.

Sekcja piłki nożnej[edytuj | edytuj kod]

Trener

Klub piłki nożnej gra obecnie w klasie A. Nie doczekał się znanych wychowanków.

Sekcja lekkiej atletyki[edytuj | edytuj kod]

Najsłynniejszym zawodnikiem sekcji lekkoatletycznej RKS był sprinter Marcin Krzywański, olimpijczyk z Sydney 2000 r., wielokrotny mistrz Polski. Olimpijką z Moskwy 1980 r. była też sprinterka Elżbieta Stachurska. Obecnie najbardziej znani zawodnicy sekcji lekkoatletycznej to medaliści mistrzostw świata Sylwester Bednarek i Adam Kszczot.

Sekcja boksu[edytuj | edytuj kod]

Najbardziej znanym bokserem RKS był Wiesław Rudkowski, dwukrotny olimpijczyk, wicemistrz olimpijski z Monachium 1972 r., mistrz Europy z 1975. Na Igrzyskach w Monachium startował też Józef Reszpondek.

Trenerzy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]