Ruffian

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ruffian z dżokejem Jacinto Vasquezem

Ruffian (ur. 17 kwietnia 1972, zm. 7 lipca 1975) – klacz pełnej krwi angielskiej, czempionka Rasowych Wyścigów Konnych, obecnie trzydziesta w rankingu koni wyścigowych, urodzona w Paris (Kentucky), uważana za jedną z najlepszych klaczy wyścigowych w Stanach Zjednoczonych wszech czasów i jednym z największych amerykańskich koni wyścigowych XX stulecia. Jej historia została przedstawiona w filmie z 2007 roku pt. Ruffian.

Życiorys[edytuj]

Pierwsze treningi zaczęła z trenerem Frankiem Y. Whiteley'em. Jako trzylatka wygrywała wszystkie wyścigi.

Gdy Ruffian w swojej karierze miała pięć wygranych wyścigów (były to wszystkie, w których uczestniczyła) musiała zrobić kilkumiesięczną przerwę – w jej tylnej kończynie wykryto pęknięcia. Po powrocie nadal zajmowała pierwsze miejsca, ścigając się z samymi klaczami. Następnie stanęła do walki z ogierem Foolish Pleasure, mimo, że trener był temu przeciwny. Jeździec dosiadający Ruffian – Jacinto Vasquez miał dylemat, ponieważ jeździł również na Foolish Pleasure, ale wybrał Ruffian.

W trakcie wyścigu złamała przednią kończynę w dwóch kościach trzeszczkowych, jednak biegła dalej jeszcze 45–46 metrów (ponieważ nie można zatrzymać konia z pełnego cwału szybciej). Po dwunastogodzinnej operacji założono jej gips. Gdy działanie narkozy ustało, zaczęła galopować i wierzgać, przez co otworzyła gips. Niedługo potem podjęto decyzję o eutanazji.

Pochowana została wewnątrz toru w Belmont Park, gdzie zdobyła swe pierwsze zwycięstwo. Jako jedyny koń, została pochowana na torze, chrapami w stronę linii mety. Jej głowa miała triumfalnie ją przekroczyć.

Została wyróżniona tytułem Najlepszej trzyletniej klaczy w 1973 i Najlepszej dwuletniej klaczy w 1972.