Rumkale

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Qal’at al-Rum, arabski: قلعة الروم, kurdyjski: Hromkla, syriacki: Qal’ah Rumita, turecki: Rumkale, ormiański: Հռոմկլա – nazwa zamku na Eufracie, położonego 50 km na zachód od miasta Şanlıurfa. W dosłownym tłumaczeniu, w każdym z tych języków nazwa oznacza: „Zamek Rzymian”.

Strategiczne położenie tych terenów było znane już Asyryjczykom, ale ruiny które zachowały się do czasów dzisiejszych w przeważającej części pochodzą z czasów bizantyjskich i ormiańskich. Po wycofaniu się Bizancjum z tych terenów w XI wieku zamek został opanowany przez Ormian po czym przypadł łacińskim hrabiom Edessy. Krzyżowcy nazywali go „Ranculat”. Ormianie wkrótce odzyskali zamek i od 1151 roku do 1292 roku Hromkla była siedzibą katolikosa Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego. W 1292 roku twierdza została zdobyta przez egipskich Mameluków, którzy nazwali swą zdobycz „Qal’at al-Muslimin”, ale nazwa ta nie utrzymała się.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Angus Stewart, Hromgla w: in Alan V. Murray (edycja), The Crusades: An Encyclopaedia, tom II, 2006.
  • Reuven Amitai-Preiss, Mongols and Mamluks: The Mamluk-Īlkhānid War, 1260-1281, Wydawnictwo Uniwersytetu Cambridge, 1995.