RuneScape

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
RuneScape
Producent Jagex Ltd.
Wydawca Jagex Ltd.
Dystrybutor Jagex Ltd.
Aktualna wersja 4.5
Data wydania 29 marca 2001
Gatunek MMORPG
Tryby gry gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, Linux, macOS, Android[1], iOS[1]
Wymagania

minimalne:
4 GB RAM, procesor Intel i3+/AMD 2.4+ GHz
zalecane:
256 MB RAM, procesor 1,5 GHz

Kontrolery klawiatura, mysz

RuneScapegra komputerowa z gatunku MMORPG osadzona w świecie fantasy, stworzona w 2001 roku przez firmę Jagex Ltd.[2] Gracz wciela się w bohatera, który może wykonywać różne misje związane ze zwalczaniem zła oraz pełnić profesje zwiększające jego umiejętności. Kierowana przez gracza postać wchodzi w interakcje z innymi graczami. RuneScape jest dostępna bezpłatnie, aczkolwiek gracze mogą dokonać płatnej subskrypcji, która wzbogaca rozgrywkę o nowe możliwości, na przykład nowe rodzaje broni, lokacje bądź umiejętności.

Świat RuneScape[edytuj | edytuj kod]

Podstawową metodą poruszania się po świecie jest chodzenie, co ze względu na wielkość świata RuneScape jest dość czasochłonne. Dla graczy nie posiadających subskrypcji dostępne są również teleportacje do głównych miast. Twórcy udostępnili także szybsze metody poruszania się, takie jak latanie na lotni, latanie na latających dywanach (tylko na pustyni) i latanie balonami, a także żeglugę pasażerską, czarter statków oraz wiele innych rodzajów przemieszczania się.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Rejestracja, w trakcie której gracz tworzy swoją postać, nie jest skomplikowana. Jagex pozwala grać bezpośrednio w przeglądarce (wymagany jest plugin Java), lub za pomocą specjalnego klienta gry.

Nowo utworzona postać trafia do obszaru samouczkowego, gdzie dokona w niej pierwszego wyboru – czy za pomocą kilofa zniszczy kamienie czy też użyje siekiery by pozbyć się wystających korzeni. Decyzja ta wpłynie na premię do odpowiedniej umiejętności po skończeniu samouczka. Po ukończeniu samouczka gracz dostaje się do Lumbridge skąd może już podróżować do reszty świata. Z początku jego bohater dysponuje umiejętnościami na najniższym poziomie, czyli pierwszym (oprócz kilku wyjątków wspomnianych niżej). Na tym poziomie wyzwanie stanowią dla niego nawet zwykłe gobliny – potwory, które obok krów, kurczaków, szczurów są jednymi z najsłabszych mieszkańców Gielinoru. Początkowo trening umiejętności (w tym walki) nie jest trudny, ponieważ ilość potrzebnego doświadczenia do osiągnięcia kolejnych poziomów zwiększa się w tempie geometrycznym.

RuneScape oferuje graczom szereg umiejętności, których gracze mogą używać w różnych celach. Można między innymi rąbać drewno, rozpalać ogniska, łowić ryby, zabawić się w piekarza, ogrodnika, polować na potwory za pomocą wymyślnych pułapek, a także wykonywać wiele innych czynności. Dzięki temu rozgrywka staje się jeszcze ciekawsza i realistyczna. W grze jest 27 niezależnych umiejętności (w tym 10 tylko dla graczy z wykupionym członkostwem). Zaraz po rozpoczęciu gry ich poziom jest równy jeden (poza Constitution wcześniej zwaną Hitpoint, której poziom wynosi 10, Combatu czyli ogólnego poziomu postaci [obliczany przez umiejętności bojowe], który wynosi 3 oraz umiejętności zależnej od wybranej drogi w samouczku która wynosi 4). Za wykorzystywanie umiejętności w praktyce gracz otrzymuje doświadczenie. Mając odpowiednio dużo doświadczenia, awansuje na kolejne poziomy danej profesji. Wyższe poziomy dają nowe możliwości wykorzystywania danych umiejętności i poprawiają ich skuteczność (np. możemy tworzyć nowe pancerze, rzadziej zdarza nam się przypalić potrawę lub możemy szybciej wydobywać rudy w kopalniach). Im wyższym poziomem danej umiejętności dysponuje gracz, tym więcej musi trenować, aby otrzymać kolejny. Na przykład, awans z poziomu 1 na 5 jest łatwiejszy niż z 15 na 16. Maksymalny poziom każdej umiejętności wynosi 99 (z wyjątkiem umiejętności Dungeoneering, Invention i Slayer których maksymalny poziom wynosi 120). Osiągnięcie go wymaga bardzo ciężkiej pracy – awans z 98 na 99 poziom wymaga tyle doświadczenia, ile z 1 na 75.

Oprócz walki i odgrywania codziennego życia postaci, gra oferuje również wiele misji (ang. quest), które można wykonywać – od odbicia porwanej księżniczki po zabicie smoka. Graczy przyzwyczajonych do misji typu "Zabij 30 smoków i wróć" czy "Znajdź tę rzecz", RuneScape zaskakuje wielką różnorodnością zadań, nietuzinkową fabułą pełną zwrotów akcji i aluzji do naszego życia codziennego (choćby tajna organizacja pingwinów KGP szykująca inwazję na kapitalistyczne państwa z południa), dzięki temu gracz nie będzie się nudzić wykonując kolejne misje i zbierając kolejne trofea. Posiadacze płatnych kont nie muszą się martwić, że zabraknie im questów, gdyż co miesiąc wprowadzane są nowe.

Za zdobycie 99 poziomu danej umiejętności lub zrobienie wszystkich misji możemy zdobyć specjalną pelerynę (Skill Cape), na której widnieje znaczek umiejętności. Dostaje się ją za 99 tysięcy monet (np. Gdy uda nam się uzyskać 99 poziom ataku, możemy kupić pelerynkę w Gildii Wojowników).

Jeśli gracz ma dwie lub więcej umiejętności na poziomie 99 może dostać pelerynę w wersji "trimmed", która ma ozdobny pas na boku w kolorze podbicia i kołnierza peleryny.

Skill Cape ma własną emotikonkę, każda peleryna daje inną.

Misje[edytuj | edytuj kod]

W RuneScape możemy wykonywać rozmaite misje. Nagrodami w nich są przedmioty, doświadczenie, złoto lub dostęp do nowych miejsc, przejść lub umiejętności. Na początku, kiedy już utworzymy konto, musimy przejść "Tutorial" – samouczek. Uczymy się w nim głównych podstaw umiejętności w RuneScape. Po jego przejściu zostajemy przeniesieni do normalnego świata gry. Następnie będziemy mogli wykonywać już właściwe misje. Dla graczy bez wykupionej subskrypcji jest ich tylko 35, dla Członków 185 (co jakiś czas ukazują się nowe). W sumie liczba misji przekroczyła liczbę 220. Po ukończeniu każdej misji gracz otrzymuje "Quest Points" – punkty misji. Potrzebne są one do rozpoczęcia pewnych zadań takich jak: "Swan song", "Recipe for a Disaster" czy też "While Guthix sleeps". Dawniej służyły jako przelicznik handlowy gracza (przelicznik został usunięty wraz z ponownym dodaniem PvP na wilderness). Maksymalna liczba Quest Point (QP) wynosi 399, gracz bez członkostwa może ich zdobyć tylko 67. Za zdobycie wszystkich dostępnych Quest Points (ukończenie wszystkich misji) możemy kupić za 99 tysięcy monet specjalną pelerynę - Quest point cape.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Ponad 1244 melodii tworzy zespół w składzie: gitara, instrumenty klawiszowe, dwoje skrzypiec, kontrabas, perkusja (także melodyczna – dzwonki, kotły), harfa, akordeon, trąbka, różne saksofony i chór.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Global Launch of Old School Mobile! (ang.). Jagex, 2018-10-30. [dostęp 2018-11-11].
  2. RuneScape. Gamespot. [dostęp 2012-11-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]