RuneScape

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
RuneScape
Producent Jagex Ltd.
Wydawca Jagex Ltd.
Dystrybutor Jagex Ltd.
Wersja 4.5
Data wydania 29 marca 2001
Gatunek MMORPG
Tryby gry gra wieloosobowa
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, Linux, macOS, Android[1], iOS[1]
Wymagania

minimalne:
4 GB RAM, procesor Intel i3+/AMD 2.4+ GHz

Kontrolery klawiatura, mysz

RuneScapegra komputerowa z gatunku MMORPG osadzona w świecie fantasy, stworzona w 2001 roku przez firmę Jagex Ltd.[2] Gracz wciela się w bohatera, który może wykonywać różne misje, pełnić profesje zwiększające jego umiejętności i wchodzić w interakcje z innymi graczami. RuneScape jest dostępny w modelu free-to-play.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Jagex pozwala grać bezpośrednio w przeglądarce (wymagany jest plugin Java), lub za pomocą specjalnego klienta gry.

Gra zawiera wiele misji, wymagających na przykład uratowania porwanej księżniczki, zabicia smoka.

Gracze mogą rozwijać 27 (z czego 10 tylko dla graczy z wykupionym członkostwem) różnych umiejętności, między innymi: rąbanie drewna, rozpalanie ognisk, łowienie ryb, piekarstw, ogrodnictwo, polowanie na potwory za pomocą pułapek oraz inne. Za wykorzystywanie umiejętności gracz otrzymuje punkty doświadczenia. Wyższe poziomy doświadczenia dają nowe możliwości wykorzystywania danych umiejętności i poprawiają ich skuteczność.

Im wyższym poziomem danej umiejętności dysponuje gracz, tym więcej musi trenować, aby otrzymać kolejny. Na przykład, awans z poziomu 1. na 5. jest łatwiejszy niż z 15. na 16. Maksymalny poziom każdej umiejętności wynosi 99 (z wyjątkiem umiejętności Dungeoneering, Invention i Slayer, których maksymalny poziom wynosi 120). Osiągnięcie go wymaga bardzo ciężkiej pracy – awans z 98. na 99. poziom wymaga tyle doświadczenia, ile z 1. na 75.

Za zdobycie 99. poziomu danej umiejętności otrzymujemy możliwość zakupu specjalnych peleryn odblokowujących specjalne emotikony i różniących się wyglądem.

Podstawową metodą poruszania się po świecie jest chodzenie, co ze względu na wielkość świata jest dość czasochłonne. Twórcy udostępnili także szybsze metody poruszania się, takie jak przenoszenie się do dużych miast, latanie na lotni, latanie na latających dywanach (tylko na pustyni), latanie balonami, żeglugę pasażerską, czarter statków.

Misje[edytuj | edytuj kod]

W grze dostępne są misje. Nagrodami w nich są przedmioty, doświadczenie, złoto, dostęp do nowych miejsc, przejść lub umiejętności. Po utworzeniu konta gracz musi przejść samouczek, po którego ukończeniu zostanie przeniesiony do normalnego świata gry gdzie dostępne są właściwe misje. Dla graczy bez wykupionej subskrypcji jest ich tylko 35, dla posiadaczy przepustki 185. W sumie liczba misji przekracza 220. Po ukończeniu każdej misji gracz otrzymuje Punkty Misji. Potrzebne są one do rozpoczęcia pewnych zadań takich jak: "Swan song", "Recipe for a Disaster" czy też "While Guthix sleeps". Dawniej służyły jako przelicznik handlowy gracza. Maksymalna liczba Punktów Misji wynosi 399, gracz bez członkostwa może ich zdobyć tylko 67. Za ukończenie wszystkich misji gracz dostaje możliwość kupienia specjalnej peleryny.

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

Ponad 1244 melodii ścieżki dźwiękowej gry zostało stworzonych przez zespół o składzie: gitara, instrumenty klawiszowe, dwoje skrzypiec, kontrabas, perkusja (także melodyczna – dzwonki, kotły), harfa, akordeon, trąbka, saksofony i chór.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Global Launch of Old School Mobile! (ang.). Jagex, 2018-10-30. [dostęp 2018-11-11].
  2. RuneScape. Gamespot. [dostęp 2012-11-20].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]