Rupert Giles

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Giles
Rupert Giles
Postać z Buffy: Postrach wampirów
ilustracja
Pierwsze wystąpienie Unaired Pilot
Ostatnie wystąpienie Chosen
Grany przez Anthony Head
Liczba odcinków 122
Dane biograficzne
Data urodzenia ok. 1955
Inne informacje
Wiek 53
Umiejętności fotograficzna pamięć, wiedza o demonach

Rupert Giles – postać fikcyjna z serialu Buffy: Postrach wampirów, w którą wciela się aktor Anthony Head.

Pochodzący z Anglii drugi obserwator Buffy Summers. Poznajemy go jako bibliotekarza w Sunnydale High School. Zazwyczaj nazywany jest tylko swoim nazwiskiem, nieliczne osoby nazywają go Rupertem. Znany z tego, iż dużo czasu spędza w swoich księgach. W szkolnej bibliotece znajduje się jego nadnaturalny księgozbiór - skonfiskowany w odcinku Gingerbread. Potem znajduje się on w mieszkaniu Gilesa, w sezonie 4, gdy owo mieszkanie jest miejscem spotkań Scooby Gangu. Sezon 4 Giles spędza jako bezrobotny, gdyż szkoła została zniszczona. W 3 sezonie, od odcinka Helpless nie jest też już oficjalnie obserwatorem Bufffy. Jest nim Wesley Wyndham-Pryce, lecz nieoficjalnie nadal Giles. Tak jest do sezonu 6, kiedy to Giles wyjeżdża do Anglii, ponownie powraca dopiero w sezonie 7. Wracając do sezonu 5 - Giles kupuje wtedy sklep magiczny Magic Box, realizując jedno ze swoich marzeń z dzieciństwa - chciał być pilotem albo sklepikarzem. Zatrudnia tam Anyę. Przez pewien czas szkolił w Anglii Willow, po jej magicznym szaleństwie. Potem ostatecznie wraca do Sunnydale z potencjalnymi pogromczyniami. Jednak nie jest już tak ważną postacią dla Buffy, jak wcześniej. W okresie studiów był buntownikiem, grał w zespole rockowym i był członkiem grupy uprawiającej czarną magię. Ostatecznie zabił jednego ze swoich kolegów, opętanego przez demona. Jedynym żywym członkiem grupy, poza Gilesem, jest Ethan Rayne. Jego pseudonim z tamtego okresu to Ripper.

Pojazdy: do odcinka „A new ma”, gdy został rozbity przez Spike’a, Citroen DS z 1963, rejestracja 2GPU947. W sezonie 5, posiada kabriolet marki BMW, model E30 325iC, w kolorze czerwonym. Numer rejestracyjny: 2SA0321.

Post Sunnydale[edytuj | edytuj kod]

Gilesa widzimy w części drugiej komiksu, gdzie trenuje on swoją grupę pogromczyń. Nie jest on zadowolony, iż musi utrzymywać w ryzach tak dużą grupę dziewczyn.

Inne wcielenia[edytuj | edytuj kod]

  • Alt. Giles - „The Wish”
  • Teen Giles - „Band Candy”
  • Demon Fyarl - „A new man"

Związki[edytuj | edytuj kod]

  • Jenny Calendar - drugi sezon, od odcinka „Some Assembly Required”, do momentu aż Buffy odkrywa jej prawdziwą tożsamość i cel przybycia do miasta. Mimo to Giles nadal ją kocha, mimo iż się nie spotykają. Jenny ginie w odcinku „Passion”, powraca jednak jako Drusilla by torturować Gilesa i wyciągnąć z niego informacje na temat Acathli w „Becoming part 2”.
  • Joyce Summers - epizod „Band Candy”, gdy stali się nastolatkami.
  • Olivia - poznajemy ją w sezonie czwartym, w odcinku „The Freshman”, potem pojawia się jeszcze w „Hush” i w śnie Gilesa w „Restless”.