Rura (kulinaria)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 21:04, 20 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Rury na Jarmarku Świętojańskim (po lewej)
Rury poznańskie

Rura – tradycyjny, regionalny wypiek kuchni poznańskiej.

Najczęściej rury wypieka się z ciasta piernikowego na miodzie. Mają kształt kwadratu o boku około 15 cm, zrolowanego w połówkę rury. Bardzo często ma ząbkowane lub inaczej zdobione krawędzie. Kolor ciemnokremowy lub jasnobrązowy. Grubość – kilka milimetrów. Okazjonalnie spotyka się także zmodyfikowane receptury z dodatkami lub różnokolorowym lukrem.

Zgodnie z tradycją sprzedawane są w oktawie Bożego Ciała lub przed cmentarzami na Wszystkich Świętych. W praktyce można je nabyć częściej, zwłaszcza przy cmentarzach lub podczas kiermaszy regionalnych, np. Jarmarku Świętojańskiego. Handel rurami jest często domeną okazjonalnych, niekoncesjonowanych sprzedawców, doraźnie trudniących się tą działalnością. Rzadziej wytwarza się je w warunkach domowych.

Nie jest znana dokładna historia tego wypieku. Wiadomo, że istniały już w dwudziestoleciu międzywojennym, jednak w tamtym czasie były nazywane trąbami[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. Ewa Mikulec: Tajemnicze ciastka na cmentarzach. [dostęp 2012-11-01]. (pol.).

Bibliografia