Rurka z języka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Język zwinięty w rurkę
Język ułożony w różne kształty

Rurka z języka – popularna nazwa umiejętności manipulacji mięśniami języka polegająca na złożeniu jego zewnętrznych części do środka tworząc kształt przypominający rurkę. U niektórych osób spotyka się umiejętność składania języka także w bardziej skomplikowane kształty[1].

Powszechnie uważa się, że umiejętność robienia rurki z języka jest cechą dominującą i przekazywanie tej umiejętności jest często tłumaczone prawem Mendla[2]. Badania naukowe nie potwierdzają hipotezy, aby umiejętność była dziedziczona i polegała na przekazywaniu genu dominującego[2]. Według badań z 1975 prawdopodobieństwo otrzymania genu odpowiedzialnego za tę umiejętność jest takie samo dla bliźniaków jednojajowych, jak i dla pozostałych bliźniaków[1][2].

Badania naukowe sugerują także, że umiejętność robienia rurki z języka może być wyuczona; są osoby, które początkowo nie posiadały tej umiejętności, ale z czasem nauczyły się jej[2]. Na przykład wśród japońskich dzieci w wieku 6-7 umiejętność tę posiada około 54% dzieci, ale ich odsetek wzrasta do 76% wśród 12-latków[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b TONGUE CURLING, FOLDING, OR ROLLING. omim.org. [dostęp 2014-06-26]. (ang.).
  2. a b c d e Tongue-rolling: The myth. udel.edu. [dostęp 2014-06-26]. (ang.).