Rusovce

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Bratysławy Rusovce
dzielnica Bratysławy
Kostol rusovce 2.jpg
Kościół ewangelicki
Miasto Bratysława
Status dzielnica
starosta Dušan Antoš
Powierzchnia 25,56 km²
Wysokość 136 m n.p.m.
Ludność (2004)
 • liczba ludności
 • gęstość

2093
81,89 os./km²
Tablice rejestracyjne BA, BL
Położenie na planie Bratysławy
Położenie na planie Bratysławy
Położenie na mapie Bratysławy
Mapa lokalizacyjna Bratysławy
Rusovce
Rusovce
Położenie na mapie Słowacji
Mapa lokalizacyjna Słowacji
Rusovce
Rusovce
Ziemia 48°03′N 17°09′E/48,050000 17,150000
Strona internetowa

Rusovce - (węg. Oroszvár, niem. Karlburg, chor. Rosvar) to dzielnica Bratysławy położona na prawym brzegu Dunaju, w 1947 roku przyłączona do ówczesnej Czechosłowacji.

Na terenie Rusovec w okresie rzymskim znajdował się obóz wojskowy Imperium Rzymskiego o nazwie Gerulata - część limesu wzdłuż Dunaju. Istniał do przełomu IV i V wieku n.e., kiedy to legiony rzymskie wycofały się z Panonii. Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z XIII wieku. W przeciągu wieków kilkukrotnie zmieniała się nazwa wsi: 1258 - Vruzwar, 1401 - Orozwar, 1423 - Karolburg, 1449 - Kerhenburg lub Orozwar. Później ustaliły się nazwy Oroszvár, Karlburg i Rosvar. Nazwa pochodzi od średniowiecznego zamku, który istniał od XIII wieku w miejscu dawnej Gerulaty.

Po rozpadzie Austro-Węgier Rusovce pozostały na Węgrzech jako część komitatu Moson (niem. Wieselburg). Były zamieszkane przez Niemców (ok. 70%), Węgrów (24%) i Chorwatów, Słowaków zaś tutaj praktycznie nie było. Ludność węgierska mieszka w Rusovcach do dnia dzisiejszego - w 1991 liczyła 26,4%[1], natomiast w wyniku wojennej ewakuacji i powojennych wysiedleń liczba Niemców spadła poniżej 1 procenta (dane na 2001 rok). W 1925 Rusovce włączono do nowo utworzonego komitatu Győr-Moson-Pozsony, a w latach 1945-1947 leżały w komitacie Győr-Moson.

W paryskim traktacie pokojowym z 1947 postanowiono przyłączyć do Czechosłowacji trzy wsie, leżące na południe od Bratysławy - Rusovce, Jarovce oraz Čunovo (miało to być "odszkodowanie" za zajęcie przez Węgry terytorium Słowacji przed II wojną światową; drugim powodem była chęć odsunięcia granicy z Węgrami od Bratysławy; zob. przyczółek bratysławski). Od 1 stycznia 1972 zostały włączone w granice administracyjne Bratysławy - obecnie znajdują się w powiecie Bratysława V. Jest to jedna z najmłodszych dzielnic Bratysławy, która swym charakterem przypomina niewielkie miasteczko.

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Pałac w Rusovcach

W XIX wieku wybudowano w Rusovcach pałac w stylu "windsorskim" (neogotyckim) z okazałym parkiem angielskim, który dzisiaj, obok ruin obozu rzymskiego, jest największą atrakcją dzielnicy. Pałac należał do rodziny Zichy, a ostatnią mieszkanką (do 1945) była księżniczka Stefania, wdowa po arcyksięciu Rudolfie, tragicznie zmarłym następcy austriackiego tronu.

W Rusovcach jest jeszcze kościół św. Marii Magdaleny z 1668, mniejszy kościół ewangelicki oraz kapliczka św. Wita z XVI wieku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Štatistická ročenka o hlavnom meste SR Bratislave, MsS ŠÚ, Bratislava 1993.