Russell M. Nelson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Russell M. Nelson

Russell Marion Nelson (ur. 9 września 1924 w Salt Lake City) – amerykański duchowny Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (mormonów). Siedemnasty prezydent Kościoła od stycznia 2018. Z zawodu jest kardiochirurgiem.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest synem Mariona i Edny z domu Anderson. Studia medyczne ukończył na University of Utah, studia doktoranckie odbywał na University of Minnesota, biorąc na początku lat 50. udział w pracach nad amerykańskim płucosercem. Przez dwa lata służył jako lekarz wojskowy w czasie wojny koreańskiej, potem praktykował w Bostonie w Harvard Medical School’s Massachusetts General Hospital. W 1955 powrócił do Utah. Jako pierwszy przeprowadził operację na otwartym sercu w stanie Utah. Był wykładowcą macierzystej uczelni, współpracował z innymi ośrodkami krajowymi i zagranicznymi (m.in. chińskimi), otrzymał doktoraty honorowe m.in. Brigham Young University i Utah State University. Jest autorem publikacji naukowych, członkiem, członkiem honorowym i przewodniczącym towarzystw naukowych.

Jednym z jego pacjentów był w 1972 późniejszy prezydent Kościoła mormonów Spencer Kimball, który w kwietniu 1984 powołał Nelsona w skład Kworum Dwunastu Apostołów Kościoła. Nelson był wcześniej m.in. przewodniczącym gminy kościelnej Bonneville. W lipcu 2015, po śmierci Boyda Packera, jako najdłużej zasiadający w Kworum apostoł (poza prezydentem Kościoła), został przewodniczącym tego gremium. Zgodnie z tradycją sukcesji prezydentury Kościoła przewidywany na następcę zmarłego w styczniu 2018 prezydenta Thomasa Monsona[1], został powołany na urząd głowy Kościoła mormonów 16 stycznia 2018[2].

Z małżeństwa z Datzel White ma 10 dzieci. Po śmierci pierwszej żony w lutym 2005, w kwietniu 2006 poślubił Wendy L. Watson.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]