Russell Peak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Russell Peak
Brown Peak
Państwo  Nowa Zelandia
Dependencja  Dependencja Rossa
Położenie Wyspa Sturge’a
Wysokość 1705[1] m n.p.m.
Dane wulkanu
Rok erupcji 2001?
Typ wulkanu stratowulkan
Aktywność niepewna
Położenie na mapie Antarktyki
Mapa lokalizacyjna Antarktyki
Russell Peak
Russell Peak
Ziemia67°25′S 164°44′E/-67,416667 164,733333

Brown Peak lub Russell Peak – najwyższy szczyt na Wyspie Sturge’a w archipelagu Wysp Balleny’ego, wznoszący się na wysokość 1705 m n.p.m.[1] Szczyt dotychczas nie został zdobyty.

Odkrycie[edytuj | edytuj kod]

Wyspę i górujący nad nią szczyt zaobserwował jako pierwszy w lutym 1839 kapitan John Balleny, który nazwał go Brown Peak, na cześć jednego ze sponsorów wyprawy. Dwa lata później wyspę widział James Ross, który nazwał ten sam szczyt Russell Peak; nazwa „Brown Peak” jest zatem starsza[1].

Możliwa erupcja w 2001[edytuj | edytuj kod]

Wyspę Sturge’a uformował wulkanizm, Russel Peak jest stratowulkanem całkowicie pokrytym przez lodowiec. Nie wiadomo, czy wulkan ten był czynny w holocenie. W czerwcu 2001 roku na zdjęciach satelitarnych zaobserwowano nietypową formację chmur w postaci długiego pasma, związanego z wierzchołkiem Russell Peak. Analizy wykazały, że nie zawierała ona pyłu wulkanicznego, jednak specjaliści ocenili, że przypomina raczej chmurę powstałą wskutek emisji gazów wulkanicznych, niż chmurę orograficzną. Równocześnie szczyty pozostałych Wysp Balleny’ego nie utworzyły podobnych chmur. Zaobserwowane zostały „pulsacje” w obrębie chmury; mogły one być konsekwencją zmiennej w czasie aktywności wulkanu, ale mogła też być to chmura falowa. Obecnie nie ma pewności, czy był to przejaw aktywności wulkanu[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Brown Peak
  2. Sturge Island (ang.). W: Global Volcanism Program [on-line]. Smithsonian Institution. [dostęp 2015-03-15].