Ruszów (województwo dolnośląskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ruszów
Odremontowany kościół ewangelicki w Ruszowie
Odremontowany kościół ewangelicki w Ruszowie
Państwo  Polska
Województwo dolnośląskie
Powiat zgorzelecki
Gmina Węgliniec
Liczba ludności (III 2011) 1818[1]
Strefa numeracyjna (+48) 75
Kod pocztowy 59-950
Tablice rejestracyjne DZG
SIMC 0193039
Położenie na mapie gminy Węgliniec
Mapa lokalizacyjna gminy Węgliniec
Ruszów
Ruszów
Położenie na mapie powiatu zgorzeleckiego
Mapa lokalizacyjna powiatu zgorzeleckiego
Ruszów
Ruszów
Położenie na mapie województwa dolnośląskiego
Mapa lokalizacyjna województwa dolnośląskiego
Ruszów
Ruszów
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Ruszów
Ruszów
Ziemia51°24′02″N 15°10′59″E/51,400556 15,183056
Strona internetowa miejscowości
Kościół parafialny pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Ruszowie
Ołtarz w kościele parafialnym pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Ruszowie
Chór w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Ruszowie
Park w Ruszowie

Ruszów (do roku 1945 niem. Rauscha[2]) – duża wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim, w gminie Węgliniec.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

W latach 1945-1954 siedziba gminy Ruszów. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do woj. jeleniogórskiego.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Według danych z 2009 roku miejscowość liczyła 1833 mieszkańców. Narodowy Spis Powszechny (III 2011 r.) wykazał natomiast 1818 mieszkańców[1]. Jest to największa miejscowość gminy Węgliniec.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Historycznie leży w Łużycach, na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 350 i nr 296, nad rzeką Czerna Mała, na skraju Borów Dolnośląskich.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ruszów to osada wymieniona w źródłach już w połowie XIV wieku. Najstarsza pewna wiadomość o wsi pochodzi z 1438 roku. Pierwotnie Ruszów należał do rodziny von Penzig z Pieńska. W latach 1491-1492 miejscowość została kupiona przez radę miejską Zgorzelca. W okresie wojny 30-letniej Ruszów został spalony przez wojska szwedzkie. Wskutek zniszczeń liczba ludności zmniejszyła się o prawie 30%. W 1846 roku uruchomiono linię kolejową, która połączyła Ruszów z Iłową i Węglińcem. W 1854 roku zostaje powołane do życia Nadleśnictwo Ruszów obejmujące początkowo powierzchnię 10 139 ha. Z obiektów zabytkowych zachował się tu jednonawowy kościół ewangelicki wzniesiony w początkach XVI wieku, rozbudowywany na przełomie XVI i XVII w. Zniszczony w 1945 r. Do dziś zachowały się mury zewnętrzne, trójprzęsłowe sklepienia sieciowe wsparte na filarach przyściennych oraz szereg nagrobnych płyt renesansowych i barokowych. Obecnie trwają prace remontowe i renowacyjne, mające przystosować zabytkowy kościół do roli kaplicy przedpogrzebowej. Innym zabytkiem jest kościół parafialny pw. Zmartwychwstania Pańskiego z roku 1906. W kwietniu 1945 r. zorganizowany był tu szpital dla żołnierzy rozlokowanych oddziałów z 2 Armii Wojska Polskiego: 9. Dywizji Piechoty, 14. Brygada Artylerii Przeciwpancernej, rannych w czasie forsowania Nysy Łużyckiej. Przed wojną Ruszów posiadał prawa miejskie i rozwijał się bardzo prężnie. Liczył około 6,5 tys. mieszkańców. Wydawano w nim gazetę lokalną, działało 5 tartaków, znana na Dolnym Śląsku fabryka czekolady, 2 huty szkła, odlewnia żelaza, fabryka Leischmann - wówczas największy na Dolnym Śląsku zakład produkujący sklejki (pracowało w nim ponad 2,5 tys. osób) oraz fabryka mebli. Do tego klasztor i 3 szkoły.

Filia Groß-Rosen[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości znajdowała się filia obozu koncentracyjnego Groß-Rosen[3].

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są[4]:

  • kościół ewangelicki, w ruinie, z XVI wieku, obecnie w trakcie odbudowy i renowacji
  • kościół parafialny pw. Zmartwychwstania Pańskiego, neoklasycystyczny z 1908 roku

Leśnictwo[edytuj | edytuj kod]

Jest siedzibą Nadleśnictwa Ruszów

Transport[edytuj | edytuj kod]

Przez Ruszów przebiegają 2 linie kolejowe, z czego tylko jedna jest czynna.

Poza tym z Ruszowa za pomocą komunikacji zapewnianej przez PKS Zgorzelec można dojechać do wielu różnych miejscowości. Są to m.in.

Rozrywka[edytuj | edytuj kod]

Każdego roku w Ruszowie organizowana jest impreza plenerowa pn. Jagodowe Lato. W latach wcześniejszych impreza nosiła nazwę Sikawa. Podczas tej corocznej imprezy organizowane są mistrzostwa w zbieraniu jagód, występy znanych w Polsce zespołów muzyki rozrywkowej i kabaretów oraz pokazy sprawnościowe straży pożarnej z Polski, Niemiec i Czech. Impreza jest zwykle organizowana na początku lipca.

Sport[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości działa Klub Sportowy Victoria Ruszów, którego drużyna występuje obecnie w jeleniogórskiej klasie okręgowej (oficjalna strona klubu na Facebooku). Do piłkarskich drużyn można zaliczyć również młodzieżowe UKS Mikro i UKS Jastrzębie. Od 2016 roku w Ruszowie funkcjonuje UKS Start Ruszów, zajmujący się między innymi promowaniem sportu wśród dzieci i młodzieży, udziałem w międzyszkolnych zawodach oraz organizowaniem wydarzeń sportowych.

Współpraca międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

Miasta i gminy partnerskie

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.
  2. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. Nr 142, poz. 262)
  3. Abraham Kajzer: Za drutami śmierci. Wałbrzych, Muzeum Gross-Rosen: 2013.
  4. Rejestr zabytków nieruchomych woj. dolnośląskiego. Narodowy Instytut Dziedzictwa. [dostęp 11.11.2012]. s. 257,258.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]