Przejdź do zawartości

Ruszt paleniskowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Różne rodzaje rusztów domowych.

Ruszt paleniskowy – ażurowa część paleniska na której znajduje się paliwo stałe w czasie spalania. Ruszt ma na celu podtrzymanie paliwa na palenisku oraz umożliwienie dopływu powietrza do paliwa.

Ruszt stały

[edytuj | edytuj kod]

Występowanie i rodzaj rusztu zależy od technologii spalania. W tradycyjnych piecach domowych stosuje się ruszt sztabkowy, w małych kotłach komorowych stosuje się ruszt sztabkowy lub tzw wodny[1].

Głównym elementem rusztu sztabkowego jest pokład rusztu, który składa się z beleczek lub płytek zwanych rusztowinami. Rusztowiny ułożone są obok siebie, z przerwami zapewniającymi odpowiedni dopływ powietrza do paliwa[2]. Materiałem na rusztowiny najczęściej jest żeliwo, rzadziej stal lub inne stopy metali. Rusztowiny chłodzone są przepływającym między nimi powietrzem[3].

Ruszt ruchomy

[edytuj | edytuj kod]

W kotłach płomienicowych opalanych węglem kamiennym stosuje się ruszty nieruchome płaskie. W kotłach o większej mocy stosuje się częściej ruszty ruchome zapewniające przesuwanie paliwa w trakcie spalania. Stosuje się różne rozwiązania zapewniające przesuwanie paliwa poprzez ruch rusztu, jednym z nich są ruszty taśmowe, w których rusztowiny umocowane są do ruchomej taśmy i wraz z nią przesuwają się. Na początku rusztu paliwo jest sypane na ruszt, przesuwa się wraz z rusztem w takim tempie, że proces spalania kończy się, gdy dana rusztowina osiągnie koniec rusztu. W tym systemie ruchomego rusztu może być stosowany podmuch, dostarczający dodatkowe powietrze do paleniska[2].

W kotłach spalających węgiel brunatny i paliwa małowartościowe stosuje się ruszty schodkowe lub pochyłe[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Ruszty wodne w kotłach węglowych.. [dostęp 2019-03-29].
  2. a b c Ruszt paleniskowy. W: Tadeusz Dobrzański (red): Encyklopedia Techniki. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1968, s. 692.
  3. Rusztowina. W: Tadeusz Dobrzański (red): Encyklopedia Techniki. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1968, s. 693.