Ryō Ashihara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryō Ashihara
Postać z Kamen Rider Agito
Pierwsze wystąpienie 1 odc.
Ostatnie wystąpienie 51 odc.
Twórca Shōtarō Ishinomori
Dane biograficzne
Pochodzenie Japonia
Inne informacje
Zajęcie pływak

Ryō Ashihara (jap. 葦原 涼 Ashihara Ryō) – fikcyjna postać z serii Kamen Rider, jeden z głównych bohaterów jej jedenastej odsłony – Kamen Rider Agito, w której wciela się w Kamen Ridera Gillsa (jap. 仮面ライダーギルス Kamen Raidā Girusu). Na ekranie zadebiutował 28 stycznia 2001 i jest trzecim Riderem, który pojawił się w serialu. Choć zadebiutował już w pierwszym odcinku serialu, w Gillsa pierwszy raz przemienia się w szóstym.

Biografia i charakter[edytuj | edytuj kod]

Ryō Ashihara był gwiazdą sekcji pływackiej Uniwersytetu Johoku, jednak jego kariera została przerwana po wypadku, w którym Ryō omal co nie zginął, ale ucierpiały za to jego nogi. Po rehabilitacji powrócił do pływania, jednak odkrył, że nie wiadomo dlaczego jest zdolny do przemiany w tajemniczą, zieloną istotę zwaną Gillsem (tak naprawdę niewyewoluowanego Agito). Z tego powodu chłopak zaczyna poszukiwać przyczyn swych transformacji, a także tajemniczej, samobójczej śmierci swego ojca. Dzięki jego notesowi odkrywa, że obydwie rzeczy mogą mieć związek z incydentem na statku Akatsuki-gō, więc stara się dojść do prawdy poprzez śledztwo wśród osób, które były uczestnikami owego zdarzenia. Ryō zakochuje się w Aki Sakaki, jednak po jej śmierci chce pokonać Agito, który według niego przyczynił się do jej zabicia.

Podczas próby spotkania Masumiego Sekiyi, Ryō zostaje zaatakowany przez Sagarę i pozostawiony na śmierć. W ostatniej chwili ratuje go Tetsuya Sawaki, który prosi Suzerena o wskrzeszenie chłopaka. Ten odmawia, a rozwścieczony Sawaki postanawia do wskrzeszenia użyć Many. Dzięki niej, Ryō odkrywa, że odmienione procesy zachodzące w jego organizmie ustabilizowały się i od tego momentu jest zdolny do kontroli swej przemiany w Gillsa. Tetsuya wyjawia mu, czego boją się Lordowie, a także to, że genetycznie Ryō jest związany z Agito. Wychodzi również na jaw, że to Lordowie, a nie Agito zabili Aki, oraz to, że Agito to Shōichi Tsugami.

Jakiś czas później Ryō odbywa walkę z szefem uczestników incydentu na Akatsuki-gō – Kaoru Kino, który również jest z dolny do przemiany w Agito, ale nieco innego typu niż Shōichi. Mimo to Kino z łatwością pokonuje i rani Gillsa i doprowadza do jego ucieczki. Ryō zaczyna odczuwać potężne bóle w klatce piersiowej, których normalny człowiek nie byłby w stanie przeżyć. Pilnujący go Kōji Majima nie był w stanie mu pomóc, zaś na ratunek Ryō przychodzi Sawaki, który pomaga Majimie oddać mu swoje Ziarno Agito. Dzięki temu Ryō stał się zdolny do przemiany w Dojrzałego Gillsa. Użył nowej mocy by pod wodą pokonać Kino, przywracając mu intencje do ochrony innych. Kiedy Kino ginie, a Lordowie znikają i ustaje fala zabójstw osób ze paranormalnymi mocami, Ryō związuje się z buntowniczą dziewczyną Risą Mishiharą. Niestety Risa zostaje zabita w wypadku spowodowanym przez Suzerena. To powoduje w Ryō gorycz. Gills przegrywa walkę z Elem Ziemi i poważnie ranny zostaje przez niego zostawiony na pastwę losu. Jednakże wrócił do sił i postanowił wesprzeć Agito i G3-X w ostatecznej walce z Lordami i Suzerenem. Po wygranej, Ryō postanawia opuścić miasto i wyrusza w świat.

Gills[edytuj | edytuj kod]

Broń i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

  • Meta Czynnik (jap. メタファクター Meta Fakutā, Meta Factor) – ziarno i pas wszczepiony w ciele Ryō, który pozwala mu na przemianę w Gillsa.
  • Gills Raider (jap. ギルスレイダー Girusu Reidā)motocykl Gillsa, powstaje z przemiany motocykla Ryō, gdy ten staje się Gillsem.
  • Szpony Gillsa (jap. ギルスクロウ Girusu Kurō, Gills Claws) – szpony, jakie mogą wyrosnąć z rąk lub pięt Gillsa, używane do niszczenia potworów.
  • Czujki Gillsa (jap. ギルスフィーラー Girusu Fīrā, Gills Feelers) – macki, jakie mogą wyrosnąć z nadgarstków Gillsa, używane do oplatania wroga albo obrony. W formie Dojrzałej Gills może wytworzyć z pleców Żądła Gillsa (ギルススティンガー Girusu Sutingā, Gills Stingers), które dodatkowo mogą wbić się w przeciwnika.

Formy[edytuj | edytuj kod]

  • Forma Gillsa (jap. ギルス Girusu) – podstawowa forma Gillsa, Ryō przechodzi w nią tuż po swej transformacji. Jako Gills Ashihara staje się doskonałym wojownikiem pełnym okrucieństwa, którego ogrom można porównać z mocą Agito. Jeśli stanęliby do pojedynku, siły Gillsa i Agito będą mniej więcej równe. Problemem Ryō jest to, że jego zdolność do przemiany jest niestabilna, przez co w jego ciele zaczynają wymierać komórki. Ich wyniszczenie kilkakrotnie doprowadziło Ryō do stanu bliskiego śmierci, przez co musiał dwukrotnie zostać wskrzeszany- raz przez Suzerena, a za drugim razem przez Manę. Gdy został wskrzeszony przez tą drugą, okazało się, że procesy chemiczne w jego ciele ustabilizowały się, dzięki czemu Ryō był już w stanie kontrolować swą przemianę.
  • Dojrzały Gills (jap. エクシードギルス Ekushīdo Girusu, Exceed Gills) – silniejsza forma Gillsa, wyewoluowała ze zwykłej formy, gdy Majima poświęcił dla Ryō swoje Ziarno Agito. W tej formie wykształcają się wszystkie Szpony Gillsa a także Żądła Gillsa.

Ataki[edytuj | edytuj kod]

  • Atak Szponem Nożnym (jap. ギルスヒールクロウ Girusu Hīru Kurō, Gills Heel Claw)kopnięcie, podstawowy atak zabójczy Gillsa. Kiedy z jego prawej pięty wyrośnie hakowaty szpon, Gills skacze i wbija go w plecy przeciwnika, a następnie odbija się od niego.
  • Piekielne Przebicie Gillsa (jap. ギルスヘルスタッブ Girusu Heru Sutabbu, Gills Hell Stab) – Gills przebija przeciwnika na wylot prawą ręką.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]