Ryōtarō Nogami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryōtarō Nogami
野上 良太郎 Nogami Ryōtarō
Postać z Kamen Rider Den-O
Pierwsze wystąpienie 1 odc.
1 odc. (serial)
Ostatnie wystąpienie Trylogia Super Den-O
49 odc. (serial)
Twórca Shōtarō Ishinomori
Grany przez Takeru Satō (dorosły)
Takuya Mizoguchi (nieletni)
Dane biograficzne
Data urodzenia 1988
Rodzina Shin'ichi Nogami (ojciec)
Kayoko Nogami (matka)
Airi Nogami (starsza siostra)
Yūto Sakurai (szwagier w zaginionej przyszłości)
Hana (siostrzenica w zaginionej przyszłości)

Ryōtarō Nogami (jap. 野上 良太郎 Nogami Ryōtarō) – fikcyjna postać z serii Kamen Rider. Główny bohater jej siedemmnastej odsłony – Kamen Rider Den-O, w której wciela się w tytułowego Kamen Ridera Den-O (jap. 仮面ライダー電王 Kamen Raidā Den'ō). Zadebiutował na ekranie 28 stycznia 2007 roku.

Chociaż to głównie Ryōtarō zmienia się w Ridera, to sprzymierzone z nim Imaginy również są samodzielnie zdolne do transformacji w Den-O. Sytuacja ta ma miejsce od 2011 roku odkąd postać Ryōtarō nie pojawia się zarówno w dorosłej, jak i dziecięcej postaci.

Den-O[edytuj | edytuj kod]

Broń[edytuj | edytuj kod]

 • Pas Den-O (jap. 電王ベルト Den'ō Beruto) - pas będący źródłem transformacji w Den-O. Na jego przedniej stronie znajdują się terminal oraz cztery kolorowe przyciski oznaczające cztery podstawowe formy Den-O. Po bokach pasa znajdują się części Dengashera. Aby Ryōtarō zmienił się w Ridera musi powiedzieć "Henshin" oraz przyłożyć Skaner Ridera do terminala. Do użycia tego pasa są zdolni zarówno Ryōtarō (wolny lub opętany), jak i Imaginy, które zawarły z nim kontrakt. W tym pierwszym przypadku Rider może zmieniać swe formy, zaś w drugim przybiera postać formy odpowiedniej dla Imagina. Jeśli Ryōtarō opętany przez Siega chce przemienić się w Formę Skrzydła, na terminalu pojawia się osłonka w kształcie złotych skrzydeł. Do terminala można doczepić też K-Tarosa. Tego samego urządzenia do przemiany w New Den-O używa Kōtarō Nogami, jednak z racji dłuższego czasu nieużywania Pas Den-O mocno pożółkł.
 • Skaner Ridera (jap. ライダーパス Raidā Pasu, Rider Pass) - urządzenie przypominające skaner biletowy oraz portfel. Wraz z Pasem Den-O jest urządzeniem służącym do przemiany w Ridera. Skaner może być też użyty do obsługi innych funkcji Pasa, jak i aktywacji innych urządzeń. W Skanerze znajduje się bilet z datą, co pozwala Denlinerowi podróżować w czasie do tego dnia.
 • Dengasher (jap. デンガッシャー Dengasshā) - główna broń Den-O złożona z czterech segmentów, które mogą połączyć się na kilka różnych sposobów i przybrać postać broni odpowiedniej do formy- miecza, kija, topora, pistoletu oraz tomahawku i bumerangu.
 • Machine Denbird (jap. マシンデンバード Mashin Denbādo) - motocykl Den-O, który jest zarazem mechanizmem kontrolnym Denlinera.
 • Denliner (jap. デンライナー Denrainā) - pociąg shinkansen zdolny do podróży w czasie, który jest głównym środkiem lokomocji Den-O. Denliner dodatkowo jest używany do walki przeciw Gigandeathom. Pociąg ten posiada cztery formy, a dodatkowo może połączyć się z Kinglinerem.
  • Denliner Gōka (デンライナー ゴウカ Denrainā Gōka) - podstawowa forma Denlinera nawiązująca do legendy o Momotarō. Składa się z lokomotywy z dziobem w kształcie brzoskwini oraz 3 wagonów, których wnętrza nawiązują do towarzyszy Momotarō - psa, małpy i bażanta. Den-O pilotować ją może w każdej formie, ale najczęściej robi to w Formie Miecza.
  • Denliner Isurugi (デンライナー イスルギ Denrainā Isurugi) - forma Denlinera nawiązująca do legendy o Tarō Urashimie. W tej formie do podstawowej postaci Denlinera na przedzie dochodzi piąty wagon, który przypomina żółwia. W nim znajduje się Radome- poduszkowiec w kształcie żółwia. Forma ta jest pilotowana, gdy Den-O jest w Formie Kija.
  • Denliner Rekkō (デンライナー レッコウ Denrainā Rekkō) - forma Denlinera nawiązująca do legendy o Kintarō. W tej formie do podstawowej postaci Denlinera na przedzie dochodzi szósty wagon zakończony ostrym dziobem. W nim znajduje się kilka toporów. Forma ta jest pilotowana, gdy Den-O jest w Formie Topora.
  • Denliner Ikazuchi (デンライナー イカヅチ Denrainā Ikazuchi) - forma Denlinera nawiązująca do legend o smokach. W tej formie do podstawowej postaci Denlinera dochodzą siódmy i ósmy wagon, przy czym siódmy przypomina smoka i doczepia się do przodu, zaś ósmy przypomina ogon i doczepia się na tył Denlinera. Przedni wagon może wysyłać kule mocy niszczące wroga. Forma ta jest pilotowana, gdy Den-O jest w Formie Działa.
 • K-Taros (jap. ケータロス Kētaros) - specjalne urządzenie przypominające telefon komórkowy, które służy Den-O do przemiany w Formę Climax przy wystukaniu na nim kodu 3-6-9-# (Momo-Ura-Kin-Ryu). Po aktywacji tej formy K-Taros doczepia się do terminala w Pasie Den-O. Pojawia się również w Formie Liner. K-Taros został stworzony gdy wszyscy Taros prócz Momotarosa zniknęli poprzez zapomnienie, jednak chęć Ryōtarō do pamiętania ich doprowadziła do ich przywrócenia. Nazwa urządzenia nawiązuje do wyrażenia keitaidenwa (携帯電話) oznaczającego telefon komórkowy.
 • Denkamen Miecz (jap. デンカメンソード Denkamen Sōdo, Denkamen Sword) - broń stworzona dla Ryōtarō przez Taros na wzór rysunku Ryutarosa. Przypomina szablę z rękojeścią przypominającą tarczę z maskami 4 form Den-O. Denkamen Miecz posiada gniazdo na Skaner Ridera- jeśli Den-O go tam umieści, wówczas przemieni się w Formę Liner. Broń ta jest używana również do komunikacji z przebywającymi w Denlinerze Taros, przy czym za każdym razem tarcza obraca się wskazując rozmówcę przy pomocy maski jego formy.

Formy[edytuj | edytuj kod]

 • Forma Bazowa (jap. プラットフォーム Puratto Fōmu, Plat Form) - czarna i najsłabsza forma Den-O, która zarazem jest bazową dla wszystkich pozostałych. Zadebiutowała w 1 odcinku. Ryōtarō może przybrać ją przeciągając Skaner Ridera przed terminalem bez wcześniejszego wciśnięcia guzików na Pasie Den-O, co znaczy, że w tej formie nie jest opętany przez żadnego z Imaginów. Ponadto formę tę przybiera zawsze przy transformacji w inne, jednak gdy przybiera Formę Skrzydła staje się ona złota, zaś gdy przybiera Formę Liner staje się czerwona. Zasadniczo Rider nie używa Dengashera w tej formie.
 • Forma Miecza (jap. ソードフォーム Sōdo Fōmu, Sword Form) - czerwona forma Den-O, którą przybiera po opętaniu przez Momotarosa. Zadebiutowała w 2 odcinku. Aktywowana jest czerwonym przyciskiem na Pasie Den-O. Maska Ridera przypomina tu połówki brzoskwini. W tej formie Dengasher przybiera postać miecza ze świetlistym czerwonym ostrzem. Jest to najbardziej zbalansowana, najczęściej używana a co za tym idzie najbardziej znana forma Den-O, jednak jej wadą jest brak możliwości walki nią w wodzie, gdyż Momotaros nie umie pływać. Atakiem ostatecznym Full Charge tej formy jest cięcie zwane Extreme Slash, która występuje w kilku (praktycznie niczym się nie różniących) wersjach. Odpowiednikiem Formy Miecza u Denlinera jest jego podstawowa forma- Denliner Gōka. Tę formę może przybrać każda osoba opętana przez Momotarosa lub on sam gdy zmieni się w Den-O. Odpowiednikiem tej formy w przypadku New Den-O jest Forma Strike.
 • Forma Kija (jap. ロッドフォーム Roddo Fōmu, Rod Form) - niebieska forma Den-O, którą przybiera po opętaniu przez Uratarosa. Zadebiutowała w 6 odcinku. Aktywowana jest niebieskim przyciskiem na Pasie Den-O. Maska Ridera przypomina tu żółwia. W tej formie Dengasher przybiera postać kija przypominającego swą funkcją lancę i wędkę. Forma Kija jest jedną z rzadziej używanych form Den-O, ponieważ Urataros bardzo rzadko pcha się do walki. W porównaniu z Formą Miecza jest nieco wolniejsza i mniej zwinna, ale za to Rider zyskuje tu siłę fizyczną i zdolność do pływania. Atakiem ostatecznym Full Charge tej formy jest kopnięcie zwane Denrider Kick, która polega na rzuceniu zmieniającego się w tarczę Dengashera we wroga a następnie kopnięciu oponenta z wyskoku. Odpowiednikiem Formy Kija u Denlinera jest Denliner Isurugi. Tę formę może przybrać każda osoba opętana przez Uratarosa lub on sam gdy zmieni się w Den-O.
 • Forma Topora (jap. アックスフォーム Akkusu Fōmu, Ax Form) - żółta forma Den-O, którą przybiera po opętaniu przez Kintarosa. Zadebiutowała w 10 odcinku. Aktywowana jest żółtym przyciskiem na Pasie Den-O. Maska Ridera przypomina tu ostrze siekiery oraz znak kanji na metal (金). W tej formie Dengasher przybiera postać topora. Forma Topora jest najsilniejszą fizycznie, ale najwolniejszą formą Den-O. Atakiem ostatecznym Full Charge tej formy jest gwałtowne uderzenie toporem zwane Dynamic Chop. Odpowiednikiem Formy Topora u Denlinera jest Denliner Rekkō. Tę formę może przybrać każda osoba opętana przez Kintarosa lub on sam gdy zmieni się w Den-O.
 • Forma Działa (jap. ガンフォーム Gan Fōmu, Gun Form) - fioletowa forma Den-O, którą przybiera po opętaniu przez Ryutarosa. Zadebiutowała w 13 odcinku. Aktywowana jest fioletowym przyciskiem na Pasie Den-O. Maska Ridera przypomina tu głowę japońskiego smoka. W tej formie Dengasher przybiera postać pistoletu laserowego. Forma Działa jest najzwinniejszą i najlepiej nadającą się do walki na długi dystans formą Den-O, ale z racji szalonego charakteru Ryutarosa jest najcięższą do kontroli spośród wszystkich. Atakiem ostatecznym Full Charge tej formy jest potężny wystrzał zwany Wild Shot. Odpowiednikiem Formy Działa u Denlinera jest Denliner Ikazuchi. Tę formę może przybrać każda osoba opętana przez Ryutarosa lub on sam gdy zmieni się w Den-O.
 • Forma Skrzydła (jap. ウイングフォーム Uingu Fōmu, Wing Form) - biało-złota forma Den-O, którą przybiera po opętaniu przez Siega. Zadebiutowała w 23 odcinku. Aktywowana jest poprzez automatyczne umieszczenie Skrzydlatej Zapinki w miejscu terminala na Pasie Den-O. Bazowy strój Den-O z czarnego staje się złoty, zaś maska Ridera przypomina tu skrzydła łabędzia w kolorze niebieskim. W tej formie Dengasher przybiera postać pary broni - tomahawku i bumerangu, którymi Rider może rzucać. Forma Skrzydła jest nieco bardziej mobilna od Formy Działa. Atakiem ostatecznym Full Charge tej formy jest Royal Smash, który polega na rzucie bumerangiem we wroga a następnie przecięcie go toporkiem. Forma Skrzydła jest najrzadziej używaną formą Den-O, ponieważ Sieg bardzo rzadko pojawia się w serialu. Ponadto nie posiada ona odpowiednika u Denlinera. Tę formę może przybrać każda osoba opętana przez Siega lub on sam gdy zmieni się w Den-O.
 • Forma Climax (jap. クライマックスフォーム Kuraimakkusu Fōmu, Climax Form) - najsilniejsza forma Den-O, jaką używał w serialu. Forma ta zadebiutowała w 28 odcinku i jest efektem chęci Ryōtarō do pamiętania Uratarosa, Kintarosa i Ryutarosa, którzy na skutek zapomnienia zaczęli znikać. Forma ta jest aktywowana za pomocą K-Tarosa gdy Den-O wystuka na nim kod 3-6-9-# (Momo-Ura-Kin-Ryu). Wizualnie jest to ulepszona Forma Miecza (z "obraną" maską), jednak de facto łączy w sobie moc 4 podstawowych form Den-O, o czym świadczy pojawienie się masek tych form (Formy Działa na torsie, Formy Topora na lewym barku, a Formy Kija na prawym). Ciało Den-O jest wtedy kontrolowane przez wszystkich Taros (Momotaros ogół, Urataros i Kintaros ręce, Ryutaros nogi), jednak pełna synchronizacja pozwala na osiągnięcie w walce potężnej mocy. Forma Climax ma dwa podstawowe ataki Charge and Up, które polegają na "wjeżdżaniu" masek w odpowiednie części ciała w odpowiedniej kolejności. Jeśli w prawą nogę maski wjadą w kolejności form Kij-Działo-Topór wówczas Den-O wykonuje atak Boistous Kick, natomiast jeśli wjadą w lewą rękę w kolejności Topór-Działo-Kij Den-O wykonuje atak Boistous Punch. Teoretycznie formę tę może przybrać każda osoba opętana przez Taros, jednak we wszystkich filmach i odcinkach przybiera ją tylko Ryōtarō.
 • Forma Liner (jap. ライナーフォーム Rainā Fōmu, Liner Form) - ostatnia forma Den-O jaka pojawiła się w serialu. Z wyglądu forma ta przypomina nieco Formę Miecza, jednak jest prawie cała czerwona. Choć jest alternatywna do Formy Climax, osiągami nie różni się od pozostałych form. Formę Liner od reszty różni to, że Ryōtarō w tej formie walczy całkowicie sam i nie jest opętany przez żadnego ze swoich Imaginów. Pierwszy raz pojawiła się w odcinku 36, kiedy to Ryōtarō wytrenował swoje zdolności walki po tym jak uznał, że nie może cały czas polegać na Taros. Bronią Den-O w tej formie jest Denkamen Miecz, który również służy do jej aktywacji poprzez umieszczenie w nim Skaneru Ridera. Dzięki swej broni Ryōtarō jest w stanie kontaktować się z przebywającymi w Denlinerze Taros. Pod koniec serialu wraz z zanikaniem Taros Forma Liner pozostała jedynym środkiem walki Ryōtarō. Ostatecznym atakiem tej formy jest cięcie Denkamen Mieczem zwane Densha Giri. Formę tę może przybrać wyłącznie Ryōtarō.
 • Forma Super Climax (jap. 超・クライマックスフォーム Chō Kuraimakkusu Fōmu, Super Climax Form) - de facto najsilniejsza forma Den-O, zadebiutowała w filmie Statek Onigashima. Jest to ulepszona Forma Climax powstała z połączenia 4 podstawowych form Den-O z Formą Skrzydła. Wizualnie wygląda z przodu tak samo jak zwykła Forma Climax i jest w ten sam sposób aktywowana, ale na plecach pojawiają się skrzydła przypominające maskę Formy Skrzydła. W tej formie ciało Den-O kontrolują zarówno Taros, jak i Sieg, który zawiaduje plecami i skrzydłami.

Odtwórcy roli[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym i najbardziej znanym odtwórcą roli Ryōtarō jest Takeru Satō, który grał jego dorosłą wersję przez cały czas w serialu, a także w filmach Ore Tanjō!, Climax Deka i Saraba Den-O. Aktorem grającym Ryōtarō w wersji dziecka i nastolatka był Takuya Mizoguchi - rolę swą odtwarzał w filmach z serii Super Den-O: Statek Onigashima i Trylogia Super Den-O. Mizoguchi pojawił się też w filmie Ore Tanjō jako jedenastoletnia wersja Ryōtarō, która wystąpiła wraz ze starszą, jednak pod ksywką nadaną mu przez Momotarosa: Kotarō (mały Ryōtarō).

W kostiumowego Den-O we wszystkich formach wcielił się Seiji Takaiwa, który równocześnie grał rolę kostiumową Momotarosa. Jeśli kilku Den-O pojawiało się naraz, wówczas ich kostiumowe role były grane przez kaskaderów grających Imaginów odpowiednich do form. W filmie Ore Tanjō rolę przemienionego w Den-O Kotarō (Mini Den-O) grała Yayoi Sano.

Od Trylogii Super Den-O postać Ryōtarō nie pojawia się w żadnym późniejszym filmie z udziałem Den-O. Jego miejsce przejęli natomiast Taros (głównie Momotaros), którzy sami są zdolni do przemiany w Den-O, co powoduje wystąpienie 4 osobnych postaci Den-O w jego różnych formach.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]