Ryś (film 2007)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryś
Gatunek

komedia

Rok produkcji

2007

Data premiery

9 lutego 2007

Kraj produkcji

Polska

Język

Polski

Czas trwania

139 minut

Reżyseria

Stanisław Tym

Scenariusz

Stanisław Tym

Główne role

Stanisław Tym, Zofia Merle, Krzysztof Kowalewski, Jerzy Turek

Muzyka

Piotr Rubik

Zdjęcia

Marian Prokop

Scenografia

Marek Zawierucha

Kostiumy

Dorota Roqueplo

Montaż

Wanda Zeman

Produkcja

Roma Hulewicz
Bożena Marchewka-Zubek
Heathcliff Janusz Iwanowski

Dystrybucja

Forum Film Poland

Poprzednik

Rozmowy kontrolowane (1991)

Strona internetowa

Ryś − polski film fabularny z 2007 w reżyserii Stanisława Tyma, trzecia część trylogii, na którą składają się również filmy Miś (1980) i Rozmowy kontrolowane (1991).

Zdjęcia realizowano od 28 sierpnia do 25 października 2006, plenery: Wigry (klasztor), Stańczyki (mosty w Stańczykach), okolice Jeleniewa, Suwałki, Warszawa.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Prezes Klubu Sportowego „Tęcza” Ryszard Ochódzki (Stanisław Tym) otrzymuje przez pomyłkę list od szefa mafii Kredy (Marek Kondrat), z którego dowiaduje się, że jego liczne długi zostały wykupione przez Kredę i teraz musi mu oddać dwa i pół miliona euro. Asystentka prezesa Maria Wafel (Zofia Merle) przypomina mu, że może sprzedać ziemię na Suwalszczyźnie, którą niegdyś kupił za pieniądze klubu (Rozmowy kontrolowane), wigierskiemu proboszczowi, księdzu Pudrowi (Krzysztof Globisz). Ten jednak, niezainteresowany kupnem, pomaga mu zorganizować szwindel bankowy do spółki z prezesem banku – Koziczkiem (Janusz Rewiński). Uciekając z forsą, Ochódzki niespodziewanie spotyka jedną ze swoich dawnych juniorek (Anna Korcz), która zaprasza go do siebie pod nieobecność męża. Okazuje się, że jest to – ósma już – żona kapitana Zygmunta Molibdena (Krzysztof Kowalewski), obecnie policjanta. W domu Molibdenów ukrywa pieniądze. Wkrótce Molibden proponuje mu, aby został posłem mniejszości litewskiej, gdyż przypadkowo odkrywa, że Ryś mówi po litewsku. Na jego trop wpada płatny zabójca Dukan (Eryk Lubos). Ochódzki wciąż próbuje odzyskać pozostawioną w domu Molibdenów gotówkę.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]