Ryan Adams

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
David Ryan Adams
Ilustracja
Ryan Adams (2015)
Data i miejsce urodzenia

5 listopada 1974
Jacksonville, Północna Karolina

Instrumenty

gitara

Gatunki

rock
americana

Zawód

muzyk, wokalista, autor tekstów piosenek, autor

Aktywność

od 1994

Instrument
gitara
Zespoły
Whiskeytown, Cardinals
Strona internetowa

Ryan Adams (ur. 5 listopada 1974) – amerykański wokalista, gitarzysta, tworzący w takich stylach jak rock, americana, folk. Wydaje albumy pod własnym nazwiskiem, jak również jako członek formacji Whiskeytown i The Cardinals. Był również producentem albumów dla takich wykonawców jak Willie Nelson, Jesse Malin, Jenny Lewis, i Fall Out Boy, współpracował z Counting Crows, Weezer, Norah Jones, America, Minnie Driver, Cowboy Junkies, Leona Naess, Toots and the Maytals, Beth Orton i Krista Polvere. Napisał tomik poezji Infinity Blues (2009) i zbiór wierszy i opowiadań Hello Sunshine (2009).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodzi z rozbitej rodziny, był wychowywany przez dziadków i swoją matkę. W wieku szesnastu lat porzucił szkołę i rozpoczął karierę muzyczną, występując z lokalnymi zespołami w Jacksonville. W latach 1994-2000 występował w formacji Whiskeytown, z którą nagrał trzy albumy. Po jej rozwiązaniu rozpoczął działalność solową. W latach 2000-2005 opublikował pięć albumów studyjnych, następnie stanął na czele formacji Ryan Adams & The Cardinals. Pod tym szyldem wydał kolejne pięć albumów. Po opuszczeniu The Cardinals w 2009 powrócił do działalności pod własnym nazwiskiem. W latach 2009-2016 był mężem Mandy Moore[1].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Antoinette Bueno: Mandy Moore and Ryan Adams' Divorce Finalized: Who Gets What?. [w:] etonline.com [on-line]. 2016-06-23. [dostęp 2019-09-27]. (ang.).