Ryan Socash

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ryan Socash
Ilustracja
Ryan Socash
Data i miejsce urodzenia 28 października 1981
Downers Grove, Stany Zjednoczone
Instrumenty Gitara akustyczna
Gatunki rock alternatywny
Zawód piosenkarz, fotograf
Aktywność od 2000
Powiązania Let Me Introduce You to the End

Ryan Socash (ur. 28 października 1981 w Downers Grove[1] w Stanach Zjednoczonych) – dziennikarz, piosenkarz, fotograf i przedsiębiorca amerykańskiego pochodzenia mieszkający w Polsce od 2005 roku. Założyciel projektu Let Me Introduce You to the End oraz manager krajowy telewizji internetowej Mediakraft Networks w Polsce.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ryan Socash urodził się w 1981 r. w stanie Illinois w USA, gdzie spędził dzieciństwo oraz lata szkoły średniej. W 2000 roku rozpoczął studia fotograficzne na Columbia College of Chicago. W tym samym czasie Socash założył projekt audio - wizualny o nazwie Let Me Introduce You To The End. Przez czas studiów Socash pracował jako asystent jazzmana Williama Russo co - jak sam twierdzi - w dużej mierze ukształtowało jego osobowość artystyczną[2]. Po śmierci jazzmana Socash przeprowadził się do Krakowa i skompletował Polski skład Let Me Introduce You To The End.

W 2005 wydał pierwszy autorski album fotograficzny pt.: Times of Growing Grimmer[3]. Muzyka, którą tworzy znana była fanom gatunków alternatywnych, lecz za sprawą współpracy z Czesławem Mozilem Socash stał się rozpoznawany przez szerszą publiczność. Od stycznia 2012 do października 2013 roku Ryan prowadził autorski program "Socash And The Stars", w którym promował polskich artystów za granicą, szczególnie w USA[4]. Zapytany o inspiracje do powstania programu Socash odniósł się do sposobu w jaki postrzegana jest kultura polska w USA:(...) poprzez swoje audycje chce pokazać autentyczną twórczość polskich artystów, którzy komponują oryginalną i niezależną muzykę. Kultura polska dla przeciętnego Amerykanina sprowadza się do kilku stereotypowych rzeczy takich jak kiełbasa, taniec Polka, papież Jan Paweł II i wódka. Jako mieszkaniec, a od niedawna i obywatel Polski, widzę, że to krzywdzące uproszczenie. Amerykanie nie mają pojęcia jak naprawdę wygląda współczesna kultura w Polsce, ponieważ nie mają żadnych źródeł z których mieliby się czegokolwiek dowiedzieć. Nie chodzi o to, by kopiować z lepszym lub gorszym skutkiem, czegoś co jest standardem w muzyce na Zachodzie, ale pokazać to, co Polska ma prawdziwego do zaoferowania. Pierwsze odcinki poświęcone były takim artystom i zespołom jak: happysad, Myslovitz, Gutek, Julia Marcell, Paula i Karol, Kazik Staszewski i zespół Kult, Akurat, Clean Tone Factory, Grzegorz Markowski i zespół Perfect, Renata Przemyk[5].

W latach 2012 - 2013 współpracował z Piotrem Roguckim i zespołem Coma przy ich debiucie na rynku anglojęzycznym. Od początku 2013 roku Socash prowadził w weekendy polsko-angielską audycję poranną Bed And Breakfast na antenie Czwórki Polskiego Radia. W czerwcu tego samego roku Socash został managerem w międzynarodowej sieci telewizji internetowej Mediakraft Networks[6].

Jako specjalista z dziedziny mediów internetowych, występował na licznych konferencjach branżowych: m.in. “See Bloggers”, “Wideo w Sieci by Brief Magazine”, “Internet Hungary”, “Blog Forum Gdańsk”. Współpracował z portalem “Socialpress.pl”, “Markerer+” oraz “Interaktywnie.com” publikując artykuły eksperckie dotyczące telewizji internetowej.

Kult America[edytuj | edytuj kod]

W 2015 roku założył anglojęzyczny kanał Kult America[7] na platformie YouTube. Program ma na celu pokazać kulturę Europy z perspektywy Amerykanina i odzwierciedla socjalne, kulturalne i społeczne aspekty różnych krajów Europy Wschodniej. Pod koniec 2016 roku kanał osiągnął 62 000 subskrypcji.

Życie Prywatne[edytuj | edytuj kod]

Kiedy był młody, jego rodzice się rozwiedli. Ukończył studia w Chicago na kierunku fotografia i po nich wyjechał do Krakowa. Żonaty, ma dwie córki.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Rok Tytuł
2000 The Hands of Hope[3]
2006 A Love of the See[3]
2010 A Voice From The Mountain - z gościnną współpracą Czesława Mozila[8]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. DRAW MY LIFE - Ryan Socash z Mediakraft. Mediakraft TV 2016-07-08.
  2. Ryan Socash (ang.). promocjakultury.pl. [dostęp 12.06.2011].
  3. a b c Biografia Let Me Introduce You To The End (pol.). rockarea.eu. [dostęp 12.06.2011].
  4. Polska muzyka promowana za granicą, cgm.pl, 22 stycznia 2012 [dostęp 2018-11-01] [zarchiwizowane z adresu 2016-03-10] (pol.).
  5. Audycja Socash And The Stars (ang.). rockarea.eu. [dostęp 11.03.2012].
  6. Mediakraft Networks. [dostęp 2017.10.10].
  7. Kult America, YouTube [dostęp 2017-03-10] (pol.).
  8. Let Me Introduce You To The End z Czesławem Mozil (pol.). muzyka.dlastudenta.pl. [dostęp 10.04.2011].