Ryba akwariowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wielkopłetw wspaniały – jedna z pierwszych ryb akwariowych

Ryba akwariowaryba hodowana w akwarium[1][2].

Pierwsze wzmianki o hodowli ryb dla celów rozrywkowych pochodzą od Sumerów, którzy zajmowali się tym co najmniej 2500 lat p.n.e.

Do hodowli wybierane są zwykle gatunki niewielkie, bogato ubarwione, o oryginalnych kształtach, interesującej biologii oraz słodkowodne[1].

Początkowo w akwariach były hodowane tylko małe gatunki ryb w niewielkich zbiornikach. Były to głównie gatunki słodkowodne, intensywnie, często kontrastowo ubarwione, o oryginalnych kształtach i interesującej biologii. Ryby morskie były początkowo trzymane przez Rzymian (w pierwszych wiekach n.e.) w basenach przydomowych. Rozwój techniki umożliwił budowę większych akwariów, co dało możliwość umieszczania w zbiornikach nawet bardzo dużych ryb, nie tylko słodkowodnych, ale i morskich.

Do ryb akwariowych należą między innymi przedstawiciele rzędów: aterynokształtnych[1], karpiokształtnych[1], okoniokształtnych[1].

Do popularnych, często hodowanych słodkowodnych ryb akwariowych należą m.in.: bystrzyki, złote rybki, kardynałki, różanki, molinezje, mieczyki, wielkopłetwy, gurami, bojowniki, skalary, gupiki, brzanki, sumy rekinie, piskorki, grubowargi, glonojady i pielęgnice.

Przykładowe gatunki[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e akwariowe ryby, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-01-24] [zarchiwizowane z adresu].
  2. Akwariowe ryby. [dostęp 2010-12-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-05-03)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]