Rybomówne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Rybomówne (w innym tłumaczeniu Mówiące Rybom lub Mówiące-do-Ryb) to fikcyjna armia z wszechświata Diuny, stworzonego przez Franka Herberta, opisywana w serii powieści science fiction Diuna. Bóg Imperator Leto II Atryda założył tę organizację w okresie pomiędzy czasami opisywanymi w powieściach Dzieci Diuny a Bóg Imperator Diuny. Po jego śmierci przewodziły im różne ghole Duncana Idaho.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Leto II założył Rybomówne by wzmocnić swoje panowanie nad znanym wszechświatem. Uważał istniejące organizacje wojskowe, Fremenów i Sardaukarów, za nieodpowiadające jego potrzebom. Leto sądził, że armie zdominowane przez mężczyzn były zbyt krwiożercze, a w razie braku zewnętrznego wroga mogły skierować swoją agresję na ludność cywilną. Potrzebował również niezawodnej organizacji religijnej, która wymusiłaby rozwój jego Złotego Szlaku. Nazwa armii wzięła się stąd, że według Leto "pierwsze kapłanki mówiły do ryb w swoich snach".

Armia Rybomównych składała się wyłącznie z kobiet, często sardaukarskiego pochodzenia. Mężczyźni odgrywali w armii wyłącznie role mężów, nie wchodząc w skład jednostek bojowych. Leto wyćwiczył Rybomówne na fanatyczne, zdyscyplinowane i niezwykle efektywne żołnierki i policjantki, wykorzystując je również w swoim programie hodowlanym z uwagi na siłę i szybkość.

Z wyjątkiem koczowniczych Amazonek, opisywanych przez legendy jako rządzące częścią stepów Azji na Starej Ziemi, Rybomówne były jedyną skuteczną i całkowicie żeńską armią znaną w historii wszechświata Diuny. Były też, z punktu widzenia ilości kontrolowanych światów i czasu istnienia, najskuteczniejszym znanym wojskiem.

Rybomówne nie były na Diunie obcymi, jako że do ich przodków należeli, oprócz Sardaukarów i wielu innych, Fremeni.

Po śmierci Leto władza nad Rybomównymi przekazana została Duncanowi Idaho i Sionie Atrydce. Do czasów, w których dzieje się akcja powieści Heretycy Diuny ich wpływy znacząco zmalały w porównaniu do Bene Tleilax, Ixian i Bene Gesserit. Rada Rybomównych kontrolowała niektóre miejsca wszechświata, które niegdyś były pod rządami Leto.