Rynarzewo (Gdańsk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rynarzewo

Rynarzewo (dawniej: Renuszewo, potocznie: Reniszewo, kaszb. Rënarzewò, niem. Renneberg) – obszar w Gdańsku, w dzielnicy Oliwa.

Rynarzewo jest położone na obszarze Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, otoczone kompleksem Lasów Oliwskich. Znajduje się tu siedziba Leśnictwa Renuszewo[1].

Rozciąga się wzdłuż ul. Spacerowej, części drogi wojewódzkiej nr 218. Połączenie z centrum Oliwy umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej.

W przyszłości ma krzyżować się tu z ul. Spacerową droga łącząca Lasy Oliwskie z Drogą Zieloną[2].

Ul. Spacerowa w Rynarzewie
Rynarzewo i ul. Spacerowa na mapie z 1901

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa Renneberg pojawiła się w 1647[3]. Dawne nazwy: Renneberg Krug (1647), Renbark (1889). Nazwa pochodzi od pobliskiej góry, notowanej w 1644 jako Renneberg (wskazującej na istnienie na niej smolarni).

Była to początkowo karczma i osada leśna w Dolinie Rynarzewskiej. W 1867 rozpoczęła się budowa nowej drogi (dzisiejsza ul. Spacerowa) z Oliwy, do położonej za lasami Osowej. W wąwozie zostali pochowani francuscy jeńcy wojny francusko-pruskiej (1870-1871), którzy byli zatrudnieni przy budowie drogi[4].

Rynarzewo zostało przyłączone w granice administracyjne miasta 5 października 1954. Należy do okręgu historycznego Wyżyny[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]