Rynek Śródecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
POL Poznań COA.svg Poznań
Rynek Śródecki
Osiedle Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria
Rynek Śródecki: mural na budynku mieszkalnym (po lewej), klasztor filipinów (na wprost), brama kościoła św. Małgorzaty (z prawej)}
Rynek Śródecki: mural na budynku mieszkalnym (po lewej), klasztor filipinów (na wprost), brama kościoła św. Małgorzaty (z prawej)}
Położenie na mapie Poznania
Mapa lokalizacyjna Poznania
Rynek Śródecki
Rynek Śródecki
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Rynek Śródecki
Rynek Śródecki
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rynek Śródecki
Rynek Śródecki
Ziemia52°24′39,2″N 16°57′13,9″E/52,410897 16,953864

Rynek Śródecki – fragment nieistniejącego w całości dawnego rynku w Poznaniu stanowiącego centralny plac Śródki, obecnie nazwa ulicy.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Przed wiekami na Rynku Śródeckim stał ratusz (w miejscu obecnej kamienicy, w której mieści się poczta), a do lat 60. Rynek miał powierzchnię większą niż Stary Rynek. Zmieniło się to w związku z powstaniem trasy Chwaliszewskiej (ul. Wyszyńskiego), kiedy zburzono część kamienic (pierzeja południowa, jedna kamienica pierzei wschodniej). Spora część Rynku Śródeckiego została też wcześniej zniszczona w czasie wojny.

Numer 15

Przy pozostałej części Rynku znajduje się m.in. kościół św. Małgorzaty oraz klasztor filipinów. Do 2010 roku znajdowało się również kino Malta. Od Rynku Śródeckiego odchodzą ulice: Bydgoska, Cybińska (od dawnej części Rynku), Filipińska, Śródka. Nie istnieje już Zaułek Katarzyński, który zawdzięczał swą nazwę temu, że niegdyś prowadził do znajdującego się na Cybinie młyna sióstr katarzynek.

Na budynku pod numerem 15 wisi tablica pamiątkowa o następującej treści:

Quote-alpha.png
W tym budynku, po wkroczeniu Niemców do Poznania w roku 1939, powstaniec wielkopolski i działacz harcerski dh Zygmunt Radtke, przechowywał sztandar z poznańskiej drużyny harcerzy im. Kazimierza Wielkiego - Śródka. Aresztowany za działalność konspiracyjną przez Gestapo w 1943 r., zginął w obozie koncentracyjnym Matthausen.

Tablicę odsłonięto 27 grudnia 1998 w 80. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Na budynku przy ul. Śródka 3/Rynek Śródecki/Filipińska (naprzeciwko śródeckiego kościoła) znajduje się trójwymiarowy mural zatytułowany Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle, odsłonięty 1 października 2015. Mural zajmuje dwie ściany kamienicy: wschodnią od strony rynku (główna część) i północną od strony ul. Filipińskiej. Malowidło powstało w oparciu o zdjęcie pochodzące z lat 20. XX wieku.

Poprzednie nazwy[edytuj | edytuj kod]

nazwa okres źródło
Rynek Śródecki 1201 - 1800 [1]
Schrodkamarkt 1800 - 1919 [1][2]
Rynek Śródecki 1919 - 1939 [1][2]
Heinrichplatz 1939 -1945 [1][2]

Przy Rynku Śródeckim, od strony ul. Wyszyńskiego, powstała w ostatnich latach kamienica, nawiązująca do dawnych form architektury. Istnieją również plany dalszej zabudowy, w tym na terenie obecnej pętli autobusowej tak, by odtworzyć całość Rynku i ponownie domknąć go od strony południowej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]