Rynek Śródecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rynek Śródecki
Śródka
Ilustracja
Rynek Śródecki: mural na budynku mieszkalnym (po lewej), klasztor filipinów (na wprost), brama kościoła św. Małgorzaty (z prawej)}
Państwo

 Polska

Miejscowość

Poznań

Położenie na mapie Poznania
Mapa konturowa Poznania, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Rynek Śródecki”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Rynek Śródecki”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Rynek Śródecki”
Ziemia52°24′39,2″N 16°57′13,9″E/52,410897 16,953864

Rynek Śródecki – dawniej rynek w Poznaniu stanowiący centralny plac Śródki; obecnie nazwa ulic znajdujących się na części jego obszaru.

Historia i architektura[edytuj | edytuj kod]

Przed wiekami na Rynku Śródeckim stał ratusz (w miejscu obecnej kamienicy, w której mieści się poczta), a do lat 60. Rynek miał powierzchnię większą niż Stary Rynek. Zmieniło się to w związku z powstaniem trasy Chwaliszewskiej (ul. Wyszyńskiego), kiedy zburzono część kamienic (pierzeja południowa, jedna kamienica pierzei wschodniej). Spora część Rynku Śródeckiego została też wcześniej zniszczona w czasie wojny.

Numer 15

Przy pozostałej części Rynku znajduje się m.in. kościół św. Małgorzaty oraz klasztor filipinów, a do 2010 roku znajdowało się tu również kino Malta.

Od obecnego Rynku Śródeckiego odchodzą ulice: Bydgoska, Filipińska, Śródka i Wyszyńskiego. Nie istnieje już zaułek Katarzyński, który zawdzięczał swą nazwę temu, że niegdyś prowadził do znajdującego się na Cybinie młyna sióstr katarzynek.

Na budynku pod numerem 15 wisi tablica pamiątkowa o następującej treści:

W tym budynku, po wkroczeniu Niemców do Poznania w roku 1939, powstaniec wielkopolski i działacz harcerski dh Zygmunt Radtke, przechowywał sztandar z poznańskiej drużyny harcerzy im. Kazimierza Wielkiego – Śródka. Aresztowany za działalność konspiracyjną przez Gestapo w 1943 r., zginął w obozie koncentracyjnym Matthausen.

Tablicę odsłonięto 27 grudnia 1998 w 80. rocznicę Powstania Wielkopolskiego.

Na budynku przy ul. Śródka 3/Rynek Śródecki/Filipińska (naprzeciwko śródeckiego kościoła) znajduje się trójwymiarowy mural zatytułowany Opowieść śródecka z trębaczem na dachu i kotem w tle, odsłonięty 1 października 2015. Mural zajmuje dwie ściany kamienicy: wschodnią od strony rynku (główna część) i północną od strony ul. Filipińskiej. Malowidło powstało w oparciu o zdjęcie pochodzące z lat 20. XX wieku.

Poprzednie nazwy[edytuj | edytuj kod]

nazwa okres źródło
Rynek Śródecki 1201–1800 [1]
Schrodkamarkt 1800–1919 [1][2]
Rynek Śródecki 1919–1939 [1][2]
Heinrichplatz 1939–1945 [1][2]

Przy Rynku Śródeckim, od strony ul. Wyszyńskiego, powstała w ostatnich latach kamienica, nawiązująca do dawnych form architektury. Istnieją również plany dalszej zabudowy, w tym na terenie obecnej pętli autobusowej tak, by odtworzyć całość Rynku i ponownie domknąć go od strony południowej.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Wykaz nieistniejących nazw ulic: „Śródecki”, ZGiKM GEOPOZ [dostęp 2019-04-09].
  2. a b c Śródecki Rynek, www.poznan-posen.pl [zarchiwizowane z adresu 2016-03-18].