Rynek Kleparski w Krakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy placu miejskiego w Krakowie. Zobacz też: inne miejsca o tej nazwie.
POL Kraków COA.svg Kraków
Rynek Kleparski
Stare Miasto
Rynek Kleparski widziany z południa
Rynek Kleparski widziany z południa
Położenie na mapie Krakowa
Mapa lokalizacyjna Krakowa
Rynek Kleparski
Rynek Kleparski
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Rynek Kleparski
Rynek Kleparski
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Rynek Kleparski
Rynek Kleparski
Ziemia50°04′03,0″N 19°56′28,0″E/50,067500 19,941111

Rynek Kleparskiplac miejski w Krakowie znajdujący się bezpośrednio na północ od Starego Miasta, pomiędzy ulicami Basztową i św. Filipa; niegdyś rynek miasta Kleparz, obecnie plac targowy (zwany popularnie Starym Kleparzem).

Wytyczony został zapewne podczas lokacji miasta Kleparz w 1366. Obejmował wówczas znacznie większy obszar niż obecnie, zbliżając się rozmiarami do krakowskiego Rynku Głównego (obejmował także dzisiejszy pl. Jana Matejki oraz tereny zabudowane pomiędzy Rynkiem Kleparskim, pl. Matejki i Plantami). Na Rynku, w miejscu dzisiejszej szkoły podstawowej, stał murowany ratusz kleparski (zlikwidowany w 1803) oraz liczne zabudowania związane z funkcją targową placu (plac podzielony był na kilka części, m.in. na wschodniej części działał targ koński, za zachodniej targ zbożowy). Z Rynku rozpoczynała się wówczas tzw. „Droga Królewska”. biegnąca od kościoła św. Floriana (wówczas w narożu Rynku Kleparskiego), przez Barbakan i Bramę Floriańską w kierunku Wawelu.

Po przyłączeniu Kleparza do Krakowa zadecydowano o częściowej zabudowie Rynku, który stracił swoje znaczenie głównego placu miejskiego – plan ten zrealizowano w drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX w., wznosząc wówczas liczne domy mieszkalne i gmachy publiczne. W 1880 r. zachodnia część dawnego Rynku otrzymała oficjalnie nazwę „Rynku Kleparskiego” i zachowała charakter popularnego placu targowego. Obecnie na Rynku znajduje się targowisko w zarządzie Spółki Kupieckiej „Stary Kleparz” i jego powierzchnia jest zabudowana typową architekturą targową (kramy itp.).

Rynek Kleparski otoczony jest przez zabudowę głównie mieszkalną, z funkcjami handlowymi. Wyróżniają się:

Przy Rynku Kleparskim 8 mieszkał Ludwik Waryński[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jan Adamczewski, Mała Encyklopedia Krakowa, Kraków 1996

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]