Rynek Nowomiejski w Toruniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rynek Nowomiejski
Nowe Miasto
Ilustracja
Widok ze strony zachodniej
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Toruń

Plan
Plan przebiegu ulicy
Przebieg
Ikona deptak plac.svg ul. Królowej Jadwigi, ul. Prosta,
ul. Sukiennicza, ul. Świętej Katarzyny,
ul. Szpitalna, ul. Świętego Jakuba,
ul. Browarna, ul. Ślusarska
Położenie na mapie Torunia
Mapa konturowa Torunia, w centrum znajduje się punkt z opisem „Rynek Nowomiejski”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Rynek Nowomiejski”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Rynek Nowomiejski”
53,012070°N 18,611231°E/53,012070 18,611231

Rynek Nowomiejski w Toruniu – centralny punkt Nowego Miasta, rozplanowany w 1264 roku wraz z lokacją miasta.

Lokalizacja[edytuj | edytuj kod]

Rynek Nowomiejski znajduje się we wschodniej części Zespołu Staromiejskiego.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Jest to kwadratowy plac o wymiarach około 95 × 95 m, przy czym pierzeje mają długość ok. 70 m, a boki są usytuowane ukośnie względem głównych stron świata. Z każdego narożnika wybiegają po dwie prostopadłe ulice, będące przedłużeniami pierzei: z narożnika wschodniego ul. Szpitalna i Św. Jakuba, z południowego ul. Browarna i Ślusarska, z zachodniego ul. Królowej Jadwigi i Prosta, a z północnego ul. Sukiennicza i Św. Katarzyny. Przy wschodnim narożniku usytuowany jest kościół św. Jakuba.

Zabudowa rynku[edytuj | edytuj kod]

Centrum Rynku od początku XIV wieku zajmował Ratusz Nowomiejski, mieszczący salę posiedzeń Rady Miejskiej, salę sądu ławniczego, pomieszczenia kancelarii i kamlarii, sukiennice, ławy chlebowe, a w piwnicach (jednymi zachowanymi do dziś pomieszczeniami gotyckiego Ratusza) piwiarnię i więzienie. Po połączeniu Starego Miasta z Nowym Miastem w 1454 roku, budynek stał się pomocniczą siedzibą władz miasta, a z czasem został przeznaczony na magazyn. Od 1668 roku, po utracie przez ewangelicką gminę nowomiejską kościoła św. Jakuba i niezbędnej adaptacji (m.in. usunięcie stropu pomiędzy przyziemiem a pierwszym piętrem) został przeznaczony na świątynię luterańską pod wezwaniem św. Trójcy. Przekształcony na kościół, gotycki Ratusz zdołał przetrwać do początku XIX w. Z powodu złego stanu technicznego budynku, postanowiono na jego miejscu wybudować nowy budynek zboru pw. Trójcy Świętej. Projekt świątyni obejmował pierwotnie wykorzystanie istniejących murów obwodowych razem z elewacją tylną pozbawioną jedynie schodkowego szczytu; do całkowitej rozbiórki przeznaczono elewację frontową. Ostatecznie budynek w stylu neoromańskim, projektu Karla Friedricha Schinkla, ukończono w 1824 roku. Służył on ewangelikom do 1918 roku, następnie od 1927 do 1939 roku pełnił funkcję cerkwi prawosławnej parafii toruńskiej. Obecnie mieści siedzibę Fundacji Tumult[1][2].

Wokół Rynku znajdowały się kamienice najbogatszych mieszczan Nowego Miasta. Ze względu na mniej kupiecki, a bardziej rzemieślniczy charakter Nowego Miasta, kamienice te były nieco skromniejsze od swych staromiejskich odpowiedników. Oprócz kamienic w miejscu obecnej kamienicy nr 10 znajdowały się co najmniej od XIV w. ławy mięsne. Zajmowały one działkę szerokości ok. 4,6 m, sięgając przez całą długość bloku zabudowy aż do ul. Wielkie Garbary. W okresie nowożytnym przy Rynku działały również dwie z ponad dwudziestu nowomiejskich karczm: Gospoda pod Modrym Fartuchem oraz Gospoda Murarska. Ponadto w XVI w. w miejscu obecnej kamienicy nr 25 powstał Nowomiejski Dom Weselny. Wskutek wielu pożarów Nowego Miasta miasta, między w latach 1413 i 1455, zniszczeń z okresu wojen krzyżackich w XV w., a później szwedzkich i napoleońskich, zachowało się stosunkowo niewiele obiektów z okresu średniowiecza. W większości kształt zachowanych obecnie kamienic jest efektem późniejszych przekształceń z okresu nowożytnego i z XIX w.[3]

Wszystkie pierzeje Rynku Nowomiejskiego oraz fasady domów narożnych od 1961 roku figurują w rejestrze zabytków nieruchomych pod numerem A/1371[4].

Pierzeje[edytuj | edytuj kod]

Wyróżniające się kamienice[edytuj | edytuj kod]

Pierzeja południowa[edytuj | edytuj kod]

Nr Obiekt Lata budowy Styl architektoniczny Ewidencja zabytków Uwagi Zdjęcie
1. Rynek Nowomiejski 1/św. Jakuba 21 1911, 1912 klasycyzm T nr rejestru A/100 stiukowe dekoracje fasady
Toruń, Rynek Nowomiejski 1 - Św. Jakuba 21.jpg
2. Rynek Nowomiejski 2 przed 1905, 1907 secesja N bogata secesyjna sztukateria została usunięta w latach 60 XX wieku – podobnie jak w przypadku kamienicy z nr 1. Od czasów przebudowy w 1907 roku do wybuchu wojny w 1939 roku mieścił się w niej Hotel Europa.
Toruń, Rynek Nowomiejski, kamienice pierzei południowej i wieża kościoła par. p.w. św. Jakuba, XIV w..JPG
3. Rynek Nowomiejski 3 XV, II połowa XVII, 1865 klasycyzm T nr rejestru A/286 Kamienica od XVIII w. aż do II wojny światowej należała do szacownego toruńskiego rodu Körnerów. W latach 1847-1859 mieszkał w niej niemiecki pisarz, satyryk i etnograf Bogumil Goltz.
Torun Rynek Nowomiejski 3.JPG
4. Rynek Nowomiejski 4 XVIII wiek klasycyzm N Na parterze kamienicy mieścił się jeden z dwóch sklepów firmowych Herrmanna Thomassa, prowadzącego drugą pod względem wielkości i najstarszą w Toruniu fabrykę pierników.
Toruń, Rynek Nowomiejski, pierzeja południowa.JPG
pierwsza z prawej
5. Rynek Nowomiejski 5 XVI przebudowa XVII/XVIII wiek, 1891 barok T nr rejestru A/516 Do 1921 roku mieszkał w niej historyk i archiwista Arthur Semrau, kustosz Muzeum Miejskiego w Ratuszu, a także w latach 1919-1921 pierwszy toruński konserwator zabytków. Był również redaktorem czasopisma naukowego „Mitteilungen des Coppernicus-Vereins für Wissenschaft und Kunst zu Thorn”, ukazującego się w latach 1878-1939.
Toruń, kamienica, k. XVI, XVII, XVIII, 1891, Rynek Nowomiejski 5.JPG
6. Rynek Nowomiejski 6 XV, przebudowa początek XIX wieku gotyk, klasycyzm T nr rejestru A/517 Obecnie plebania kościoła św. Jakuba – fary nowomiejskiej.
Plebania kościoła św. Jakuba ul. Rynek Nowomiejski w Toruniu N. Chylińska.JPG
7. Rynek Nowomiejski 7 XV, przebudowa XIX wiek gotyk N Od początku XX wieku przez ok. 30 lat mieściła Gospodę Nowomiejską.
Toruń, Rynek Nowomiejski, kamienice pierzei południowej.JPG

Pierzeja zachodnia[edytuj | edytuj kod]

Nr Obiekt Lata budowy Styl architektoniczny Ewidencja zabytków Uwagi Zdjęcie
1. Gospoda Pod Modrym Fartuchem

Rynek Nowomiejski 8

XV, gruntowna przebudowa 1 połowa XVIII wieku, 1957-1959 barok T nr rejestru A/1376 Według tradycji założona w 1489 roku. Przez kilkaset lat pozostawała w posiadaniu rodziny Szalitów. Według tradycji odwiedzana między innymi przez królów polskich, czy samego Napoleona. Więcej w osobnym artykule.
Toruń Rynek Nowomiejski 8, gospoda.jpg
2. Rynek Nowomiejski 9 1 połowa XIX wieku klasycyzm N
3. Rynek Nowomiejski 10 1 połowa XIX wieku klasycyzm N Mieszkał tu Ignacy Danielewski (1829-1907), zasłużony wydawca, literat i dziennikarz, redaktor m.in. Gazety Toruńskiej[5].
Toruń Rynek Nowomiejski 10 (01).jpg
4. Rynek Nowomiejski 11 lata 80 XIX wieku klasycyzm N
Torun Rynek Nowomiejski z Jakuba.jpg
5. Rynek Nowomiejski 12 1847 klasycyzm N
Torun Rynek Nowomiejski z Jakuba.jpg
6. Apteka Pod Złotym Lwem w Toruniu

Rynek Nowomiejski 13

XV, 1624, 1830 gotyk, klasycyzm T nr rejestru A/569 więcej w osobnym artykule
Torun Apteka Pod Zlotym Lwem.jpg

Pierzeja północna[edytuj | edytuj kod]

Nr Obiekt Lata budowy Styl architektoniczny Ewidencja zabytków Uwagi Zdjęcie
1. Gospoda Bractwa Murarskiego w Toruniu

Rynek Nowomiejski 17

XV, przebudowa XVIII wiek barok T nr rejestru A/275 Mieści wojewódzką instytucję kultury – Galerię i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka. Więcej w osobnym artykule.
Kamienica ul. Rynek Nowomiejski 17 w Toruniu N. Chylińska.JPG

Pierzeja wschodnia[edytuj | edytuj kod]

Nr Obiekt Lata budowy Styl architektoniczny Ewidencja zabytków Uwagi Zdjęcie
1. Rynek Nowomiejski 22 XIX wiek klasycyzm N W 1939 roku siedziba sztabu Armii Pomorze. Od 1936 roku gen. Władysław Bortnowski (1891-1966), późniejszy dowódca Armii "Pomorze" w czasie kampanii wrześniowej. W czerwcu 1938 roku zatrzymał się u niego marszałek Edward Rydz-Śmigły, przybyły tu na uroczystości patriotyczne[6]
2. Rynek Nowomiejski 23 XVI, przebudowa XIX renesans N To dawny dom parafii św. Jerzego. Podczas ostatnich prac restauratorskich nadano całej fasadzie wystrój renesansowy, odkryto w szczycie kartusz z datą przeprowadzonej w 1887 roku konserwacji oraz napis, który mówi o własności parafii. Posiada charakterystyczny ornamentowy szczyt, zwieńczony gryfem pomorskim.
Torun Rynek Nowomiejski 23.jpg
3. Rynek Nowomiejski 25 XV, przebudowa XIX klasycyzm T nr rejestru A/1392/1-2 Do XV wieku dwie osobne działki. Po połączeniu od XVI wieku funkcjonował tu Nowomiejski Dom Weselny, zniszczony w wyniku oblężenia w 1813. W 1828 wzniesiono nowy budynek z przeznaczeniem na sierociniec, który funkcjonował w tym miejscu do 1881. Rok później kamienicę przebudowano podwyższając o jedną kondygnację.[7]
Torun kamienica Rynek Nowomiejski 25.jpg
4. Rynek Nowomiejski 26 XIX wiek klasycyzm N Wzniesiona na starszych murach, dwupiętrowa.
Torun Rynek Nowomiejski 26.JPG
5. Rynek Nowomiejski 27 1724, II połowa XIX wieku klasycyzm T nr rejestru A/54 Jest to kamienica narożna. Dodatkowy adres ul. Szpitalna 10.
Torun Rynek Nowomiejski 27.jpg

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Rynek Nowomiejski w Toruniu

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Toruń nieistniejący-Ratusz Nowomiejski [Dostęp 2013-08-30]
  2. Historia budynku na stronie Fundacji Tumult [Dostęp 2013-08-30]
  3. Joanna Szot, Pierzeje Rynku Nowomiejskiego w Toruniu – historia przekształceń, "Rocznik Toruński", 2007, t. 34, s. 7-40.
  4. [1] Zabytki nieruchome wpisane do rejestru zabytków Toruń – Miasto [Dostęp 2013-08-31]. torun.wkz.gov.pl. [zarchiwizowane z [2] tego adresu] (2020-06-03)].
  5. Kamienica Rynek Nowomiejski 10. turystyka.torun.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-21)]. [Dostęp 2012-04-21]
  6. [http://www.torun.webd.pl/eopis.html#ryneknowy Toruń – e-przewodnik – Rynek Nowomiejski]
  7. Joanna Szot, Pierzeje Rynku Nowomiejskiego w Toruniu - historia przekształceń., „Rocznik Toruński” (34), 2007.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Joanna Szot, Pierzeje Rynku Nowomiejskiego w Toruniu – historia przekształceń [w:] "Rocznik Toruński" 2007 r., t. 34, s. 7-40