Rynek Staromiejski w Pradze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rynek Staromiejski
Staroměstské náměstí
Stare Miasto
Ilustracja
Rynek Staromiejski z pomnikiem Jana Husa i Kościołem Najświętszej Marii Panny
Państwo

 Czechy

Miejscowość

Praga

Położenie na mapie Pragi
Mapa konturowa Pragi, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Rynek Staromiejski”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Rynek Staromiejski”
Ziemia50°05′15,0″N 14°25′16,0″E/50,087500 14,421111

Rynek Staromiejski[1] (czeski: Staroměstské náměstí) – historyczny plac miejski na Starym Mieście w Pradze w Czechach.

Wielokrotnie ewaluowała jego nazwa - oficjalna używana jest od 1895, popularna obecnie Staromák, wcześniej Velké náměstí lub Veliké náměstí, od 13. stulecia Staré tržiště, od 14. stulecia Rynk lub Staroměstský rynk, v 18. stuleciu najczęściej Staroměstský plac, Velké Staroměstské náměstí lub jeszcze raz Velké náměstí, w drugiej połowie 19. stulecia aż do 1895 i obecnie Velké czy Veliké náměstí, staropražsky Rynek, po niemiecku der Altstädter Ring.

Znajduje się między placem Wacława i mostem Karola. W okresie letnim rynek jest często przepełniony turystami. Na rynku znajdują się budynki w wielu stylach architektonicznych, w tym gotycki kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, barokowy kościół św. Mikołaja i rokokowy Pałac Kinskich, w którym np. mieściło się w okresie międzywojennym Poselstwo RP (1922-1934). Plac jest oazą dla turystów zmęczonych wędrówką po wąskich uliczkach Pragi. Oprócz wielu kościołów, turyści mogą zobaczyć na tym placu także praski zegar astronomiczny, a z wieży Ratusza Staromiejskiego roztacza się panorama Starego Miasta.

W centralnej części rynku znajduje się pomnik reformatora religijnego Jana Husa, który za swoje przekonania został spalony na stosie w Konstancji. Pomnik Jana Husa wzniesiony został 6 lipca 1915 z okazji 500. rocznicy jego śmierci.

Do 3 listopada 1918 na rynku znajdowała się barokowa 14-metrowa kolumna maryjna z 1650 z 2-metrowym posągiem Matki Boskiej i postaciami czterech aniołów z uniesionymi w górę mieczami dłuta Jana Bendla, ufundowana przez cesarza Fedynanda III. Uważana za symbol zniewolenia Czech przez Austrię i kościół katolicki, została rozebrana wkrótce po powstaniu Czechosłowacji[2]. Jej kontur zaznaczono współcześnie na bruku rynku; nazywany jest on przez prażan Pomnikiem nieistniejącego cienia.

Panorama Rynku

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim przyjęty na 111. posiedzeniu KSNG.
  2. Marek Pernal: Praga. Miasto magiczne. Warszawa: Agora, 2013, s. 25-26. ISBN 978-83-268-1256-9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]