Rynek Staromiejski w Pradze

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rynek Staromiejski
Staroměstské náměstí
Stare Miasto
Ilustracja
Rynek Staromiejski z pomnikiem Jana Husa i Kościołem Najświętszej Marii Panny
Państwo  Czechy
Miejscowość Praga
Położenie na mapie Pragi
Mapa lokalizacyjna Pragi
Rynek Staromiejski
Rynek Staromiejski
Położenie na mapie Czech
Mapa lokalizacyjna Czech
Rynek Staromiejski
Rynek Staromiejski
Ziemia50°05′15,0″N 14°25′16,0″E/50,087500 14,421111

Rynek Staromiejski[1] (czeski: Staroměstské náměstí) – historyczny plac miejski na Starym Mieście w Pradze w Czechach.

Wielokrotnie ewaluowała jego nazwa - oficjalna używana jest od 1895, popularna obecnie Staromák, wcześniej Velké náměstí lub Veliké náměstí, od 13. stulecia Staré tržiště, od 14. stulecia Rynk lub Staroměstský rynk, v 18. stuleciu najczęściej Staroměstský plac, Velké Staroměstské náměstí lub jeszcze raz Velké náměstí, w drugiej połowie 19. stulecia aż do 1895 i obecnie Velké czy Veliké náměstí, staropražsky Rynek, po niemiecku der Altstädter Ring.

Znajduje się między placem Wacława i mostem Karola. W okresie letnim rynek jest często przepełniony turystami. Na rynku znajdują się budynki w wielu stylach architektonicznych, w tym gotycki kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, barokowy kościół św. Mikołaja i rokokowy Pałac Kinskich, w którym np. mieściło się w okresie międzywojennym Poselstwo RP (1922-1934). Plac jest oazą dla turystów zmęczonych wędrówką po wąskich uliczkach Pragi. Oprócz wielu kościołów, turyści mogą zobaczyć na tym placu także praski zegar astronomiczny, a z wieży Ratusza Staromiejskiego roztacza się panorama Starego Miasta.

W centralnej części rynku znajduje się pomnik reformatora religijnego Jana Husa, który za swoje przekonania został spalony na stosie w Konstancji. Pomnik Jana Husa wzniesiony został 6 lipca 1915 z okazji 500. rocznicy jego śmierci.

Do listopada 1918 na rynku znajdowała się barokowa kolumna maryjna z 1650. Uważana za symbol zniewolenia Czech przez Austrię i kościół katolicki, została rozebrana wkrótce po powstaniu Czechosłowacji. Jej kontur zaznaczono współcześnie na bruku rynku; nazywany jest on przez prażan Pomnikiem nieistniejącego cienia.

Panorama Rynku

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Polski egzonim przyjęty na 111. posiedzeniu KSNG.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]